Taneczny finał Święta Patryka

31 marca 2017
grupa dziecięca z instruktorką Magdaleną Mak

Warsztatami tańca irlandzkiego w kaliskim CKiS zakończyły się obchody Dnia św. Patryka. Podstawowych kroków i figur tworzących skoczne układy rodem z Zielonej Wyspy uczyła Magdalena Mak ze studia tańca „EtnoBalans” z Poznania.

grupa dorosłych

grupa dorosłych

W Kaliszu w tym roku zaplanowano cykl imprez, które odbywały się w kilku miejscach od 15 do 31 marca. Pod honorowym patronatem Ambasadora Irlandii w Polsce i Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu Fundacja Kultury Irlandzkiej przygotowała m.in. konkurs plastyczny pod hasłem „Magiczna Irlandia” oraz multimedialne prezentacje o Celtach i podróżach po Irlandii.  Przypomnijmy, że 18 marca w Centrum Kultury i Sztuki zagrał zespół Duan, wykonujący tradycyjną muzykę irlandzką i wykorzystujący przy tym charakterystyczne instrumentarium, czyli bodhran (bęben irlandzki), skrzypce, banjo, gitarę i akordeon. W ośrodku przy Łaziennej odbyły się także warsztaty plastyczne, których tematem były irlandzkie baśnie.

Na finał obchodów, czyli 31 marca, zaplanowano warsztaty tańca irlandzkiego. W Sali Studio CKiS odbyły się dwa spotkania – jedno dla dzieci, drugie – dla młodzieży i dorosłych. W pierwszym uczestniczyli główne młodzi tancerze z MDK, a w drugim – blisko czterdziestu amatorów i pasjonatów tańca w różnym wieku. Zajęcia poprowadziła Magdalena Mak z poznańskiego Studio Tańca „EtnoBalans”, która jest jego inicjatorką i główną koordynatorką. Fascynuje się muzyką i tańcem irlandzkim od kilkunastu lat i jest nauczycielką tańca irlandzkiego certyfikowaną przez An Coimisiún le Rincí Gaelacha z Dublina. W ramach Szkoły Tańca Irlandzkiego ISTA oraz indywidualnej praktyki prowadzi regularne kursy oraz cykliczne warsztaty tańca irlandzkiego w Poznaniu i innych miastach w Polsce.

grupa młodych tancerzy irlandzkich

grupa młodych tancerzy irlandzkich

Zgromadzeni w Kaliszu świeżo upieczeni miłośnicy irlandzkiego stepu i innych tańców byli zauroczeni sposobem prowadzenia zajęć przez Magdę Mak i dali z siebie wszystko, aby w ciągu jednej lekcji nauczyć się jak najwięcej. Jak im szło, możecie się przekonać zaglądając na nasz profil FB https://www.facebook.com/Centrum-Kultury-i-Sztuki-w-Kaliszu-121015724747003/?fref=ts.