Wernisaż – Galeria w Hallu. „Pyzdry” – wystawa poplenerowa uczniów Liceum Plastycznego im. T. Kulisiewicza w Kaliszu.

30 marca 2019

Wystawa jest efektem pracy uczniów Liceum Plastycznego im. T. Kulisiewicza w Kaliszu. Młodzi artyści wzięli udział w plenerze rysunkowo-malarskim, w urokliwej miejscowości położonej nad rozlewiskiem rzeki Warty w powiecie wrzesińskim, w Pyzdrach.

To właśnie te prace zostały zaprezentowane w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu na wernisażu w dniu 27 marca 2019 roku.
Wystawa, którą zatytułowano „Pyzdry” stanowi jedno z wielu wydarzeń artystycznych, które Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza organizuje w tym roku ramach obchodów ROKU KULISIEWICZA, ogłoszonego z uwagi na 120-lecie urodzin tego kaliskiego artysty.

Najlepszym zobrazowaniem tej wystawy i stojącej za nią historii, niech będą słowa Dyrektora Liceum Plastycznego im. T. Kulisiewicza w Kaliszu, Pana Marcina Gaja:

Angielski prozaik i poeta Joseph Rudyard Kipling mawiał, że „pierwszym obowiązkiem artysty jest opanowanie rzemiosła”.
Opanowaniu rzemiosła uczniom naszego Liceum Plastycznego – oprócz codziennych zajęć artystycznych – służą także i plenery malarskie, podczas których młodzi adepci sztuki zdobywają szlify.
Ostatnie dwa takie plenery odbyły się w nadwarciańskich Pyzdrach: jeden we wrzeniu 2017 roku, drugi w czerwcu 2018 roku.
Rezultaty tychże działań artystycznych możemy zobaczyć na dzisiejszym wernisażu, właśnie tutaj w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, za co jesteśmy bardzo wdzięczy gospodarzom tego miejsca – Dyrektorowi Dariuszowi Grodzińskiemu oraz Tomaszowi Sadło.
W mojej ocenie, wystawiane obrazy prezentują – jak na ten poziom edukacji – wysoką jakość i poziom artystyczny.

Jest to wynik potencjału drzemiącego w naszych uczniach, ich pracy, ale także – a może i przede wszystkim – wkładu nauczycieli przedmiotów artystycznych, zwłaszcza rysunku i malarstwa: Ewy Ratajczyk, Izabeli Symanowicz oraz Iwony Marcinkowskiej, Marcina Gaja i Włodzimierza Ćwira, którzy byli opiekunami artystycznymi plenerów.

Dziękujemy również Państwu Elżbiecie i Włodzimierzowi Urbaniak z Dłuska k/Pyzdr, którzy gościli plenerowiczów w swoim gospodarstwie agroturystycznym „Pod Kogutem”.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z otwarcia wernisażu.

Wystawę można oglądać w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, w Galerii w Hallu do 7 kwietnia 2019 r.