Warsztaty z tradycji w Sośniach

15 maja 2019

Organizowane przez CKiS w Kaliszu po raz 29. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne dla zespołów ludowych z Południowej Wielkopolski odbyły się w Ośrodku „Biały Daniel” w Sośniach w powiecie ostrowskim w drugi weekend maja 2019. Poświęcone były w dużej mierze podsumowaniu zeszłorocznej Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej, a także zaprezentowaniu nowych wydawnictw płytowych z dziedziny kultury tradycyjnej. Warsztaty folklorystyczne to najważniejsze w ciągu roku spotkanie przedstawicieli środowiska folklorystycznego Ziemi Kaliskiej, wyznaczające nowe kierunki działań, pozwalające na integrację i rozmowy o kulturze tradycyjnej.

Warsztaty w Sośniach w 2019

Warsztaty w Sośniach w 2019

Warsztaty rozpoczęły się w piątek po południu 10 maja, a wzięło w nich udział 20 kierowników i przedstawicieli środowiska folklorystycznego z Ziemi Kaliskiej. W programie warsztatów znalazło się wiele interesujących tematów i inspiracji dla folklorystów z regionu. Jedną z nich były dwa filmy. Historia pewnej ryciny o pobycie Chopina w pałacu w Antoninie i inspirowaniu się twórczością regionalnych muzykantów, m.in. z rodziny Nadobnych, a także film Melodie, które nie zaginą o badaniach terenowych Jadwigi i Mariana Sobieskich – stały się podstawą dyskusji uczestników spotkania.

Warsztaty w Sośniach w 2019

Warsztaty w Sośniach w 2019

Drugiego dnia warsztatów Krzysztof Rospondek, muzyk, kierownik Zespołu i Kapeli z Kociny, budowniczy instrumentów, prowadził zajęcia i dyskusję uczestników warsztatów na tematy: Kim jesteśmy. Jaka jest nasza tożsamość. Jak edukować przyszłe pokolenia. Była to możliwość zapoznania się z problemami twórczości ludowej w regionie oraz znalezienia nowych rozwiązań. Dużo miejsca poświęciliśmy zajęciom śpiewaczym pn. Regionalne pieśni wspólne – warsztaty śpiewacze na podstawie płyty Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej. Warsztatowicze chętnie śpiewali wybrane pieśni z najnowszej płyty CKiS w Kaliszu. Zajęcia prowadził Krzysztof Rospondek, współtwórca płyty.

Warsztaty w Sośniach w 2019 - zajęcia z dr Arletą Nawrocką-Wysocką

Warsztaty w Sośniach w 2019 – zajęcia z dr Arletą Nawrocką-Wysocką

Piotr Kulka z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, kierownik Zespołu „Wielkopolanie”, zaprezentował Podsumowanie prezentacji tanecznych na Biesiadzie Folkloru 2018, a na koniec poprowadził warsztaty tańca, które zaktywizowały większość warsztatowiczów do wiwata i walcerka. Z kolei Anna Gałczyńska z kaliskiego CKiS, organizator Warsztatów Folklorystycznych, przedstawiła zebranym efekty działań oraz plany folklorystyczne w Południowej Wielkopolsce na 2019. Ostatniego dnia warsztatów Dr Arleta Nawrocka-Wysocka etnomuzykolog z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie podsumowała prezentacje śpiewacze na Biesiadzie Folkloru 2018. Były rozmowy, śpiewy, taniec i muzyka, byli ludzie, dzięki którym istnieją regionalne tradycje.

 

Warsztaty w Sośniach w 2019Warsztaty po raz pierwszy odbyły się w pięknej scenerii i bliskości natury, niedaleko zabytkowego pałacu w Mojej Woli, w Ośrodku „Biały Daniel” w Sośniach, gdzie od kilku lat gości także Estrada Folkloru. Wzięło w nich udział 20 przedstawicieli zespołów śpiewaczych i tanecznych oraz kapel z południowej części Wielkopolski, z powiatów jarocińskiego, kaliskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Teraz przed zespołami sezon występów plenerowych w regionie i w całej Polsce, m.in. na sześciu Estradach Folkloru w Południowej Wielkopolsce czy na najbliższym 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

 

Anna Gałczyńska


 29. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne prowadzili:

dr Arleta Nawrocka-Wysocka. Muzykolog (UAM w Poznaniu). W 2001 roku otrzymała tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy Śpiewy protestanckie na Mazurach. Tradycja ustna i pisana. Jej zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół muzyki tradycyjnej oraz ludowej muzyki religijnej. Autorka wielu prac naukowych. Od roku 1988 pracuje w Instytucie Sztuki PAN w zespole przygotowującym do wydania kolejne części serii Polska Pieśń i Muzyka Ludowa. Źródła i materiały. Od roku 2004 prowadzi zajęcia dydaktyczne z Etnomuzykologii na Akademii Muzycznej w Łodzi. Należy do Związku Kompozytorów Polskich. Autorka obu części płyty Melodie stamtąd.

Piotr Kulka. Kierownik Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Choreograf, tancerz, pedagog, manager kultury, konsultant wielu zespołów, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), członek PTL, stypendysta Marszałka Woj. Wlkp. Autor publikacji Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego z płytą CD, Tradycyjne gry i zabawy w Wielkopolsce, kolorowanek edukacyjnych Kolorowanki – Polskie Stroje Ludowe, Wielkopolskie instrumenty ludowe. Gra na koźle weselnym.

Krzysztof Rospondek. Muzyk, skrzypek ludowy, pieśniarz, założyciel i kierownik Kapeli i Zespołu z Kociny, animator kultury, współtwórca i organizator działań promujących i integrujących kulturę tradycyjną Wielkopolski i Ziemi Kaliskiej. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Inicjator i współorganizator Tańców blisko ziemi wspólnie z żoną Anną Rospondek. Budowniczy instrumentów. Laureat licznych nagród. Niespokojny duch…

Anna Gałczyńska. Animatorka kultury, organizatorka, managerka. Mgr historii (UAM w Poznaniu), studiowała Reklamę i Promocję, ukończyła podyplomowe Zarządzanie Ochroną Dóbr Kultury. Od 12 lat Instruktor i specjalista ds. dziedzictwa kulturowego CKiS w Kaliszu, opiekunka zespołów i artystów ludowych Ziemi Kaliskiej, organizatorka wielu imprez, warsztatów, promuje kulturę tradycyjną regionu na konferencjach. Archiwizuje materiały, wydaje płyty z muzyką regionu. Członkini PTL (od 2016). Współorganizatorka Tańców blisko ziemi.