Warsztaty tradycyjnych tańców dla nauczycieli

3 grudnia 2018

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu od kilkudziesięciu lat popularyzuje tradycje regionalne i tańce z różnych części Polski. W ramach tych działań po raz 13. odbyły się warsztaty folklorystyczne dla nauczycieli i instruktorów dziecięcych zespołów ludowych. Warsztaty trwały w siedzibie CKiS w Kaliszu w dniach 1-2 grudnia 2018 roku.

Warsztaty Folklorystyczne prowadzili specjaliści z zakresu tańca ludowego i kultury tradycyjnej. Piotr Kulka – choreograf, folklorysta, kierownik Zespołu „Wielkopolanie” z Poznania – ćwiczył z uczestniczkami krakowiaka, który jest trudnym tańcem narodowym. Przekazywał też podstawy tańców wielkopolskich oraz różnorodne możliwości zabaw dla dzieci. Piotr Kulka jest autorem kilku książek do nauki folkloru tanecznego z Wielkopolski. Krzysztof Rospondek – skrzypek ludowy, kierownik Kapeli i Zespołu z Kociny, budowniczy instrumentów – zaprezentował instrumenty tradycyjne z Kaliskiego.

Zakres tematyczny warsztatów folklorystycznych był dostosowany do wieku dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych. W zajęciach wzięło udział kilkanaście nauczycielek z Kalisza, z Żelazkowa, z Jankowa Przygodzkiego, z Ostrowa, a także instruktorek zespołów tanecznych. Dzięki warsztatom poszerzają swoją wiedzę o tradycjach tanecznych polskiej wsi i przekazuje te umiejętności młodemu pokoleniu.


Warsztaty odbyły się w ramach projektu CKiS w Kaliszu pn. „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” realizowanego z udziałem środków z MKiDN oraz z Województwa Wielkopolskiego.