MÓJ PRZYJACIEL REKSIO – 50-te urodziny Reksia – fotorelacja

27 sierpnia 2017

W maju w kaliskim CKiS swe 60. urodziny świętował Miś Uszatek, a w ostatnią sierpniową niedzielę na urodzinową imprezę zaprosił pies Reksio, który skończył… 50 lat. Jubileusze wskazują oczywiście na moment powstania telewizyjnych seriali animowanych, bo same bajkowe postaci są zawsze młode dla każdego kolejnego pokolenia oglądającego ich filmowe przygody.

Reksio został stworzony przez jednego z reżyserów Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Lechosława Marszałka. Mieszka w budzie stojącej przy domu właścicieli, potrafi stawać na tylnych łapach, rozmawia z ludźmi, zwierzętami i kosmitami. W każdym odcinku staje się lub stara się zostać kimś innym. Był zatem poliglotą, obrońcą, strażakiem, pielęgniarzem czy racjonalizatorem. Bywał też marzycielem, czyściochem czy domatorem. Spotykał rozmaite zwierzęta, miewał przyjaciół i wrogów, a także… obiekt westchnień, rzec można narzeczoną. Żyje we wdzięcznej pamięci wielu pokoleń nie tylko Polaków, dlatego na urodzinową imprezę do Centrum Kultury i Sztuki przybyli i młodsi, i starsi jego fani.
Impreza z okazji 50. urodzin zaczęła się już rano i trwała do popołudnia. Zaplanowano trzy seanse pięciu odcinków przygód sympatycznego psiaka oraz wiele innych atrakcji. Wielbiciele zajęć plastycznych mogli przedstawić wizerunek Reksia według własnych kolorystycznych wyobrażeń, inni – dostać pieska zrobionego  z baloników. Wszyscy spotkali się na spektaklu „Regsio” krakowskiego teatru „Duet”, w którym postać pieska posłużyła do przekazania dzieciom kilku ważnych informacji o zasadach ruchu drogowego, zachowaniu w piaskownicy czy segregacji śmieci.
Gości urodzinowej imprezy oprócz krakowskich aktorów bawili animatorzy z Uciechowa i klaun Leopold. Udział wzięło także Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Kaliszu, dlatego niedzielne popołudnie w CKiS było okazją do zaadoptowania psa poszukującego swego nowego  pana.