Warsztaty pofestiwalowe „Melodie stamtąd”

16 października 2019

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zorganizowało warsztaty pofestiwalowe dla uczestników Festiwalu muzyki tradycyjnej „Melodie stamtąd”, który odbył się 31 sierpnia 2019 na placu CKiS w Kaliszu. Warsztaty prowadziła dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolog z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, przy pomocy Anny Gałczyńskiej z CKiS, obie jurorki konkursu festiwalowego. Podczas spotkań z 20 zespołami, solistami i kapelami (z 90-cioma osobami) omówione zostały występy konkursowe, które oparte były na źródłach muzycznych nagranych na płytach i zapisanych w nutach. Warsztaty dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

Dąbrowianki i Krystyna Melczak

Dąbrowianki i Krystyna Melczak

W poniedziałek 23 września warsztaty odbyły się dla trzech zespołów i trzech solistek, biorących udział w Festiwalu w CKiS w Kaliszu kilka tygodni wcześniej. Spotkania miały miejsce w Dąbrowie k. Jarocina u nagrodzonych „Dąbrowianek” i wyróżnionej śpiewaczki Krystyny Melczak; następnie w Budach z Zespołem „Kalina” i solistkami z Nowej Wsi k. Rozdrażewa. Ostatnie warsztaty tego dnia działy się w Lutogniewie u wyróżnionego zespołu „Lutogniewiacy”.

Kolejne spotkania warsztatowe odbyły się 7 i 15 października. Jurorki odwiedziły najpierw zespoły kaliskie: w Brzezinach Zespół Pieśni „Brzezinianki”, Janinę Plichtę z Czempisza i harmonistę Lucjana Dymarczyka. W Koźminku spotkały się z wyróżnionym Zespołem Śpiewaczym „Koźminiacy” i Zespołem z Bud Liskowskich. Na koniec zawitały do „Liskowian” oraz do Eugenii Nowak i „Cekowianek”.

Ostatni dzień warsztatowy przeznaczony został również na spotkania z kilkoma grupami ludowymi. W Doruchowie odbyły się konsultacje z nagrodzonymi – Zespołem „Doruchowianie” i solistą Leszkiem Owczarkiem, a w Ostrzeszowie z Krzysztofem Rospondkiem skrzypkiem i kierownikiem nagrodzonej Kapeli z Kociny. Ostatnie warsztaty przewidziane były dla duetu Jadzia i Luśka oraz wyróżnionych na Festiwalu – grupy śpiewaczej „Kalina” i Kapeli w Blizanowie.

Dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z ISPAN i Anna Gałczyńska rozmawiały o występach, omówiły prezentacje uczestników na podstawie nagrań filmowych i doradzały, w jaki sposób można aranżować i interpretować źródła tradycji muzycznej.

Anna Gałczyńska