30. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 5 listopada 2022 w swojej siedzibie 30. Regionalne Warsztaty Folklorystyczne. Zapraszamy przedstawicieli zespołów śpiewaczych i tanecznych oraz kapel ludowych i solistów z Południowej Wielkopolski. Zapraszamy również osoby  zainteresowane regionalną kulturą ludową i tradycyjną.

[Od: So. 05.11.]
Bilety: 100
warsztaty 22

Zajęcia i wykłady poprowadzą specjaliści z dziedziny folkloru, muzyki i sztuki ludowej: dr Arleta Nawrocka-Wysocka, etnomuzykolożka z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, Piotr Kulka, kierownik i choreograf Zespołu „Wielkopolanie”, Krzysztof Rospondek, muzyk ludowy, stypendysta Marszałka Woj. Wlkp., kierownik Zespołu z Kociny, a także Anna Gałczyńska, specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego CKiS w Kaliszu. W programie warsztatów, które poświęcimy podsumowaniu Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022, będą zajęcia teoretyczne i praktyczne, filmy oraz konsultacje. Warsztaty to miejsce na spotkanie osób ze środowiska folklorystycznego, rozmowy o działalności zespołów i ich finansowaniu, poszukiwaniach materiałów źródłowych i sposobach korzystania z nich, wymiana informacji i pozyskanie wiedzy o kulturze naszych przodków. Prosimy o zabranie „Śpiewników ludowych” z 2020 roku, a przedstawicieli zespołów o przygotowanie pieśni w nim zawartych. Zachęcamy Państwa licznego do uczestniczenia w Regionalnych Warsztatach Folklorystycznych.


PROGRAM

  1. REGIONALNE WARSZTATY FOLKLORYSTYCZNE

 Organizator i miejsce: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu / ul. Łazienna 6 / sala studio

Termin: sobota 5 listopada 2022

godz. temat prowadzący
1o:oo-11:3o Jak pokazujemy kulturę ludową,
a w jaki sposób widzi ją społeczeństwo?
Krzysztof Rospondek
11:3o-12:oo przerwa kawowa
12:oo-12:45 Warsztaty śpiewu tradycyjnego.

Zajęcia ze „Śpiewnika ludowego” z udziałem zespołów

Krzysztof Rospondek

Anna Gałczyńska

12:45-13:oo przerwa
13:oo-14:oo Prezentacja – podsumowanie

Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022

Piotr Kulka
Konsultacje z dr Arletą Nawrocką-Wysocką

 

sala konferencyjna

parter

14:oo-15:oo przerwa obiadowa
15:oo-16:30 Prezentacja – podsumowanie

Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej 2022 /

dyskusja uczestników

dr Arleta

Nawrocka-Wysocka

Konsultacje z Piotrem Kulką sala konferencyjna

parter

16:30-17:oo przerwa
17:oo-18:oo Prezentacje sceniczne kultury ludowej

na Estradach i Biesiadach Folkloru

 

Anna Gałczyńska
18:oo-20:oo kolacja, zakończenie warsztatów

Warsztaty prowadzą:

dr Arleta Nawrocka-Wysocka – etnomuzykolożka (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Akademia Muzyczna w Łodzi). W 2001 roku otrzymała tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie pracy Śpiewy protestanckie na Mazurach. Tradycja ustna i pisana. Jej zainteresowania naukowo-badawcze koncentrują się wokół muzyki tradycyjnej oraz ludowej muzyki religijnej. Autorka wielu prac naukowych. Od roku 1988 pracuje w Instytucie Sztuki PAN w zespole przygotowującym do wydania kolejne części serii Polska Pieśń i Muzyka Ludowa. Źródła i materiały. Od roku 2004 prowadzi zajęcia dydaktyczne z Etnomuzykologii na Akademii Muzycznej w Łodzi. Należy do Związku Kompozytorów Polskich. Autorka obu części płyty Melodie stamtąd. Jurorka Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej od 2016.

 

Piotr Kulka – kierownik Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” działającego przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Choreograf, tancerz, pedagog, manager kultury, konsultant wielu zespołów, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), członek PTL, stypendysta Marszałka Woj. Wlkp. Autor publikacji Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego z płytą CD, Tradycyjne gry i zabawy w Wielkopolsce, kolorowanek edukacyjnych Kolorowanki – Polskie Stroje Ludowe, Wielkopolskie instrumenty ludowe. Gra na koźle weselnym. Juror Biesiady Folkloru Ziemi Kaliskiej od 2016.

 

Krzysztof Rospondek – muzyk, skrzypek ludowy, harmonista, pieśniarz, nauczyciel śpiewu ludowego i gry na instrumentach. Założyciel i kierownik Kapeli i Zespołu z Kociny, animator kultury, współtwórca i organizator działań promujących i integrujących kulturę tradycyjną Wielkopolski i Ziemi Kaliskiej. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Inicjator i współorganizator Tańców blisko ziemi wspólnie z żoną Anną Rospondek. Budowniczy instrumentów ludowych z regionu: bębnów i basów. Mistrz Tradycji w zadaniu na budowę instrumentów ze środków MKiDN (2022). Laureat licznych nagród. Projektant grafiki i autor plakatów m.in. Estrad i Biesiad Folkloru, okładek płyt i książek.

 

Anna Gałczyńska – animatorka i managerka kultury, organizatorka, historyczka (UAM w Poznaniu), absolwentka podyplomowego Zarządzania Ochroną Dóbr Kultury. Od 15 lat instruktorka i specjalistka ds. dziedzictwa kulturowego CKiS w Kaliszu, opiekunka zespołów i artystów ludowych Ziemi Kaliskiej, organizatorka wielu imprez, warsztatów, promotorka kultury tradycyjnej regionu. Archiwizuje materiały, wydała w CKiS w Kaliszu pięć płyt z muzyką regionu Melodie stamtąd cz. 1 (2015) i 2 (2017), Biesiada Folkloru Ziemi Kaliskiej (2018), Skrzypek Leon Lewandowski z Jagodzińca (2017), Józefa Marciniak i Kobierzanki (2018). Autorka wydawnictw o Biesiadzie Folkloru – Kalendarium i Album, Śpiewnika ludowego (2020). Członkini PTL (od 2016). Współorganizatorka Tańców blisko ziemi.


Akredytacja za uczestniczenie w Warsztatach wynosi 100 zł. Należy ją zapłacić: przelewem
na konto CKiS (podane w stopce) z dopiskiem Warsztaty Folklorystyczne lub gotówką na miejscu w dniu Warsztatów. Załączoną – wypełnioną i podpisaną – kartę uczestnictwa należy przesłać do piątku 28 października 2022 na adres: Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ul. Łazienna 6, 62-800 Kalisz lub e-mailem: a.galczynska@ckis.kalisz.pl. Koordynatorem jest Anna Gałczyńska, tel. 62 765-25-45.

KARTA warsztaty 2022

PROGRAM warsztaty 22

Poprzednie Warsztaty odbyły się w 2019 https://ckis.kalisz.pl/warsztaty-z-tradycji-w-sosniach/


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


PARTNER MEDIALNY  Radio Centrum  radioCENTRUM_106.4   


Partner Wydarzenia:  Stowarzyszenie Autorów ZAiKS