Pierwsza Estrada Folkloru w Moszczance i Skrzebowej – fotorelacja

25 czerwca 2018

Pierwsze ludowe widowisko roku 2018, realizowane w ramach Estrady Folkloru, odrobinę zepsuła pogoda. Mimo padającego raz po raz deszczu i silnych porywów wiatru zespoły z południowej Wielkopolski i z zagranicy nie przerywały jednak występów, a publiczność gorąco oklaskiwała każdą pieśń i każdy taniec, zwłaszcza w wykonaniu gości z Serbii. 

W ramach Estrady Folkloru 2018 oraz VIII Swojskich Spotkań z Folklorem w SKRZEBOWEJ i MOSZCZANCE koło Raszkowa w niedzielne popołudnie zaprezentowali się dudziarze oraz dziewięć zespołów i kapel. Zespół Tańca Ludowego SWOJACY z Moszczanki rozpoczął spotkanie polonezem, a w kolejnych odsłonach pokazał wielkopolskie gry i zabawy oraz tańce lubelskie. KROTOSZANIE zatańczyli tańce lubelskie i oberka z kujawiakiem, a GORZYCZANIE – tańce kaszubskie. Wysłuchaliśmy śpiewu zespołów CIŚWICZANIE, ŁĄKOCANIE i KALINA z Nowej Wsi, a także  występów kapeli FURMANY z Gorzyc Wielkich. Na dudach grali Wiktor Marszał i Antoni Szubert.

Publiczność niezwykle serdecznie przyjęła występy serbskich gości. Zespół Tańca Ludowego KABLOVI z Jagodiny zaprezentował pełne energicznych podskoków tańce z Sumadiji, centralnej części Serbii, z Leskovaca, czyli części południowej, Vlaski ze wschodniej Serbii, a także Sopski i Ripni Maca z części południowo-wschodniej.

bibułkarstwo Haliny Wałęsy z Nowej Wsi

W ramach Estrady można było podziwiać również wyroby twórców ludowych: rzeźby Bogdana Osucha, frywolitki Oli Klimek, snutki Hani Bartkowiak i wyroby z bibuły Haliny Wałęsy. Dwie ostatnie panie prowadziły także warsztaty sztuki ludowej. Estrada Folkloru była wspólnym przedsięwzięciem Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.

Więcej zdjęć na Facebook/Centrum-Kultury-i-Sztuki-w-Kaliszu

 Warsztaty odbyły się w ramach projektu CKiS w Kaliszu pn. „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” realizowanego z udziałem środków z MKiDN oraz z Województwa Wielkopolskiego.