Największa tegoroczna Estrada Folkloru zagrała w Sośniach

8 sierpnia 2019
Swojacy w krakowiaku

Swojacy w krakowiaku

Trzecia z sześciu Estrad Folkloru 2019 odbyła się w Sośniach w powiecie ostrowskim. Bawiliśmy się na największej tegorocznej odsłonie tych plenerowych koncertów ludowych, Zaprezentowało się 12 zespołów i śpiewaków solistów, 2 zespoły taneczne i kapela, a także 10 twórców ludowych.

Kolejna tegoroczna Estrada Folkloru zawitała do pięknego Ośrodka „Biały Daniel” w Sośniach, najdalej na południe wysuniętej gminy powiatu ostrowskiego wśród lasów Doliny Baryczy, nieopodal pałacu myśliwskiego w Mojej Woli. Koncert ludowy już po raz trzeci wspólnie z CKiS w Kaliszu zorganizowali członkowie Stowarzyszenia „Pasikonik” z nieodległej Kociny, gdzie działają od lat zespół i kapela pod kierunkiem Krzysztofa i Anny Rospondków.

Zespół z Kociny

Zespół z Kociny

ZESPÓŁ Z KOCINY rozpoczął imprezę, która trwała całe niedzielne gorące popołudnie. W Sośniach zaśpiewały także zespoły śpiewu tradycyjnego z Południowej Wielkopolski: jarocińskie CIŚWICZANIE i DĄBROWIANKI, DORUCHOWIANIE i Lech Owczarek z Doruchowa spod Ostrzeszowa, krotoszyńscy KALINA z Nowej Wsi i ŁAGIEWNICZANIE, OPATOWIANIE spod Kalisza oraz ZAWADIACY spod Sycowa (woj. dolnośląskie). W tańcu zaprezentowały się dwa zespoły tańca ludowego z Gminy Raszków.

Głogowianie w tańcach i strojach z regionu

Głogowianie w tańcach i strojach z regionu

GŁOGOWIANIE to grupa dojrzałych tancerzy, którzy przedstawili fragment zwyczaju „Wieniec dożynkowy”, tańczony w autentycznych regionalnych strojach tradycyjnych. Pokazali się także w tańcach i strojach kaszubskich. Grupa młodzieżowa SWOJAKÓW z Moszczanki i Skrzebowej pokazała część swojego repertuaru w postaci krakowiaka i tańców lubelskich. Na scenie w Sośniach zaśpiewali także tegoroczni laureaci Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu: solistka Krystyna Melczak z Dąbrowy (III nagroda) oraz grupa męska Zespołu DORUCHOWIANIE (II nagroda). Do tańca w ramach „Tańców blisko ziemi” pociągnęła uczestników spotkania Kapela z Kociny, która za cel stawia sobie odtworzenie tradycji zabaw tanecznych przy muzyce wiejskiej.

Targi sztuki ludowej

Targi sztuki ludowej

Podczas Estrady Folkloru w Sośniach spotkaliśmy się także z twórcami ludowymi na targach, gdzie prezentowali się: z Jarocina Bogdan Osuch z rzeźbą w drewnie, Aleksandra Klimek z koronką frywolitką i Hanna Bartkowiak z hafciarstwem, z podjarocińskiej Goliny hafciarki ze „snutką” Daniela Krawczyńska, Jolanta Łukaszewska i Zofia Talarowska, tegoroczna Mistrzyni haftu nasnuwanego podczas warsztatów finansowanych przez MKiDN, oraz Danuta Wróbel z haftem angielskim. Duża atrakcją były warsztaty kulinarno-rzemieślnicze dla dzieci prowadzone przez Sylwię Machnik z Milina na Dolnym Śląsku, a także zajęcia z koronki szydełkowej Joanny Kędzierskiej z Biadek. Dodatkowy poczęstunek dla gości Estrady przygotowały gospodynie ze Stowarzyszenia „Pasikonik”, które również przygotowały dla zaproszonych zespołów specjalne upominki w formie haftów. Imprezę doglądał we własnej osobie wójt Gminy Sośnie Stanisław Budzik, a także wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk.

Biadkowianki

Biadkowianki

Estrada Folkloru to najważniejsze spotkanie z kulturą tradycyjną Południowej Wielkopolski.

Imprezę prowadził Krzysztof Rospondek, prezes Stowarzyszenia z Kociny, który zaprojektował także plakat Estrad Folkloru oraz zorganizował Estradę Folkloru 2019 w Sośniach wspólnie z koordynatorką z CKiS w Kaliszu Anną Gałczyńską. Organizatorami byli Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Pasikonik” z Kociny przy wsparciu finansowym Powiatu Ostrowskiego i Gminy Sośnie. Estrady Folkloru dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury z Programu EtnoPolska 2019 w ramach zadania Melodie stamtąd. Festiwal i Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej.

Anna Gałczyńska