Trzy nagrody w Kazimierzu nad Wisłą

4 lipca 2019

Artyści tradycyjni z Południowej Wielkopolski zdobyli trzy nagrody na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, który odbył się w dniach 28-30 czerwca 2019. Trzech laureatów równocześnie to ogromny sukces dla zespołów delegowanych przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, który nie zdarzył się jeszcze w półwiecznej historii festiwalu. Dwie II nagrody otrzymali w kategorii zespołów – grupa męska Zespołu Folklorystycznego „Doruchowianie” spod Ostrzeszowa, a w kategorii kapel – Kapela „Brzeziny” z podkaliskich Brzezin. III nagroda w kategorii solistów śpiewaków trafiła do pani Krystyny Melczak z „Dąbrowianek” pod Jarocinem. Na kazimierskiej scenie zaprezentował się także Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Nowej Wsi k. Rozdrażewa. W Targach Sztuki Ludowej wzięła udział pani Eugenia Wieczorek frywolitkarka z Jarocina.

Doruchowianie grupa męska

Doruchowianie grupa męska

Zespół Folklorystyczny „Doruchowianie” działa od 1985 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Doruchowie w powiecie ostrzeszowskim. W zespole występuje kilkanaście kobiet i mężczyzn, czasem młodzież, którzy tworzą grupę śpiewaczo-obrzędową oraz kapelę. W ramach zespołu „Doruchowianie” utworzyła się dwa lata temu grupa mężczyzn, chcących prezentować tradycję śpiewaną silnymi męskimi głosami. W 2018 roku na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach grupa męska zajęła I miejsce, a na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Szreniawie – II miejsce. W Kazimierzu grupa męska w składzie: Zenon Dymarski, Henryk Jagielski, Sławomir Nowak i Lech Owczarek zaśpiewali trzy pieśni, chodzonego A jo sobie tąpne…, trójkowego Byłem w niebie na obiedzie… i Przeleciała siwa gąska… To kolejna druga nagroda dla zespołu śpiewaczego z Południowej Wielkopolski – ostatnie drugie miejsce zajęła grupa z Cekowa 40 lat temu.

Kapela Ludowa „Brzeziny” z Brzezin

Kapela Ludowa „Brzeziny” z Brzezin

Kapela Ludowa „Brzeziny” powstała w 1977 r. Działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzezinach. Skład Kapeli wielokrotnie się zmieniał, ale nadal grają w niej muzycy ludowi na takich instrumentach jak: skrzypce, harmonia, klarnet, bęben, bas kaliski. Panowie grają ze słuchu przekazywane z pokolenia na pokolenie: polki, oberki, owijoki i walcerki, muzykę taneczną wielkopolskiej wsi. „Brzeziny” popularyzowały muzykę ludową w całej Polsce, a także za granicą. Kapela Ludowa „Brzeziny” ma na swoim koncie wiele nagród i odznaczeń. Kapela zdobywała wcześniej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych – I w 1997 i III w 2013 roku. W 2018 roku na Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach zajęli I lokatę, a na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Szreniawie drugie miejsce. Na ostatnich Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej w Sieradzu w maju 2019 roku panowie zdobyli dwie II nagrody. Od dekady Kapelą Ludową „Brzeziny” kieruje Lucjan Dymarczyk, który zagrał w Kazimierzu na harmonii wspólnie ze Zbigniewem Witkowskim na skrzypcach i Stanisławem Pawlikiem na bębnie ze stalką.

Krystyna Melczak z Dąbrowy

Krystyna Melczak z Dąbrowy

Pani Krystyna Melczak z Dąbrowy śpiewa od dzieciństwa, które spędziła w sąsiedniej wiosce Siedlemin. Od ponad 25 lat kieruje zespołem śpiewaczym „Dąbrowianki”, a kilka lat temu założyła zespół młodych śpiewaczek pn. „Wianki”. Wykonuje piosenki ze wsi z okolic Jarocina. Z ogromną pasją gromadzi dawne pieśni i melodie od starszych mieszkańców Ziemi Jarocińskiej. Z „Dąbrowiankami” zdobyła wiele nagród, a dwukrotnie już występowały na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jako solistka także została doceniona na wielu festiwalach. W 2018 zdobyła I nagrody na regionalnej Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach i Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Szreniawie. W Kazimierzu zaśpiewała Ach mój Boże, gody idą… i Idzie drużba z młodym punem… To już druga w ostatnich latach – po Lechu Owczarku z Doruchowa – nagroda dla solisty śpiewaka z południa Wielkopolski.

 

 

 

Kalina z Nowej Wsi

Kalina z Nowej Wsi

Na Festiwalu wystąpił po raz kolejny Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Nowej Wsi, który w 2017 obchodził okrągłe 30-lecie działalności. Zespołem od powstania kieruje Halina Wałęsa razem z instruktorką śpiewu Barbarą Krzekotowską, a instruktorem muzycznym jest Stanisław Adamczak. „Kalina” z Nowej Wsi w swoim repertuarze posiada bogaty zbiór pieśni ludowych z Ziemi Krotoszyńskiej oraz scenki folklorystyczne o tematyce związanej z życiem na dawnej wsi wielkopolskiej. W 2008 roku zespół wydał dwupłytowy album zawierający piosenki ludowe powiatu krotoszyńskiego oraz kolędy. „Kalina” jest laureatem wielu nagród, w tym pierwszej nagrody na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Gnieźnie w 2007 roku i trzeciej w Dziekanowicach w 2017 r. W 2018 została wyróżniona na regionalnej Biesiadzie Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach i przeglądzie wojewódzkim. Panie w Kazimierzu zaśpiewały pieśni: Wielkie koła u jeziora…, Oprosiłeś mi się świńce… i Oj siadej siadej kochanie moje…

Koronkarka Eugenia Wieczorek z Jarocina

Koronkarka Eugenia Wieczorek z Jarocina