30. LA STRADA – TU I TERAZ. Sobota

30. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA - TU I TERAZ. W festiwalową sobotę aż 9 artystycznych propozycji: spektakle dla dzieci i dorosłych, niesamowite widowiska z ważnymi przesłaniami, genialny koncert z cyklu world music i parada w stylu Oskara Schlemmera. Miejsca: polana przy rzeźbie "Spoczywająca" w Parku Miejskim (można zabrać kocyki) i plac CKiS. Zapraszamy!

[Od: So. 10.06.]
Bilety: wstęp wolny, 0,00

10.06 (sobota)

Polana przy rzeźbie „Spoczywająca” w Parku Miejskim

godz. 16.30

PSAK w Kaliszu – „Co w pieleszach piszczy”, spektakl familijny (30 min.)

Fot. Klaudia Sobczak

„Co w pieleszach piszczy”

Bajka. Kim jestem? Prędzej czy później każdy musi sam znaleźć odpowiedź na to pytanie… Gorzej kiedy jest się małym zwierzątkiem, które zgubiło się w lesie z dala od swojej rodziny. Pogodna opowieść o przyjaźni i radzeniu sobie z przeciwnościami losu. W roli głównej… poduszki.

Reżyseria – Małgorzata Kałędkiewicz

Fot. Klaudia Sobczak

Policealne Studium Animatorów Kultury w Kaliszu 

Dwuletnia państwowa szkoła artystyczno-animacyjna pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 45 lat kształcimy w zawodach artystycznych: animator tańca, animator działań teatralnych, animator działań filmowych, animator fotografii.

Rozwijamy i budzimy talenty artystyczne, animujemy poprzez sztukę. Nauka w naszym Studium jest dobrym przygotowaniem do podjęcia ciekawej pracy bądź kontynuacji studiów na kierunkach związanych z kulturą, teatrem, mediami, rozrywką, reklamą, Internetem, pracą z ludźmi.

Studium Animatorów Kultury w Kaliszu

Studium Animatorów Kultury w Kaliszu – Facebook

PSAK w Kaliszu po raz 12 na La Stradzie!


OtoTo Teatr – „Offline”, spektakl familijny (40 min.) + selfie time 5 min. 

„Offline” (około godz. 17.15)

Plenerowa komedia familijna. Historia cyber chłopca, który biegle porusza się w świecie technologii, ale co się stanie gdy zabraknie prądu? Czy poradzi sobie na oldschoolowym placu zabaw? Na szczęście nie będzie sam. Zapraszamy do świata pełnego retro zabaw, unpluggedów i klasyków gatunku, a to wszystko w oku drona ultra mega hiper v. beta, bez PeCeta.

Można sobie swobodnie ten tekst przerobić, na historię chłopca, który jest tak bardzo przywiązany do telefonu, że gdy kończy mu się bateria nie potrafi bawić się na placu zabaw, na szczęście spotyka dziewczynkę, która ma głowę pełną pomysłów i radzi sobie na placu zabaw bez smartfona.

Ototo Teatr

Jesteśmy grupą zawodowych aktorów, pasjonatów teatru. Otwarci na nowe formy, poszukując wyzwań i rozwijając swoją pasję postanowiliśmy stworzyć Teatr. Oto To! czego nam było potrzeba.

Zajmujemy się głównie tworzeniem i realizacją przedstawień, zarówno plenerowych jak i scenicznych, organizowaniem warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ototo Teatr

OtoToTeatr – Facebook

OtoTo Teatr  po raz 2 na La Stradzie!


Teatr Gry i ludzie – „Kłopoty Kacperka Góreckiego Skrzata”, spektakl familijny (50 min.),

„Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”  (około godz. 18.05)

Spektakl zrealizowany na podstawie baśni Zofii Kossak opowiada o świecie domowych stworków, chochlików i duszków. Świecie dla zwykłego śmiertelnika niewidzialnym, ale w sposób istotny oddziałującym na rzeczywistość.

Postacią główną jest tu Kacperek – domowy Skrzat, który opiekuje się domostwem i przewodzi barwnej gromadzie eterycznych istot. W wyniku własnej niefrasobliwości traci pewnego dnia swój magiczny talizman i zostaje porwany przez złego Sato – władcę ciemnego lasu pod górą Rzybrzyczką. Jednak jeśli ma się przyjaciół, z każdej opresji można wyjść cało. O tym właśnie jest to przedstawienie.

Scenariusz i reżyseria – Maciej Nogieć

Scenografia i projekty lalek – Alicja Kocurek

Muzyka – Kamil Zawiślak

Występują – Aleksandra Fielek, Beata Zawiślak/Aleksandra Krupop, Grzegorz Lamik, Bartosz Socha, Szymon Strużek

Realizacja techniczna – Beniamin Lediński

 

Teatr Gry i Ludzie

powstał w 1997 roku. Repertuar teatru stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Od początku istnienia Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym, występującym na scenach krajowych i zagranicznych. Zespół tworzą ludzie o różnych korzeniach i doświadczeniach artystycznych. Teatr Gry i Ludzie występował na festiwalach i podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski od Cieszyna i Wisły przez Łódź po Gdańsk; od Jeleniej Góry, przez Warszawę po Białystok; od Szczecina po Rzeszów i Przemyśl. Wielokrotnie uczestniczył w Festiwalu „Malta” w Poznaniu, „Sztuka Ulicy” w Warszawie czy „Feta” w Gdańsku oraz za granicą: na Międzynarodowym Festiwalu Promocji Kultury Europejskiej w Tunezji, Sziget Festival w Budapeszcie, Volt Festival w Sopronie, Loolapalooza w Berlinie, a także w Holandii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Teatr Gry i Ludzie

Teatr Gry i Ludzie – Facebook

Teatr Gry i ludzie po raz 3 na La Stradzie!


OtoTo Teatr – „Jak wytresować dinożarła”, spektakl familijny (45 min.) + selfie  (15 min.), 

„Jak wytresować dinożarła” (około godz. 19.00)

Podróż w czasie? To możliwe!
Zabierzemy Was do czasów prehistorii! Spotkacie tam Jaskiniowca, który dla swej Kobiety upoluje praktycznie wszystko oraz prawdziwego Dinozaura, który upoluje praktycznie wszystko, co upolował Jaskiniowiec. Czy dwójce bohaterów uda się poskromić olbrzyma? I w końcu coś zjeść? Przekonajcie się sami!

Reżyseria – Agnieszka Kulińska,
Scenariusz – Agnieszka Kulińska, Mateusz Kowalski
Scenografia i kostiumy – Iga Kulińska, Mateusz Kowalski
Muzyka – Szymon Tomczyk

Ototo Teatr

Ototo Teatr – Facebook


PSAK w Kaliszu – „Parada w stylu Oskara Schlemmera” (około godz. 20.10)

Oskar Schlemmer (1888-1943)

Artysta niezwykle wszechstronny, zajmował się malarstwem, grafiką, rzeźbą, a nawet tańcem. Jego „Balet Triadyczny”, łączący wiele sztuk – dzieło totalne, które zrewolucjonizowało taniec, scenografię, muzykę i kostiumografię… Geniusz Oskara Schlemmera wpływa na sztukę do dziś. Był i jest inspiracją dla wielu współczesnych artystów tj. David Bowie czy Madonna. Stał się też natchnieniem dla PSAK…

Zapraszamy do udziału w tej inspirującej paradzie!

Studium Animatorów Kultury w Kaliszu

Studium Animatorów Kultury w Kaliszu – Facebook


Plac CKiS

godz. 20.30

PSAK w Kaliszu – „Egzamin”, spektakl (20 min.)

„Egzamin”.

Surowa komisja egzaminacyjna sprawdzi, czy jesteś w dobrej formie… Przenikanie form teatralnych i plastycznych charakterystyczne dla twórczości Oskara Schlemmera stało się inspiracją do poszukiwań w obszarach koloru, faktury, kształtu, ruch, przestrzeni i jej organizacji.


DIKANDA – World Music koncert (90 min.)

DIKANDA (około godz. 21.00)

to uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym zespół, który powstał w Szczecinie, grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu – poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Zespół istnieje od 1997 r. Dikanda ma w swoim dorobku 7 płyt – w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody – w tym „Płyta roku” niemieckiego czasopisma „Folker” przyznana w 2005 roku za „Usztijo”. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy – „dikandisz”. Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami a publicznością.

Dyskografia: Muzyka czterech stron wschodu (2000); Jakhana Jakhana (2002); Usztijo (2004) ; Ajotoro (2008); Live (2010); DIKANDA Live in Zakopane (2013); Rassi (2013); Devla Devla (2017).

Ważne występy i nagrody: Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja 1999 – I nagroda; Festiwal Eurofolk 1999 – I nagroda; Montreux Jazz Festival – Montreux 2001; Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej – Opole 2001, 2002; Sziget Festival – Budapeszt 2003; Folkowy Fonogram Roku – III miejsce za płytę Jakhana Jakhana 2002; Festiwal Folkherbstfestival Plauen 2004 – I nagroda i nagroda publiczności; Występ w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce 2008; XVII Przystanek Woodstock – Kostrzyn nad Odrą 2011.

Zespół: 

Ania Witczak – Czerniawska – śpiew, akordeon
Kasia Bogusz – śpiew
Dominik Bieńczycki – skrzypce
Daniel Kaczmarczyk – instrumenty perkusyjne
Piotr Rejdak – gitary
Grzegorz Kolbrecki – kontrabas
Szymon Bobrowski – trąbka

DIKANDA

DIKANDA – Facebook


Teatr Biuro Podróży – „ŚWINIOPOLIS”, spektakl (45 min.)

foto M. Zakrzewski

„ŚWINIOPOLIS” (około godz. 22.35)

 Na początku był człowiek. Człowiek oddzielił światło od ciemności i pokazał, że to jest dobre. Następnie człowiek oddzielił wodę od ziemi. Wodę przeznaczył do picia a ziemię do mieszkania i pokazał, że to jest dobre. Potem człowiek wybudował miasto z domami chroniącymi przed deszczem i słońcem i uznał, że to jest mądre. Później człowiek stworzył świnię i kazał jej zamieszkać w mieście które stworzył i był zadowolony. I kazał się człowiek świni rozmnożyć tak, aby jej potomstwo zasiedliło miasto i spodobało mu się to. Na końcu człowiek spojrzał na to, co stworzył i uśmiechnął się. Postanowił odpocząć i zapalił fajkę.

foto M. Zakrzewski

 Na pewnej świńskiej farmie wszystko jest pozorem. Ta prosta opowieść o małych świnkach wychowywanych i edukowanych przez dorosłe świnie jest echem Orwellowskiego „Folwarku zwierzęcego”. Wykorzystuje ona motywy cynicznej manipulacji; tworzy iluzję pięknego świata, konstruując w ten sposób fałszywą rzeczywistość, w której bogiem staje się człowiek. Ta przewrotna intryga ma na celu stworzenie posłusznej, zmanipulowanej społeczności, nieświadomej ponurej przyszłości, która nieuchronnie nadchodzi. Beztroska wychowanków zostaje gwałtownie przerwana w chwili, gdy odkrywają one prawdę o swoim świecie, a jest nią rzeź. Próba buntu zostaje krwawo  stłumiona. W tym groteskowym spektaklu wielcy świńscy opiekunowie na szczudłach górują nad małymi bezbronnymi świnkami, których marzenia o szczęściu zostają brutalnie rozwiane.

foto M. Zakrzewski

Reżyseria – Paweł Szkotak

Obsada – Marta Strzałko, Natalia Klupp, Karolina Wensierska, Bartosz Borowski, Tomasz Wrzalik, Łukasz Kowalski, Jarosław Siejkowski, Paweł Stachowczyk, Piotr Wojtyniak

 

Teatr Biuro Podróży

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 22 autorskie spektakle, w tym czternaście widowisk plenerowych.

foto M. Zakrzewski

Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych. Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 60 krajach świata, na sześciu kontynentach (m.in. w Argentynie, Australii, Brazylii, Kolumbii, Kubie, Egipcie, Indiach, Iranie, Izraelu, Jordanii, Korei, Libanie, Meksyku, Palestynie, Singapurze, Taiwanie, USA i w większości krajów europejskich). Teatr jest również laureatem prestiżowych nagród. W 2002 otrzymał roku nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru.

Teatr Biuro Podróży – Facebook

Teatr Biuro Podróży po raz 8 na La Stradzie!


Teatr Fuzja – „BLACKOUT”, spektakl  (60 min.)

foto M. Świderski

„BLACKOUT” (około godz. 23.30)

to opowieść o świecie wyrosłym na gruzach cywilizacji pozbawionej energii elektrycznej. Rozpoczyna się od cyberpunkowej parady osadzonej w realiach rozpędzonej technokratycznej super korporacji niedalekiej przyszłości. Pełna elektronicznych brzmień, akrobatyki i pędu. Kiedy wydaje się, że szybciej się nie da, następuję wielki krach energetyczny przekreślający wszelkie normy społeczne i cywilizacyjne. Walka ludzkości o przetrwanie na śmieciach cywilizacji prowadzi widza do dzikiej, zanurzonej w steampunkowej estetyce, postapokaliptycznej wizji świata, gdzie najważniejszą walutą stały się resztki energii wyskrobane z dna akumulatorów. Obu częściom spektaklu towarzyszy bezustannie muzyka na żywo, fantastyczna oprawa scenograficzna oraz ekspresyjna i energetyczna gra aktorów.

Olśniewający wizualnie i bardzo energetyczny, głównie dzięki muzyce i niezwykłej, akrobatycznej sprawności aktorów.

„Festiwal Stara Gazownia, na początek korpochomiki i apokalipsa”

Stanisław Godlewski, Gazeta Wyborcza

foto M. Świderski

Opowieść o postapokaliptycznym świecie, gdzie nie obowiązują jakiekolwiek normy społeczne, a ludzie zdani są na samych siebie i bezlitosne mechanizmy zaburzonej ewolucji. Ponury klimat świata przedstawionego świetnie podkreślały kostiumy aktorów, przywodzące na myśl steampunkową estetykę.

„Resort Stara Gazownia 2015: Różne oblicza teatru”, Cyprian Łakomy, Polska Głos Wielkopolski

Spektakl był feerią możliwości, jakie ten grany w plenerze, daje artystom. Gwoździem programu był finałowy koncert na metalowe rusztowanie i kilka beczek.

Monika Nawrocka-Leśnik, kultura.poznan.pl

foto L. Jata

reżyseria – Tomasz Rozmianiec

inscenizacja – Anna Rozmianiec_Tomasz Rozmianiec

muzyka – Adam Brzozowski

efekty audio – Grzegorz Skowron

kostiumy i scenografia – TEATR FUZJA

obsada – Anna Rozmianiec, Agnieszka Mikulska, Magdalena Przybylska, Paweł Stachowczyk, Artur Małecki, Rafał Orłowicz, Ireneusz Woźniak, Jakub Woźniak, Tomasz Rozmianiec

muzycy – Kajetan Zwolak, Łukasz Łukasiewicz

obsługa techniczna – Łukasz Jata

 

foto M. Świderski

Teatr Fuzja

 jest poznańskim teatrem alternatywnym. Teatr rozpoczął działalność w 2006 r. Liderami i założycielami teatru są reżyserzy i aktorzy – Anna i Tomasz Rozmianiec. Fuzja ruchu, dźwięku, obrazu, rytmu i słowa, to język teatru, w którym zespół realizuje się najpełniej. Teatr Fuzja jest jednym z założycieli Spółdzielni Teatralnej i bierze czynny udział we wszystkich projektach tej organizacji. Wspólnie organizują Festiwal Teatrów Zależnych, produkują i prezentują spektakle na festiwalach w Polsce i za granicą. Liderzy teatru prowadzą Pracownię Młodych – projekt edukacyjno-artystyczny dla młodzieży realizowany we współpracy z instytucjami kultury.

Teatr Fuzja – Facebook

Teatr Fuzja po raz 3 na La Stradzie!


Prowadzenie 

Karolina Romke & Tomek Michalak

prezenterzy Radio Centrum

Radio Centrum 106.4 fm

Radio centrum 106.4 – Facebook


CKiS – „LA STRADA – 30 LAT”, wystawa plakatów


Ulice Kalisza

PSAK/MDK – „Ulicami miasta”
happeningi

PSAK   PSAK – Facebook

MDK w Kaliszu    MDK w Kaliszu- Facebook


Dyrektor artystyczny – Katarzyna Guzowska-Lelental

Pomysłodawca i dyrektor artystyczny do 26. edycji – Andrzej Tylczyński

Projekt plakatu i afisza – Tomek Wolf


30. LA STRADA – TU I TERAZ. Program.

30. LA STRADA – TU I TERAZ. Niedziela.


Organizator:

 

Partnerzy:

                                        Wiwat Orkiestra Dęta i Mażoretki

 

Wsparcie finansowe:

   

Sponsor:

 

Partnerzy medialni: