„Poza portretem” Tomasz Jankowski. Wystawa fotografii – fotorelacja z wernisażu wystawy

17 marca 2016

_DSC0011 (Kopiowanie)Kobiety Jankowskiego

To mężczyźni są znawcami kobiecego charakteru. Najlepsze literackie i malarskie portrety kobiet stworzyli właśnie mężczyźni. Tę prawdę swymi fotograficznymi portretami potwierdza również Tomek Jankowski, którego wystawę możemy oglądać w „Galerii w Hallu” kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki.

Trudno o nim powiedzieć, że jest artystą kaliskim, choć urodził się w Kaliszu. Tomek Jankowski pracuje w innych miastach, również za granicą, ale – jak sam przyznaje – ciągle z radością powraca do miejsca urodzenia, bo tutaj także może – chociaż częściowo – realizować swoje projekty.
Od wielu lat zachwyca nas swoimi portretami kobiet, nawet wtedy gdy są one efektem współpracy z projektantami mody i mają – co tu ukrywać – komercyjny charakter. _DSC0016Znalazł jednak swój indywidualny język wypowiedzi, dzięki któremu dla oglądających na równi z „kostiumem” interesujące są emocje modelki. Przede wszystkim posiadł niezwykłą zdolność rozmawiania z kobietami, które powierzają mu swoje tajemnice, dlatego fotografie Jankowskiego śmiało można nazwać studium kobiecości. Można także spoglądać na nie jak na malarskie portrety, nad którymi mistrzowie pędzla spędzają wiele godzin w swoich atelier. Tomek Jankowski uzyskuje znakomite efekty znacznie szybciej. Dlaczego? To już jego tajemnica, którą warto zgłębiać oglądać ekspozycję „Poza portretem”, będącą przeglądem prac fotografa i designera z ostatnich piętnastu lat.