Polski Dzień Bluesa – MISSION: BLUES – relacja

15 września 2019

15 września 2019 roku odbyła się czwarta już odsłona Polskiego Dnia Bluesa. Tym razem zaprosiliśmy do Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu na dwa koncerty – akustyczny i z „prądem”. Bluesferajna z Kalisza i Outsider Blues z Przeworska (Podkarpacie) zaprezentowali to co mają najlepszego w swoim repertuarze.

Po poprzednich edycjach tematycznych, czyli „LEGENDACH BLUESA”, „KOBIETACH BLUESA” i „MUZYKACH NIEPOKORNYCH” nastał czas na kolejny muzyczny motyw – „MISSION: BLUES” i fascynację zespołów w Polsce tym właśnie rodzajem muzyki.

Bluesferajna to duet w osobach Tomka „Starego” Hermana i Grzegorza „Olka Bluesa” Olejnika. Muzyka Bluesferajny wywodzi swoje korzenie z bluesa, a koncerty tego akustycznego duetu to zawsze mieszanka utworów stylistycznie różnych. Znalazło się w nim miejsce dla ballady, rock’n’rolla, soulu i właśnie bluesa co spowodowało, że podczas występu słuchacz nie miał prawa się nudzić.

Na szczególną uwagę zasługuje zaś fakt, że Bluesferajna nie grywa standardów, a swoje koncerty opiera na własnych utworach. Teksty, niektóre bardzo liryczne, inne kabaretowe lub wręcz prześmiewcze, śpiewane zawsze po polsku to duży zbiór bardzo zgrabnie opowiedzianych historii w których nie jeden słuchacz odnalazł kawałek własnego życiorysu. Zespół z powodzeniem już od ponad dziesięciu lat koncertuje na dużych i klubowych scenach całego kraju, wydał do tej pory dwie płyty, z których materiał zaprezentował podczas piątkowego koncertu.

Polski Dzień Bluesa – Bluesferajna

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Niedziela, 15 września 2019

Outsider Blues to znowu zespół założony w 2001 roku w Przeworsku przez Jacka Szpytmę i kolegów, którzy zafascynowani Bluesem a zwłaszcza jego chicagowską stylistyką zaadoptowali jego piękno do własnej twórczości czerpiąc z tej estetyki radość, szczerość, energię i taneczny puls. Do tej szlachetnej formuły dorzucili swoje nieszablonowe pomysły i tak już od 18 lat cieszą swoją muzyką liczne grona fanów na świecie i w powiecie.

W swojej artystycznej ekspansji nie ograniczają się tylko to promocji własnej marki bo jako Outsider Blues! Są pomysłodawcą i współorganizatorem własnego festiwalu pn. „Przeworsk Blues Festiwal”. Wobec swojej publiczności Outsiderzy są zawsze eleganccy i szarmanccy, więc ich występy był gwarancja pełnej satysfakcji i dobrze zainwestowanego czasu. Tak też się stało i tym razem.

Polski Dzień Bluesa – Outsider Blues

Opublikowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu Niedziela, 15 września 2019

 

W tym roku do organizacji Polskiego Dnia Bluesa oprócz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu dołączyło Stowarzyszenie „Pro Kalisia”. Do zobaczenia już za rok… lub na jednym naszych przyszłych koncertów!