Lastradowa konferencja prasowa

31 maja 2023

 

Już 9, 10 i 11 czerwca rozpoczyna się w Kaliszu 30. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych La Strada „Tu i Teraz”.

– Bardzo się cieszymy, że jubileuszowa 30. La Strada będzie wydarzeniem niezwykle okazałym. To największe w naszym regionie wydarzenie o charakterze artystycznym, niekomercyjnym, którego można doświadczyć. Festiwal ten jest otwarty na każdego i dla każdego – powiedział Dariusz Grodziński, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki.

Forma spektakli, które odbędą się podczas tegorocznej La Strady w rozumieniu scenografii, logistyki jest bardzo wymagająca, cały plac, cała polana, droga pomiędzy placem Centrum Kultury i Sztuki będzie jednym wielkim obszarem ulicznych, plenerowych działań artystycznych.

– Czekają nas bardzo intensywne dni, mamy wszystko zapięte co do minuty, wszystko poukładane. Ta La Strada jest dla każdego, będzie miała też swój bardzo wyraźny przekaz, będą bardzo mocne spektakle, które poruszają bieżące wydarzenia, z którymi my jako społeczeństwo musimy się wewnętrznie zmagać – podkreślił Dariusz Grodziński. Mowa o dużych spektaklach nawiązujących do sytuacji postapokaliptycznych, będą duże spektakle nawiązujące do treści orwellowskich, ale nawet te spektakle, które są adresowane do najmłodszych odbiorców, też będą niosły ze sobą ważne treści. La Strada będzie miała bardzo dużo do powiedzenia w wymiarze społecznym.

– Wszystkich mieszkańców naszego regionu zapraszamy, aby spędzić z nami i u nas te festiwalowe dni. Łączymy tu i teraz wspaniałą tradycję, którą zainicjował Andrzej Tylczyński z naszą wizją przyszłości La Strady, którą teraz prowadzi jako dyrektor artystyczny Katarzyna Guzowska-Lelental – dodał dyrektor Centrum Kultury i Sztuki.

– Każda moja la Strada ma swój temat, lubię wokół tematu tworzyć festiwalowy program. W tym roku hasłem przewodnim La Strady jest „Tu i Teraz”. Chcemy zaznaczyć wszystko co wydarza się tu i teraz łącznie z aktualnymi tematami – powiedziała Katarzyna Guzowska-Lelental, dyrektor artystyczny La Strady. – Zaprosiliśmy teatry, które występowały już na La Stradzie, ale będą one prezentowały nowe spektakle. W tegorocznej edycji pojawią się też parady, codziennie zupełnie inna, z innej bajki. Można do nich dołączać do czego serdecznie zachęcamy i zapraszamy – dodała Katarzyna Guzowska-Lelental.

W konferencji prasowej uczestniczył także Andrzej Tylczyński, pomysłodawca festiwalu, oraz dyrektor artystyczny do 26. edycji La Strady.

– Dziękuję za to, że dane mi było ten festiwal zapoczątkować, że festiwal jest kontynuowany oraz chciałbym podkreślić rolę jaką odgrywają w tym festiwalu mieszkańcy Kalisza i nie tylko. To oni przychodzą, wydeptując te miejsca przy placach, na których odbywają się spektakle – powiedział Andrzej Tylczyński. – Oni swoją obecnością sprawili, że ten festiwal trwa dalej, obecność kaliszan i tych starszych i młodszych świadczy o tym, że istnieje potrzeba uczestniczenia w widowiskach i spektaklach teatru ulicznego i że ta formuła w Kaliszu bardzo się sprawdziła i przyjęła.

 

Czekamy na Was!!!

 

Fot. Karolina Bazan