Międzynarodowa Estrada Folkloru w Żegocinie – fotorelacja

3 lipca 2017

wyrW minioną sobotę, 1 lipca, Estrada Folkloru, zawitała 1 lipca do Żegocina w powiecie pleszewskim. W urokliwej wsi nad Prosną, niedaleko pałacu rodziny Chłapowskich, odwiedzanego przez Helenę Modrzejewską, zatańczyły fantastyczne grupy ludowe z całego kraju i z zagranicy.

Pogoda nieco pokrzyżowała organizatorom plany, ale mimo opadów deszczu i zimna wszyscy bawili się wspaniale do późnych godzin nocnych. To było spotkanie przy muzyce i tańcach różnych narodów w wykonaniu zespołów ludowych z Turcji, Macedonii, Bułgarii, Rumunii, Niemiec oraz z Polski. Przed koncertem odbyły się konkursy na najlepiej wykonaną piosenkę ludową (wygrała śpiewaczka bułgarska) oraz miss festiwalu (najpiękniejszą została Turczynka).

wybIMG_4332 (Kopiowanie)Na zaproszenie CKiS w Kaliszu przyjechali twórcy ludowi, którzy prezentowali swoje regionalne wyroby: hafty regionalne – snutka golińska (z Goliny Daniela Krawczyńska i Zofia Talarowska, Hanna Bartkowiak z Jarocina), koronkę frywolitkę (Aleksandra Klimek), słomkarstwo i plecionkarstwo (Marianna Filipiak z Dąbrowy w kaliskiem), tradycyjne ozdoby z papieru (matka i córka Jolanta i Honorata Majorowicz) oraz rzeźba w drewnie (Bogdan Osuch z Jarocina i Marianna Iwińska z Kramska). Ta ostatnia twórczyni prowadziła również warsztaty dla dzieci z zabawy w drewnie i malowania zabawek. Na koniec odbyła się zabawa przy muzyce ludowej z różnych stron świata.

Snutki z Potarzycy

Snutki z Potarzycy

W Żegocinie wystąpili:
ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „HORO” – SOFIA BUŁGARIA
ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „ILINDEN” – BITOLA MACEDONIA
ZESPÓŁ TANECZNY „CUNUNITA” – TAGA RUMUNIA
ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „BARIS ANADOLU” – BURSA TURCJA
Zespół „HAPPY DANCE” – STEINHOFEL NIEMCY
DZIECIĘCY ZPiT J. MARCINKOWEJ „ZIEMIA CIESZYŃSKA” – CIESZYN POLSKA
REGIONALNY ZPiT „BAZUNY”  – ŻUKOWO POLSKA
REGIONALNY ZPiT „OŁOBOK” – OŁOBOK POLSKA
ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „ŻEGOCINIANIE” – ŻEGOCIN POLSKA
ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY „SNUTKI” – POTARZYCA POLSKA

wybIMG_4159 (Kopiowanie)Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne weszły już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych Ziemi Jarocińskiej. W tym roku odbyły się trzy koncerty: w piątek w Kotlinie, w sobotę w Żegocinie oraz w niedzielę w Jarocinie – koncert finałowy ze względu na załamanie pogody na sali w JOK. W dotychczasowych edycjach naszych spotkań z folklorem wzięły udział 93 zespoły, w tym 54 z zagranicy. Gościliśmy już grupy z: Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Albanii, Grecji, Turcji, Włoch, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Mołdowy, Gruzji, Rosji, Słowenii, Serbii, Cypru i Hiszpanii. Funkcję gospodarza festiwalu pełnią zespoły „Snutki” i „Żegocinianie”.

Tegoroczny koncert odbył się w ramach jubileuszowych 20. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych organizowanych z inicjatywy Aleksandry i Jarosława Mendelskich z Potarzycy. Do Żegocina zaprosił wszystkich miejscowy Ośrodek Kultury pod dyrekcją Zofii Zawady razem z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Estrada Folkloru 2017 odbywa się w ramach projektu Przeszłość dla przyszłości ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej dofinansowanego ze środków MKiDN, Województwa Wielkopolskiego oraz CKiS w Kaliszu.

Więcej na:
ckis.kalisz.pl; folklor.kalisz.pl
facebook.com/Folklor-południowej-Wielkopolski