Spotkania z kulturą tradycyjną – o Śpiewniku kaliskim

25 kwietnia 2023

Promocja „Śpiewnika kaliskiego” na Spotkaniach z kulturą tradycyjną w CKiS w Kaliszu

śpiewa Lech Owczarek

śpiewa Lech Owczarek

W Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu w niedzielne popołudnie 23 kwietnia odbyło się pierwsze „Spotkanie z kulturą tradycyjną” z nowego cyklu popularyzującego regionalną kulturę tradycyjną Kaliskiego. Mieszkańcy Kalisza i regionu spotkali się z autorkami nowego wydawnictwa CKiS w Kaliszu „Śpiewnika kaliskiego” oraz z artystami ludowymi z regionu.

„Śpiewnik kaliski” to wydawnictwo z 92 pieśniami tradycyjnymi – z tekstami gwarowymi i zapisem nutowym – śpiewanych dawniej na wsiach w południowo-wschodniej części Wielkopolski. Zostały zaczerpnięte z wydawnictw z ubiegłego wieku oraz z nagrań archiwalnych ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN. Znajdziemy w nim piosenki miłosne, rodzinne i obrzędowe z terenów szeroko pojętej Ziemi Kaliskiej, z powiatów: kaliskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, pleszewskiego i sieradzkiego.

Kapela z Kociny

Kapela z Kociny

Autorki, dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka, która dokonała wyboru pieśni oraz zapisu nutowego, a także folklorystka Anna Gałczyńska z Centrum Kultury i Sztuki – opowiedziały o regionie Kaliskie, o tym, jak powstawał Śpiewnik, co zawiera i jak z niego korzystać. Na Spotkaniu udostępniono bezpłatne egzemplarze „Śpiewnika kaliskiego”.

Spotkanie ubarwiły pieśni wykonywane na żywo przez Artystów ludowych oraz publiczność Wystąpili: śpiewak Lech Owczarek z Doruchowa, laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Kapela z Kociny z liderem Krzysztofem Rospondkiem, który zaprojektował okładkę wydawnictwa, a także młody dudziarz z Jarocina Fryderyk Jankowski. Niespodziewanie przyjechała i zaśpiewała grupa dziewcząt z Gminy Odolanów, uczennic szkoły w Wierzbnie.

Anna Gałczyńska

fot. Piotr Wysocki

Fryderyk Jankowski

Fryderyk Jankowski