Seniorzy z przytupem – zakończenie warsztatów – fotorelacja

12 czerwca 2018

To była niesamowita przygoda, łącząca zabawę z edukacją. Chyba żaden z uczestników nie spodziewał się, że po kilku spotkaniach będzie mógł z radością zaprezentować się w śpiewaczo-tanecznym widowisku na ludową nutę. Za nami pierwsza – i mamy nadzieję, że nie ostatnia – edycja folklorystycznych warsztatów adresowanych do dojrzałych ludzi. 


Na pierwszym spotkaniu, przypomnijmy, uczestnicy warsztatów poznali podstawowe kroki „Kujawiaka”, „Chodzonego” i „Wiwatu z figurami” oraz kilka piosenek. Na kolejnym prowadzący zajęcia, Anna i Krzysztof Rospondek z Kociny, wprowadzili nowe figury tych tańców oraz rozpoczęli naukę „Walcerka”. Były tańce i śpiewy. Warsztatowicze poznali przyśpiewkę „Pijok pije, pijok ma” oraz piosnkę „Oj, czy jo godna” z Dębniałek koło Kalisza, a także „Przelecioła siwo gunska” z Kościelnej Wsi, natomiast podczas drugiego spotkania – „Zagraj mi ty, ty groczyku” z Ołoboku oraz „Jak jo jechał do swojej miluchny” z Gorzałowa w powiecie kaliskim.

Każde kolejne spotkanie przynosiło uczestnikom warsztatów tyleż trudności, co radości, a repertuarowy wachlarz wciąż się poszerzał. Finalnie w galowym koncercie, który odbył się w sali widowiskowej CKiS, uczestnicy warsztatów mogli zatańczyć m.in. wiwat z figurami, kujawiaka i walcerka oraz zaśpiewać: „Przeleciała siwa gąska”, „Łoj, czy jo godna czy jo nie godna” czy „Pijok pije…”. Na koniec – w takt chodzonego – zaprosili do tańca niemal całą zgromadzoną w CKiS widownię, złożoną w dużej mierze z członków rodziny, którzy z dumą oglądali swoich utalentowanych seniorów.

W tanecznych pląsach można było zobaczyć również Dariusza Grodzińskiego, dyrektora CKiS, który chwilę później, wręczając dyplomy i kwiaty, pięknie podziękował wszystkim za uczestnictwo w cyklu i pogratulował talentu i wytrwałości. Warto dodać, że wartością cyklu była również możliwość obcowania z muzyką na żywo wykonywaną przez Krzysztofa Rospondka, który podczas zajęć z radością dzielił się również swoją wiedzą o kulturze tradycyjnej: muzyce, instrumentach, śpiewie, budownictwie i strojach ludowych. Warsztaty ukończyło 26 osób z Kalisza i okolic, a 22 z nich zaprezentowało się na scenie. Cykl „Seniorzy z przytupem” okazał się znakomitym połączeniem zabawy z edukacją oraz możliwością zawarcia nowych znajomości i przyjaźni.

 


Więcej zdjęć FOTORELACJA NA Facebook.com/Centrum-Kultury-i-Sztuki-w-Kaliszu

Warsztaty SENIORZY Z PRZYTUPEM cz. 1 – fotorelacja