Sukces Kapeli z Kociny

15 czerwca 2016

p1010092Kapela z Kociny w niedzielę, 29 maja, zdobyła I nagrodę Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej w Sieradzu. Wśród laureatów są także kapele z Brzezin i Opatówka.

Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej odbyły się w Sieradzu po raz piętnasty. Tegoroczne hasło przeglądu brzmiało: „Od Kujawiaka do Oberka – autentyzm i inspiracje”. Organizowane są przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu, Towarzystwo Wspierania Kultury Miasta Sieradza i Łódzki Dom Kultury. Przegląd ma charakter konkursu odbywającego się w czterech kategoriach: kapel autentycznych, instrumentalistów-solistów ludowych, kapel opracowanych oraz zespołów i solistów inspirowanych folklorem. W konkursie mogły wziąć udział zespoły i artyści prezentujący repertuar oparty na folklorze  muzycznym charakterystyczny dla obszaru Polski Centralnej.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jury po obejrzeniu w sumie 25 występów w kategorii kapel autentycznych przyznało jedno z pierwszych miejsc Kapeli z Kociny, która zaprezentowała się w okrojonym, małżeńskim składzie – Anna i Krzysztof Rospondkowie. Spośród reprezentantów południowej Wielkopolski dostrzeżone zostały również kapele ludowe z Brzezin i Opatówka. „Brzeziny I” i „Brzeziny II” zdobyły dwie równorzędne III nagrody, również w kategorii kapel autentycznych. Natomiast spośród kapel opracowanych III nagrodę otrzymali „Sami Swoi’ z Opatówka.

Jury złożone z etnografów i etnomuzykologów z Sieradza i Łodzi wyraziło ogromne zadowolenie z udziału dużej liczby uczestników, zwłaszcza kapel autentycznych, reprezentujących regionalne tradycje muzyczne oraz uczestnictwa wielu młodych wykonawców. Sukcesy na sieradzkim konkursie – taką mamy nadzieję – są dobrą wróżbą dla zespołów z naszego regionu przed prezentacją na festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą.