30. LA STRADA – TU I TERAZ. Piątek

30. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA - TU I TERAZ. Pierwszego dnia festiwalu zapraszamy na bałkańską paradę z muzyką na żywo (start - Teatr), bałkańsko-klezmerski koncert, spektakle komediowe i niesamowite widowiska poruszające ważne tematy współczesnego świata! Miejsce - plac CKiS. Zapraszamy!

[Od: Pt. 09.06.]
Bilety: wstęp wolny, 0,00

09.06 (piątek)

Plac przy Teatrze

godz. 18.00

BUM BUM ORKeStar /PSAK w Kaliszu  –  parada bałkańska z muzyką na żywo

Zapraszamy do krótkiej wędrówki przez park w rytmie bałkańskich rytmów…


Plac CKiS

godz. 18.30

BUM BUM ORKeStar – koncert (60 min.) 

BUM BUM ORKeSTAR

założony w 2014 roku polski zespół muzyczny. Wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. To wpływy tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół na scenie potrafi
zaskoczyć energią, zaraz potem wzruszyć rzewną melodią, by na koniec zmusić publikę do poruszania ciałem w rytm muzyki. Każdy koncert jest niepowtarzalny i zarazem nieobliczalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Nazwa formacji ściśle wiąże się z muzyką jaką i w jaki sposób wykonują. Bombowa – bo fantastycznie zagrana, bombowa – bo niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy, że brak na to opisowej skali.

BUM BUM ORKeSTAR

to zespół, w którym grają sami soliści, tworząc przy tym „harmonię doskonałą”. Są laureatami najważniejszych festiwali folkowych w Polsce takich jak festiwal polskiego radia „Nowa Tradycja”, „Mikołajki Folkowe”, „Dragon Folk Fest”. Reprezentowali też kraj za granicą, m.in. na największym festiwalu Trąbki Guča’2018, w Serbii.

Skład:
Oliwier Andruszczenko – klarnet, saksofon, wokal, prowadzenie
Mateusz Wachowiak – akordeon , wokal
Bartosz Stępień – sakshorn tenorowy , wokal
Mateusz Sieradzan – tapan , instrumenty perkusyjne , wokal
Piotr Janiec – tuba
Damian Marat – trąbka , wokal
Marek Tyc – realizacja koncertu ( akustyk)

BUM BUM ORKeSTAR – Facebook


Teatr na Walizkach – „L`Estrada”, spektakl komediowy (50 min.), (około godz. 19.45)

 „L`Estrada”

najnowszy spektakl uliczny TNW, którego tytuł nawiązuje do klasyki światowego kina filmu Federico Felliniego  „La Strada”  jest symbolicznym ukłonem w kierunku wielkiego reżysera, którego twórczość korzeniami sięgała cyrku i teatru ulicznego.

„L’Estrada” jest także bezpośrednim jak i alegorycznym odniesieniem charakteryzującym miejsce, w którym dzieje się tytułowa estrada czyli na ulicy. L’Estrada naszego teatru to niebanalna kompilacja etiud estradowych wkomponowanych w pejzaż ulicy. Podczas spektaklu pojawią się postacie rodem z variette, tv show, cyrku osobliwości oraz z pobliskiego sklepu, którego nazwy nie ujawnimy. Pojawi się połykacz balonów, magik, mim, który nic nie powie (choćby go nawet przypiekać ogniem). A także –  wielka loteria, taneczna rewia chippendales, czyli striptease w wykonaniu prawdziwego męskiego trio. Będą także ostre latające noże, połykanie tępych mieczy oraz fakir połykający ogień.

Cokolwiek się zdarzy będziecie o tym długo pamiętać. Wszystko okraszone olbrzymią dawką humoru oraz improwizacji charakteryzującą działania naszego teatru ulicznego. Tylko na tej jedynej niebywałej L’Estradzie – na estradzie, której sceną jest Wasza ulica.

Teatr Na Walizkach

powstał w 2005 roku. Założony został przez trójkę aktorów: Annę Went, Łukasza Jędrzejczaka oraz Olega Yemceva – rosyjskiego komika i mima. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części swiata, czego wynikiem jest charakter dzisiejszych przedstawień. Są one bowiem rozumiane przez wszystkich niezależnie od wieku i narodowości.

Inspiracją teatru są filmy z okresu kina niemego (Charlie Chaplin, Buster Keaton), rosyjska nowoczesna clownada, teatr improwizacji, teatr lalek czy pantomima. Twórczość Teatru Na Walizkach, to przede wszystkim komedie mieszczące się w konwencji teatru ulicznego, teatru improwizacji, visual comedy, cyrk. Nasze korzenie wywodzą się z pantomimy, ale nasze zainteresowania i inspiracje wykraczają daleko szerzej poza sztukę mimu.

Teatr występował na wielu imprezach teatralnych i na festiwalach teatrów ulicznych w Polsce oraz wielokrotnie gościł za granicą min. we Włoszech, Niemczech, Białorusi, Austrii, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Tunezji i na Węgrzech, gdzie dzięki swej oryginalnej i „międzynarodowej” formie był entuzjastycznie przyjmowany. Członkowie Teatru Na Walizkach są zawodowymi aktorami.

Teatr na Walizkach po raz 2 na La Stradzie!

Teatr Na Walizkach

Teatr Na Walizkach – Facebook


Teatr Ewolucji Cienia – „Dobrze, lepiej, katastrofa”, spektakl komediowy (60 min.), (około godz. 20.40)

„Dobrze, lepiej, katastrofa”

komedia osadzona w Polsce lat 70-tych, obnażająca absurdy dekady Gierka. Artyści rozbawiają publiczność, ale i skłaniają do zastanowienia,  czy dobra materialne są w stanie przesłonić potrzebę wolności. Spektakl łączy pokolenia! Zapraszamy więc całymi rodzinami od dziecka po seniora. Dzieci odkryją zupełnie nową dla nich rzeczywistość lat 70-tych, dorośli odetchną z ulgą,  że to już minęło, a seniorzy pewnie uśmiechną się na wspomnienie swojej młodości.  Dobra zabawa gwarantowana!

Teatr Ewolucji Cienia

powstał w 2008, jednak jego liderzy to osoby o wieloletnim doświadczeniu w tej materii. Sławomir Dadej był aktorem i współtwórcą sukcesów Teatru Biuro Podróży w latach 1992-2003; Wioletta Dadej – twórca niezależny z teatrem związana od 1991r (w latach 1996-1997 uczestniczyła w projekcie Pieśń Kozła)
Teatr Ewolucji Cienia jest więc syntezą doświadczenia, jakie wnieśli ze sobą liderzy i najstarsi członkowie zespołu (np. Mirosław Ogórek przez 13 lat był tancerzem i solistą Polskiego Teatru Tańca Conrada Drzewieckiego w Poznaniu) oraz energii i młodzieńczego entuzjazmu jaki wnieśli ze sobą młodsi członkowie grupy.
Ich spektakle charakteryzuje swoista poetyka obrazu, ilustracyjna muzyka i dzianie się w sferze międzyludzkiej przy użyciu minimum rekwizytów i scenografii. W spektaklach nacisk jest położony na człowieka, stąd ich cechą jest asceza scenograficzna, przy jednoczesnej dużej dynamice scen opartych na rytmie i ekspresji aktorów.

Teatr Ewolucji Cienia po raz 4 na La Stradzie!

Teatr Ewolucji Cienia

Teatr Ewolucji Cienia – Facebook


Teatr Klinika Lalek – „Cyrk Tarabumba”, widowisko familijne (60 min.), (około godz. 21.50)

„Cyrk  Tarabumba”

Cyrk bez Przemocy

CYRK NAJWIĘKSZYCH NA ŚWIECIE MARIONETEK

W ostatnich latach w sztuce klasycznego cyrku nastąpiły wielkie moralne zmiany. Twórcy  współczesnego cyrku nie wykorzystują już zwierząt do zabawiania publiczności. Współczesny cyrk to coraz częściej pokaz niezwykłych możliwości i talentów artystów cyrkowych.
W teatrze lalek i w „Cyrku Tarabumba” wszystko jest możliwe. To lalkowe widowisko w którym w rolach zwierząt występują lalki, wielkie „nadmarionety” (marionety zwierząt w ich naturalnych wielkościach), a w rolach artystów cyrkowych aktorzy.
„Cyrk  Tarabumba” – niecodzienna forma teatralnego widowiska cyrkowego. Nawiązujemy do pięknej tradycji sztuki cyrkowej. Zwracamy uwagę na poszanowanie dla wszystkich czujących, żywych istot i piękno teatru lalek zamiast cierpienia zwierząt.
Wielkie Gwiazdy naszego Cyrku… Przystojna Żyrafa Tarra, zakochana w treserze, śpiewaczka i tancerka zaśpiewa o miłości do Natury, potężny Lew Leonarrrdo, który ryczeć potrafi i chce pożreć tresera nauczy nas Odwagi , a Słoń Bumba , wirtuoz gry na trombonie pokaże nam, że wszystko w życiu jest możliwe. Słoń Bumba potrafi latać !!!
„Cyrk Tarabumba”, Cyrk Nadmarionet, Cyrk bez Przemocy jest jedną z pierwszych tego typu inicjatywą na Świecie! Radosne, kolorowe widowisko. Hołd dla sztuki teatralnej, lalkarskiej i cyrkowej, zaskakujące ich połączenie… .
Jest to widowisko rodzinne. Spektakl adresowany jest do widzów od 3 roku życia.

Scenariusz i reżyseria – Wiktor Wiktorczyk
Scenografia – Wiesław Drzewiecki
Lalki – Zbigniew Roszkowski, Wiktor Wiktorczyk
Muzyka – Antoni Gralak, Konrad Rogiński

Teatr Klinika Lalek

został założony w 1988 roku przez studentów Akademii Sztuk Dra-matycznych we Wrocławiu. Jest teatrem wędrownym, wystawiającym spektakle, parady i różne akcje na ulicach i placach całej Europy. W 1991 roku grupa przeniosła się do Wolimierza, małej wioski w Górach Izerskich.

Prace Kliniki Lalek tworzone są przez aktorów związanych z wrocławskimi scenami, a reżyseruje je Wiktor Wiktorczyk. Wizualny charakter wszystkich prac jest bardzo charakterystyczny: ogromne lalki animowane od wewnątrz, inspirowane Teatrem Chleba i Lalki, drewniane maski, gigantyczne ruchome maszyny (np. rower i lokomotywa kolejowa), różnorodne instalacje, ogromne i piękne marionetki, sztandary i ogień. Podstawą brzmienia jest zawsze muzyka grana na żywo; Teatr posiada własną Orkiestrę Teatru Klinika Lalek, a także współpracuje z grupą perkusistów Papa Drum oraz z kieleckim zespołem Włodzimierza Kiniorskiego „Kinior Sky Orchestra” i wrocławskim zespołem „Kormorany”. Klinika Lalek od dwudziestu lat organizuje letnie międzynarodowe festiwale sztuki, prezentując prace plastyczne, teatralne, muzyczne, cyrkowe i filmowe artystów z całej Europy.

Teatr Klinika Lalek po raz na La Stradzie!

Teatr Klinika Lalek

Teatr Klinika Lalek – Facebook


Lwowski Teatr Woskresinnia (Ukraina) – „Ukraina. Testament Szewczenko.”, widowisko (60 min), (około godz. 23.00)

„Ukraina. Testament Szewczenko”

Historia Ukrainy opowiedziana przez pryzmat losów Tarasa Szewczenki, wielkiego pisarza, poety, malarza, więźnia łagrów, duchowego przywódcy narodu ukraińskiego. Artyści lwowscy przybliżą dramatyczne doświadczenia i sytuację permanentnego upominania się narodu ukraińskiego o niezależność państwową, jakże aktualną dziś w dobie dramatycznych wydarzeń wojennych na Ukrainie. W barwnym widowisku wykorzystywane zostaną szczudła, mobilne machiny, płonące elementy scenograficzne i efekty pirotechniczne.

Scenariusz i reżyseria – Jarosław Fedoryszyn
Dekoracje i kostiumy – Ala Fedoryszyna (zasłużona artystka Ukrainy),
Współpraca reżyserska i światło – Krzysztof Dubiel
Dźwięk – Sergij Kondratowicz / Mykoła Kszanowskij

Aktorzy:  Tetiana Tkaczenko, Halyna Stryczak, Natalia Marczak, Natalia Łukaszonok, Petro Mykytiuk (zasłużony artysta Ukrainy), Wolodymir Gubanow (załużony artysta Ukrainy) , Maria Kowalik, Wołodymir Czuchonkin, Taras Juryczko/ Vira Ryfiak, Jurij Pylypczuk / Viktoria Żolińska, Oleksandr Czekmarow / Natalia Terlecka , Ewgenij Pietrow/ Andrij Leszczyszyn, Taras Kitsyniuk.

 Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W wyniku porozumienia się młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy, lekko akademicki, istniejący na Ukrainie teatr, i którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę.

Teatr Woskresinnia pod dyrekcją Jarosława Fedoryszyna (1990 -2020) – absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, która dotąd nie była prezentowana na scenach dramatycznych Ukrainy. Krok po kroku, wypracowywano własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączącą tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną. Każda premiera dla  zmarłego w 2020 roku Jarosława Fedoryszyna była poszukiwaniem od zera najwłaściwszych środków wyrazowych i budowaniem formuły teatru, bliskiego sercu, i wyrażającego niepokój czasów w jakich przyszło mu żyć i tworzyć. Artyści Teatru Woskresinnia w ciągu swojego ponad trzydziestoletniego istnienia, prezentowali swoje spektakle w Ukrainie.

Chętnie zapraszani do Polski wzięli udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Kaliszu, Warszawie. Odwiedzili też festiwale w Edynburgu, Nowym Sadzie, Lublanie, Mariborze, Holzminden, Archangielsku, Trabzonie, Brześciu, Lenz, Kairze, Bratysławie, Moskwie, Seulu, Valladolid, Salamance, Pradze, Montegranaro, Teheranie, Leuven, Bremie, Goerlitz, Puli, Vac, Timiszoarze, Arad, Mariwanie Wszystkie spektakle mają własny charakter, są efektowne, ale nie efekciarskie i prezentują wysoki kunszt sztuki aktorskiej. Od 1996 roku Woskresinnia specjalizuje się w realizacji przedstawień plenerowych. Rozmach i widowiskowość spektakli, połączone z mistrzowską grą aktorska przyniosły Teatrowi rozgłos i uznanie publiczności. Do najgłośniejszych przedstawień scenicznych doszły plenerowe spektakle: Fiesta Baryliefa, Święte i Grzeszne, Danyło Halicki, Hiob, Marzenia , Gloria, Wiśniowy Sad, Gazeta czyli Życie jest piękne, Spotkać Prospera, Misterium Pinsla (Bal geniusza), Testament Szewczenko, Mewa, Pociąg do Lwowa, Suita dla dwojga Teatr Woskresinnia dzięki tym realizacjom stał się niekwestionowanym liderem teatru ulicznego Ukrainy i jednocześnie jest Zespołem bardzo często zapraszanym na międzynarodowe festiwale teatralne. W 2010 roku w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało Teatrowi wysoce prestiżowy status Teatru Akademickiego.

Lwowski Teatr Woskresinnia po raz 18 raz na La Stradzie!

Lwowski Teatr Woskresinnia


Prowadzenie 

Karolina Romke & Tomek Michalak

prezenterzy Radio Centrum

Radio Centrum 106.4 fm

Radio centrum 106.4 – Facebook


CKiS – „LA STRADA – 30 LAT”, wystawa plakatów


Ulice Kalisza

PSAK/MDK – „Ulicami miasta”
happeningi

PSAK   PSAK – Facebook

MDK w Kaliszu    MDK w Kaliszu- Facebook


Dyrektor artystyczny – Katarzyna Guzowska-Lelental

Pomysłodawca i dyrektor artystyczny do 26. edycji – Andrzej Tylczyński

Projekt plakatu i afisza – Tomek Wolf


30. LA STRADA – TU I TERAZ. Program.

30. LA STRADA – TU I TERAZ. Sobota.

30. LA STRADA – TU I TERAZ. Niedziela.


Organizator:

 

Partnerzy:

                                        Wiwat Orkiestra Dęta i Mażoretki

 

Wsparcie finansowe:

   

Sponsor:

 

Partnerzy medialni: