Wojewódzki Przegląd Folklorystyczny w Szreniawie – fotorelacja

20 września 2018
Team Babci Józi z Kobierna

Team Babci Józi z Kobierna

Aż 15 reprezentantów Południowej Wielkopolski nagrodzonych zostało – na łącznie 32 nagrody – na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w dniach 15-16 września w Szreniawie. Zespoły taneczne, śpiewacze, kapele ludowe i soliści z terenów dawnego województwa kaliskiego zdobyły: 3 – I miejsca, 6 – II nagród, 3 – III, a także 3 wyróżnienia. Tradycja w Kaliskiem wciąż istnieje i ma się dobrze.

Organizator – Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprosili uczestników do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Występy miały charakter konkursowy i były oceniane przez jury w kategoriach zespołów tanecznych, śpiewaczych, dziecięcych, kapel i solistów.

Snutki z Potarzycy gr. dziecięca

Snutki z Potarzycy gr. dziecięca

Przegląd ten to największa prezentacja folkloru wielkopolskiego i popularyzacja autentycznej kultury ludowej. Ostatnie spotkanie całego folkloru wielkopolskiego odbyło się rok temu w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, a poprzednie w 2009 roku w Nowym Tomyślu. Dlatego tak ważna jest integracja i konfrontacja muzyków i śpiewaków propagujących tradycje ludowe, stanowiące o tożsamości regionalnej. Co roku odbywają się festiwale i przeglądy w różnych częściach Wielkopolski, m.in. dla południa Wielkopolski – Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej w Brzezinach czy Estrady Folkloru.

Laureaci Przeglądu

Kapela Brzeziny

Kapela Brzeziny

W wydarzeniu wzięło udział około 600 artystów ludowych i kilkadziesiąt zespołów z całej Wielkopolski. Ziemia Kaliska była reprezentowana przez wszystkie powiaty: jarociński, kaliski, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski i pleszewski, z których przyjechało 26 zespołów i solistów. W dwudniowym przeglądzie wojewódzkim wzięło udział 7 zespołów taneczno-obrzędowych. Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy k. Jarocina zajął III miejsce wśród zespołów tanecznych za tańce przeworsko-rzeszowskie. Grupy dziecięca „Snutek” dostała II nagrodę w kategorii najmłodszych.

Trzy zespoły i soliści z południowej Wielkopolski otrzymali I nagrody za swoje prezentacje konkursowe.

Zespół Folklorystyczny Doruchowianie - gr. męska

Zespół Folklorystyczny Doruchowianie – gr. męska

Spośród 15 zespołów śpiewaczych krotoszyńskie „Kobierzanki” wyśpiewały I nagrodę. Drugie miejsca zajęli m.in. „Doruchowianie” grupa męska spod Ostrzeszowa i „Koźminiacy” spod Kalisza. Trzecią nagrodę zdobyły jarocińskie „Dąbrowianki”. Wyróżnienia trafiły do zespołów „Brzezinianki” i „Kalina” z Nowej Wsi. Wśród 11 kapel drugą lokatę uzyskała Kapela Ludowa „Brzeziny” z kaliskiego.

Wśród nagrodzonych I miejscem znaleźli się także soliści. Wśród nich skrzypek Zbigniew Witkowski z Kapeli „Brzeziny” oraz śpiewaczka Krystyna Melczak z Dąbrowy. Drugie nagrody trafiły do śpiewaków Józefy Marciniak z Kobierna i Lecha Owczarka z Doruchowa. Trzecia lokata przypadła Janinie Plichcie z „Brzezinianek”, a Zofia Pyrek z Koźminka otrzymała wyróżnienie.

W jury najważniejszych folklorystycznych zmagań wielkopolskich zasiedli: Kazimierz Budzik jako przewodniczący, muzyk i folklorysta, prof. Bogusław Linette, etnomuzykolog, Leszek Rembowski, choreograf, Jan Pałka, dyrektor Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu oraz Sławomir Pawliński z WBPiCAK w Poznaniu. Podsumowanie i omówienie Wojewódzkiego Przeglądu Folklorystycznego będzie miało miejsce w Pobiedziskach w październiku tego roku podczas dwudniowego seminarium dla instruktorów i kierowników zespołów.

Wydarzenie było częścią projektu „Folklor a scena – kultywowanie tradycji regionalnych Wielkopolski” z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o Przeglądzie

 

Fot. Karolina Dziubata UAM w Poznaniu, Anna Gałczyńska CKiS w Kaliszu