Młodzi muzykanci z Ignysiowym Laurem

8 września 2020

W wielkopolskim Festiwalu Kultury Ludowej „Ignysiowy Laur 2020”, który odbył się w Nietążkowie i w Śmiglu 19-20 września, wzięli udział i zdobyli nagrody młodzi muzykanci z Południowej Wielkopolski.

Warsztaty 2020. Fot. K.Marszał

Warsztaty 2020. Fot. K.Marszał

Obecnie dzieci i młodzież z subregionu południa Wielkopolski uczą się gry na instrumentach tradycyjnych w dwóch ośrodkach. W Moszczance k. Raszkowa (pow. ostrowski) tamtejsi młodzi wykonawcy z Zespołu „Swojacy” pobierają nauki na dudach i skrzypcach podwiązanych pod okiem Michała Umławskiego. Drugi ośrodek grania dudziarskiego znajduje się w Potarzycy k. Jarocina, gdzie działa Zespół „Snutki”. Oba ośrodki są wspierane przez Stowarzyszenia, które dzięki dotacjom z NCK i MKiDN organizują nauczycieli, instrumenty i przede wszystkim naukę ludowego grania.

Nagrodzeni dudziarze: od lewej F.Jankowski i W.Marszał. Fot. K.Marszał

Nagrodzeni dudziarze: od lewej F.Jankowski i W.Marszał. Fot. K.Marszał

W tegorocznym Festiwalu „Ignysiowy Laur 2020” I miejsca zdobyli m.in. muzykanci ze „Snutek”: Jagoda Pawlak na skrzypcach podwiązanych, Fryderyk Jankowski na dudach i Wojciech Ozóg na sierszenkach, grający pod okiem Piotra Góreckiego z Poznania. II miejsca w swoich kategoriach zajęli młodzi instrumentaliści z Kapeli „Swojacy” Wiktor Marszał na dudach i Czarek Bednarczyk na skrzypcach podwiązanych. Warto dodać, że obaj wykonawcy zdobyli w tym roku jedną z I nagród na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu – wraz ze swoim mistrzem Michałem Umławskim w konkursie „Mistrz – Uczeń”.

Młodzi skrzypkowie ludowi C.Bednarczyk, J.Pawlak (w środku). Fot. K.Marszał

Młodzi skrzypkowie ludowi C.Bednarczyk, J.Pawlak (w środku). Fot. K.Marszał

Jak mówi Karol Marszał, kierownik „Swojaków” i tata jednego z muzykantów: Chłopcy wzięli udział w konkursie instrumentalistów w kategorii indywidualnej do 15. roku życia. Wart podkreślenia jest fakt, iż byli oni najmłodsi w tych kategoriach. Oboje mieli też okazję doskonalenia swoich umiejętności biorąc udział w warsztatach muzycznych. Więcej: moszczanka.osw.pl

 

Więcej ZDJĘĆ

Zapamiętajmy te nazwiska. Na naszych oczach rodzą się nowi muzykanci z tej ziemi, następcy Galińskiego, Bielawskiego, Śnieguli, Kołodziejczyka czy Lewandowskiego.

Anna Gałczyńska

Wiktor Marszał i Cezary Bednarczyk

Wiktor Marszał i Cezary Bednarczyk. Fot. K.Marszał