Śpiewno-muzyczne konsultacje dla folklorystów

24 lutego 2017
Kapela Tursko

Kapela Tursko

Pełną parą idą przygotowania muzyków i śpiewaków ludowych z Południowej Wielkopolski do 51. Ogólnopolskiego Festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą. Pomocne w tych działaniach są konsultacje z etnomuzykologiem organizowane przez CKiS w Kaliszu, które po raz kolejny odbyły się w ubiegły weekend.

Do Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych przygotowują się dwa zespoły śpiewacze „Dąbrowianki” i „Kobierzanki”, dwuosobowa Kapela „Tursko” oraz solista śpiewak z Doruchowa Lech Owczarek.

Wykonawcy ci zajęli pierwsze miejsca podczas ostatniego przeglądu zespołów ludowych w podkaliskich Brzezinach. Konsultacji udzielała – już po raz kolejny – dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolog z Instytutu Sztuk PAN w Warszawie, współautorka płyty z nagraniami archiwalnymi tradycji muzycznych z Kaliskiego „Melodie stamtąd”.

Spotkania artystów ludowych ze specjalistką od muzyki Kaliskiego odbyły się w dniach 18-19 lutego 2017 w siedzibach zespołów, w powiatach: ostrzeszowskim, krotoszyńskim, pleszewskim i jarocińskim. Dodatkowo w konsultacjach repertuaru uczestniczył Zespół Folklorystyczny „Doruchowianie”. Podczas dwudniowych konsultacji dr Nawrocka-Wysocka razem z Anną Gałczyńską, instruktorką ds. dziedzictwa kulturowego CKiS w Kaliszu – przesłuchiwały repertuar zespołów, wybierając najbardziej odpowiednie propozycje na święto tradycji w Kazimierzu oraz inne występy zespołów.

Kobierzanki

Kobierzanki

Podczas spotkań i rozmów omawiana jest miejscowa tradycja muzyczna, proponowany sposób wykonania utworów i prezentacji na scenie. Festiwal w Kazimierzu już pod koniec czerwca.