Mistrzyni czepców – zakończenie warsztatów Stanisławy Kowalskiej

28 grudnia 2017

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, dzięki dofinansowaniu MKiDN, zorganizowało w 2017 roku warsztaty haftowania i układania czepców ludowych. Warsztaty poprowadziła Stanisława Kowalska, hafciarka z Goliny. Zajęcia odbywały się w Jarocińskim Ośrodku Kultury kilka razy w miesiącu od stycznia do grudnia 2017 roku. Była to jedyna w regionie możliwość zaprojektowania, wyhaftowania i uszycia czepca ludowego z tiulu lub z płótna haftowanego techniką nasnuwaną (tzw. snutką golińską).

Warsztaty rozpoczęły się w styczniu i trwały cały rok, do grudnia 2017 roku. Koordynatorem była Anna Rospondek, hafciarka, animatorka kultury i członiki Kapeli z Kociny.

wycinanie i haftowanie

wycinanie i haftowanie

W zajęciach wzięło udział 14 osób, m.in. hafciarki i krawcowe, szyjące na co dzień stroje ludowe dla dzieci i dorosłych z zespołów regionalnych w Południowej Wielkopolsce. Na warsztatach dostępne były materiały i przyrządy do stworzenia tego dzieła kultury tradycyjnej, a przede wszystkim nieoceniona wiedza i doświadczenie pani Stanisławy Kowalskiej, która trudni się tą sztuką już ponad 40 lat. W 2015 roku CKiS w Kaliszu nagrał film z jej udziałem o tradycji czepkarskiej w regionie. Czepce tradycyjnie były noszone na wsiach przez kobiety zamężne i wdowy aż do początków XX wieku. Był to jeden z nielicznych elementów zdobniczych stroju ludowego w Wielkopolsce, stąd tak wielka różnorodność i precyzja w ich tworzeniu.

Stanisława Kowalska i Anna Rospondek z uczestniczkami

Stanisława Kowalska i Anna Rospondek z uczestniczkami

Podczas tegorocznych warsztatów uczestnicy uczyli się, czym jest czepiec ludowy, jakie są jego rodzaje, jakie występowały w Południowej Wielkopolsce. Poznali nazewnictwo, materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia czepca. Następnie uczestniczyli w etapach jego tworzenia: projektowaniu, rysowaniu, kalkowanie wzorów; wycinaniu poszczególnych elementów i haftowaniu, krochmaleniu i prasowaniu, układaniu ryszki, układaniu czepca i zszywaniu denka i band, czyli długich ozdobnych szarf. Każdy z uczestników zajęć wyhaftował dla siebie jeden czepiec.

W warsztatach wzięli udział:

Anna Rospondek z Kociny, koordynatorka warsztatów,

zakończenie warsztatów

zakończenie warsztatów

Genowefa Dopierała hafciarka z Jarocina,

Janina Haak krawcowa z Grodziska,

Janina Hendler hafciarka z Wilkowyi,

Donata Kaczocha członkini zespołu „Głogowianie” z Głogowy (gm. Raszków),

hafciarki z Goliny: Emilia Kulka, Zofia Talarowska i Danuta Wróbel,

Urszula Ligenza, Dorota Sieraczek i Ewelina Śpigiel z Kociny (gm. Sośnie),

Ewa Marszałek z Nowej Wsi i Jolanta Poczta z Rozdrażewa, córka i siostra znanej w regionie twórczyni kwiatów z bibuły, Haliny Wałęsy,

a także Magdalena Wieczorek, dyrektor biblioteki w Kępnie, której prababcia wyszywała czepce ludowe.

wycinanie i haftowanie

wycinanie i haftowanie

Wśród uczestników znalazł swoje miejsce mężczyzna Jerzy Kraszkiewicz z Zespołu „Tursko” (gm. Gołuchów).

Te kilkanaście osób, które przez cały rok wykonały żmudną pracę, zyskały nowe umiejętności. Być może zostaną następcami Stanisławy Kowalskiej, nestorki zawodu czepkarskiego.

WIĘCEJ O WARSZTATACH

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i układania czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny”. REPORTAŻ z warsztatów.