Kultura i Sztuka Nocą ‒ fotorelacja

16 maja 2016

_DSC0025Centrum Kultury i Sztuki przy okazji ogólnopolskiej Nocy Muzeów zaproponowało bogaty i atrakcyjny program dla wszystkich pokoleń widzów. Już od godziny 17.00 sale i korytarze wypełniły się gośćmi, a różnorodne atrakcje trwały do 1.00 w nocy.

W godzinach popołudniowych CKiS odwiedzały całe rodziny, bowiem w tym czasie równolegle w kilku przestrzeniach zorganizowano zajęcia, warsztaty i spotkania zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W Sali Studio odbyła się specjalna edycja Fotoplastikonu. Po pierwsze – w całości skupiona była na jednym budynku, to znaczy właśnie na Centrum Kultury i Sztuki, do którego rytmicznie historycy Anna Tabaka i Maciej Błachowicz zapraszają na swe popularno-naukowe wykłady o dziejach Kalisza. Po drugie – uczestników prelekcji zabrano z Sali na wycieczkę do niemal wszystkich wnętrz Centrum oraz spacer wokół budynku przy Łaziennej 6, który zanim stał się placówką kulturalną w roku 1964 wcześniej (w I połowie XIX wieku) mieścił kaplicę i salę musztry dla Korpusu Kadetów. Gdy szkoła została rozwiązana urządzono w niej kaplicę grecko-rosyjską pw. św. Jerzego. Po odzyskaniu niepodległości wnętrze zaadaptowano na salę widowiskową i oficerskie kasyno. Wojsko wróciło do obiektu jeszcze po II wojnie światowej, aby ostatecznie opuścić mury w 1956 r. Jedna przestrzeń a historii tak wiele – aż trudno uwierzyć, że w miejscu, które teraz jest „świątynią sztuki” wcześniej odprawiano prawdziwe msze, a jeszcze wcześniej – odbywały się zajęcia adeptów sztuki wojskowej.

_DSC0050W czasie gdy dorośli „namacalnie” poznawali historię, młodsi goście mieli do wyboru kilka warsztatów artystycznych. W jednej z sal Fundacja Kwadratura poprowadziła zajęcia teatralne, które poprzez zabawę doskonaliły umiejętności sceniczne, natomiast w hallu Uciechowo zaproponowało najmłodszym tworzenie kostiumów. W tym samym czasie Liceum Plastyczne zapraszało na tarasie na warsztaty ceramiczne. Można było nie tylko polepić dowolne formy z prawdziwej ceramicznej gliny, ale także spróbować swych sił na garncarskim kole.

2aW ramach „Kultury i sztuki nocą” przygotowano również bogaty blok poetycko-teatralno-muzyczny. CKiS pokazało spektakl „Helena Modrzejewska – zakazany występ… po 121 latach”. Przedstawienie nawiązywało do faktu, iż „gwiazda dwóch kontynentów” 1 lutego 1895 roku miała wystąpić w Kaliszu. Jednak dzień przed spektaklem, będąc w Żegocinie, otrzymała depeszę od władz carskich zakazującą jej wjazdu na teren Imperium Rosyjskiego. W popołudniowo-nocną akcję kulturalną mocno zaangażował się wypróbowany i niezwykle twórczy partner CKiS – Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka mleka”, które zaproponowało udział w otwartej próbie spektaklu pt. „Na pełnym morzu” według Sławomira Mrożka, Gawędę Literacką  Anety Kolańczyk od lat zafascynowanej Kaliszem w literaturze i literaturą w Kaliszu oraz wystawę rysunków młodziutkiej Joanny Michalskiej, która kształci się w zawodzie grafika w Zespole Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu. Była też poetycka niespodzianka pod hasłem „Poczęstuj się wierszem” oraz po 22.00 koncert zespołu Rozmark Café, w ramach którego Patrycja Kliber wystąpiła w recitalu „Była tu kiedyś ulica Złota” przywołującym nieistniejący świat kaliskich Żydów.

Mimo bardzo później pory spora grupa widzów przybyła na kończący ten kulturalny maraton pokaz filmu „Performer”. O północy bowiem w Kinie Centrum można było obejrzeć nakręconą przez Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudę opowieść o Oskarze Dawickim – jednym z najważniejszych i najciekawszych artystów działań per formatywnych.