SPOTKANIE Z MARIĄ BRONIEWSKĄ – PIJANOWSKĄ – fotoreportaż

5 grudnia 2016

Stowarzyszenie Promocji Sztuki „Łyżka Mleka” zaprosiło 4 grudnia 2016 r.  na rozmowę z Marią Broniewską-Pijanowską, autorką wspomnień o Marii Zarębińskiej – matce, aktorce, pisarce oraz na promocję książki „44739. Wspomnienie o Marii Zarębińskiej – aktorce”. Spotkanie poprowadziła Aneta Kolańczyk.

Kilka miesięcy temu ukazała się, nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek z Torunia, książka pt. „44739. Wspomnienie o Marii Zarębińskiej – aktorce”, zapis rozmów, które dwa lata temu Aneta Kolańczyk przeprowadziła z Marią Broniewską-Pijanowską. Wspomnienia matki, znanej przedwojennej aktorki filmowej i teatralnej, przeplatają się z obrazem przed- i wojennej Warszawy, zapamiętanej przez nastoletnią Marysię – a wszystko bogato ilustrowane zdjęciami z rodzinnego albumu Marii Broniewskiej.

W drugiej części książki zamieszczono „Opowiadania oświęcimskie”, poruszające, świetne literacko, a zarazem bardzo osobiste świadectwo obozowej rzeczywistości.

Maja Broniewska-Pijanowska od lat jest związana z „Łyżką Mleka”, jest honorową członkinią stowarzyszenia, uczestniczy co roku w Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej. Dwukrotnie była bohaterką odbywających się w Centrum Kultury i Sztuki spotkań „Łyżki Mleka” – w lutym 2013 roku opowiadała o swoim ojcu, Władysławie Broniewskim, a we wrześniu 2014 roku czytała wiersze Teresy Rudowicz i Izabeli Fietkiewicz-Paszek.

Foto: Mieczysław Zaremba, Danuta Szukalska