MUTRU Piotr Żaczek – fotorelacja

29 sierpnia 2016

Niechaj żałują Ci, którzy przegapili koncert MUTRU – projektu stworzonego przez gitarzystę Piotra Żaczka. W piątkowy wieczór podczas występu w kaliskim CKiS każdy z muzyków zasłużył na gorące brawa, a skrzypek Adam Bałdych… na wyrazy uwielbienia.

To był darmowy występ zorganizowany w ramach Akademii Gitary, która jest festiwalem o artystyczno-charytatywnym charakterze. W jego ramach Piotr Żaczek został poproszony o zagranie dwóch koncertów, w tym jednego w Kaliszu.

Sięgnął po materiał ze swoich dwóch autorskich projektów – „Mutru” i „Balboo” – i zaprosił zarówno solistów takich jak saksofonista Maciej Kociński czy skrzypek Adam Bałdych, jak i młodszych artystów, jak Damian Niwiński na perkusji czy Norbert Pajek na gitarze. Zachwycające były „muzyczne dialogi” Kocińskiego i Bałdycha, ale to ekstatyczne popisy skrzypka wywoływały gorące reakcje widowni. Solówki Bałdycha, podczas których dosłownie fruwało włosie ze smyczka, dobitnie udowadniały, że skojarzenia polskiego muzyka ze słynnym „uczniem diabła”, Niccolo Paganinim, są absolutnie uzasadnione.

Warto nadmienić, że takie możliwości daje muzyka Piotra Żaczka, momentami jazzowo-rockowa, ekstatyczna, innym razem – łkająca, malująca obrazy wypełnione piękną naturą i świeżym powietrzem. Sam kompozytor nie eksponuje swojej osoby na scenie, choć niewątpliwie na uwagę zasługują jego nowe jakości brzmieniowe wytwarzane na specjalnym instrumencie wykonanym według własnego projektu. Żaczek przyznaje, że dla niego największą przyjemnością jest słuchać własnej muzyki w wykonaniu tak wspaniałych muzyków. Najchętniej zostawiłby komuś swój instrument, by zasiąść na widowni. Jest – jak to sam określił – rozdarty, bo to wielka przyjemność grać z tymi muzykami i równie wielka móc ich słuchać.