28. LA STRADA – PROLOG. Dzień drugi

W kolejnym dniu PROLOGU, towarzyszącemu 28. Międzynarodowemu Festiwalowi Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA jako pierwszy ( w etiudach teatralno-tanecznych) zaprezentuje się Młodzieżowy Dom Kultury. Kolejnym punktem programu będzie spektakl, najgłośniejszy i sztandarowy Daria Fo...

[Od: Śr. 09.06.]
Bilety: wstęp wolny, 0,00

Sala Studio CKiS – godz. 18.00

Młodzieżowy Dom Kultury 

“Czarna podłoga”/ prezentacje teatralno-taneczne

PROGRAM

“Przemijanie” – Teatr pieśni i tańca PATRIMONIUM, choreografia Wioletta Graczyk

“(NIE)ZGODA” –grupa taneczna AQUA, choreografia Ewa Paczkowska

“Maciek” – grupa teatralna TA STRONA, reżyseria Rafał Paczkowski, tekst Tomasz Wierzgacz

Grupa taneczna, choreografia Ewa Paczkowska

“Powiedz, jak się czujesz?” – grupa taneczna DANA DA, choreografia Magdalena Mazurowska, na podstawie opowiadania ze zbioru “8% z niczego” Etgara Kereta


Plac CKiS – godz. 20.00

ORBIS TERTIUS – TRZECI TEATR LECHA RACZAKA

“Misterium buffo”/spektakl

„MISTERIUM BUFFO” reż. Lech Raczak

Lech Raczak o spektaklu:

“Misterium buffo” jest najgłośniejszym i najbardziej emblematycznym, sztandarowym niejako przedstawieniem Daria Fo, człowieka teatru, aktora, reżysera i dramaturga, laureata literackiego Nobla (1997). Kilka komedii Fo wystawiono w ostatnich latach w Polsce (nawet w Teatrze Telewizji).

Jednak ten tekst – powtórzmy – najważniejszy w dorobku twórcy, wystawiany w całym świecie, (według danych włoskiej agencji autorskiej w ciągu 45 lat od premiery osiągnął zadziwiającą liczbę 5.000 przedstawień) – jest w naszym kraju zupełnie nieznany. Opowiada – w sposób komiczny, sięgający kulturowych tradycji karnawału i błazenady – fragmenty Świętej Historii. Spektakl był swego czasu obiektem polemik: zarzucano mu nawet bluźnierstwo, choć tekst jest pełen miłości i podziwu do bohatera większości opowieści – Jezusa z Nazaretu.

Powodem ataków była zapewne krytyka doczesnego kształtu zinstytucjonalizowanej religii, uwikłanej we władzę ziemską i eksponującej bogactwo i splendor.

Dziś – w czasach papieża Franciszka – dawna krytyka Fo uzyskuje nieoczekiwanie propapieski wymiar. Największym i niezwykłym walorem tekstu i przedstawienia, które można na jego podstawie zrobić, jest niezwykły splot komizmu i wzruszenia, przyziemnej ludzkiej miary i nadludzkiej siły świętości, sacrum i profanum: poruszający i ludzki wymiar transcendencji.”

Z recenzji:

„…Raczak, z wyboru trochę Włoch, który poznał italską bezceremonialność i familiarność w podejściu do kwestii religijnych, w swoim spektaklu poszedł jednak w zupełnie inną stronę niż Fo w swoim kanonicznym wykonaniu. Postacie ze spektaklu Raczaka to nie karnawałowe błazny urządzające sobie kpiny i celne żarty, które naśmiewają się, nawet i bezlitośnie, z czegoś, co tak naprawdę ich nie obchodzi. Raczak zrobił swój spektakl bardzo serio, z pozycji kogoś, kto ma silny indywidualny stosunek do wydarzeń zobrazowanych tym, co dzieje się na scenie. Raczak nie występuje tu z pozycji kpiarza, jest raczej heretykiem, odszczepieńcem, którego boli to, jak realizowane są ewangeliczne zasady. Świat jego spektaklu to świat, w którym żyje Chrystus, ale równocześnie funkcjonuje już instytucjonalna religia. Jeśli Misterium buffo Raczaka jest satyrą, to nie tyle na wiarę w Boga, co na małych ludzi, którzy ją wykorzystują do zbudowania własnej potęgi bądź jako źródło łatwej ekscytacji. Inaczej niż w wykonaniu Fo postacie u Raczaka są nie tyle śmieszne, co dość przerażająco obrzydliwe i chwilami groźne.„

– Joanna Ostrowska, teatralny.pl

Reżyseria i przekład: Lech Raczak

Muzyka: Paweł Paluch

Kostiumy: Ewa Tetlak

Występują: Małgorzata Walas-Antoniello, Wojciech Siedlecki, Janusz Stolarski, Paweł Stachowczyk, Paweł Paluch/Katarzyna Klebba

Produkcja: Fundacja Orbis Tertius – Trzeci Teatr Lecha Raczaka przy wsparciu Wydziału Kultury UM Poznania

https://www.facebook.com/Orbis-Tertius-578856168870251/

Wydarzenie jest realizowane w ramach zadania “Lech Raczak 2019 – Gra z teatrem” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Poznania.  #PoznańWspiera


Lech Raczak (1946 – 2020) – reżyser, autor scenariuszy teatralnych, dramaturg. Autor  uznanych tekstów teatrologicznych publikowanych na całym świecie. W 1964 roku był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, później, do lat 90. – kierownikiem artystycznym i reżyserem przedstawień tego zespołu. Wraz z nim zapoczątkował w Polsce okres teatralnej kontestacji – artystyczny protest przeciw nadużyciom władzy, skostniałym strukturom społecznym i stereotypowi w sztuce.

Był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Współpracował z licznymi niezależnymi zespołami w Polsce i zagranicą – m.in we Włoszech, gdzie spędził znaczną część życia. Reżyserował na deskach wielu teatrów dramatycznych. Był nauczycielem akademickim na UAM i Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prowadził warsztaty teatralne w całej Europie.

Laureat licznych nagród i odznaczeń – m.in. „Superpaszportu” tygodnika „Polityka”, nagrody Konrada Swinarskiego, medalu Alumno Bene Merenti UAM, Nagrody Artystycznej Miasta Poznania czy nagrody Ministra Kultury i Sztuki – medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Założona przez niego w 2013 roku Fundacja Orbis Tertius, a wraz z nią Trzeci Teatr, nastawione są m.in. na wspieranie, ochronę i propagowanie twórczości teatralnej oraz aktywności kulturalnej, a także opiekę nad dorobkiem artystycznym Lecha Raczaka.

Lech Raczak zmarł nagle 17 stycznia 2020 roku.


08.06. – 12.06. ulice Kalisza

PSAK/MDK – „Ulicami miasta”
happeningi

wypatrujcie, gdzieś tam na mieście…

https://studium.kalisz.pl/

http://www.mdk.kalisz.pl/


28.LA STRADA – PROLOG. PROGRAM

28. LA STRADA – tradycja a nowoczesność. PROGRAM


Plac CKiS – codziennie czynny ogródek na tarasie (Kulinarny Łącznik)


Kierownik artystyczny – Katarzyna Guzowska-Lelental

Pomysłodawca i kierownik artystyczny do 26. edycji – Andrzej Tylczyński

Projekt plakatu i afisza: Tomasz Wolff


Organizator:   

Partnerzy:       

Wsparcie finansowe:

 

 

Sponsor Główny: 

Sponsorzy:     

Partner medialny: