36. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”

Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają na 36. edycję Międzynarodowego Festiwalu "Chopin w barwach jesieni", Antonin 2017

[Od: Nd. 01.10.]

Szanowni Państwo, Drodzy Melomani.

Zapraszamy serdecznie na 36. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, Antonin 2017 w przekonaniu, że cztery dni wypełnione wspaniałą muzyką i spotkaniem z artystami cieszącymi się najwyższym uznaniem, dostarczą Państwu wiele artystycznych wzruszeń.
Podczas inauguracji – 21 września w Ostrowie Wlkp. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Poznańskiej pod dyr. ŁUKASZA BOROWICZA towarzyszyć będzie trójce znakomitych solistów. Na początek usłyszymy przepojoną nutą pieśni narodowych Wielką Fantazję A-dur op. 13, w której partię fortepianu wykona PIOTR SAŁAJCZYK – pianista młodszej generacji, wyróżniający się wszechstronnością repertuaru (m.in. prawykonaniami muzyki współczesnej). Po raz pierwszy na festiwalu zostanie wykonany Koncert fortepianowy As-dur op. 2 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (1807-1867) – kolegi Chopina z konserwatorium. Czy również „kolegi”, gdy porównamy tenże utwór
z Koncertem e-moll op. 11 Fryderyka? To m.in. będzie jedną z atrakcji programowych inauguracyjnego wieczoru. Partię solową w Koncercie Dobrzyńskiego zagra JOANNA ŁAWRYNOWICZ palac tablica– uznana chopinistka, a także niestrudzona propagatorka polskiej muzyki fortepianowej. Natomiast do wykonania Koncertu e-moll Chopina zaprosiliśmy ze Stanów Zjednoczonych ERICA LU. Na ostatnim – XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie znalazł się on z IV nagrodą w ścisłym gronie laureatów. Jemu też powierzamy, praktykowaną już od kilku lat, rolę rezydenta festiwalu. Oznacza to, że usłyszymy go jeszcze podczas finałowego recitalu w niedzielę – 24 września w Pałacu w Antoninie, kiedy oprócz Chopina zaprezentuje utwory Mozarta, Schuberta i Brahmsa, i usłyszymy go dzień wcześniej podczas nocnego koncertu „Chopin w aksamicie nocy”.
Po koncercie inauguracyjnym – z Ostrowa przenosimy się do Antonina, gdzie po uroczystym otwarciu 36. Festiwalu już w Pałacu Radziwiłłów i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Chopina, znakomita nasza pianistka BEATA BILIŃSKA wystąpi z recitalem poświęconym muzyce polskiej. Po zagraniu utworów Chopina, którymi będą: 4 Mazurki op. 68, Tarantela, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, zostaną zaprezentowane Preludia op. 1 Karola Szymanowskiego i II Sonata fortepianowa Grażyny Bacewicz. Zwracamy uwagę na pojawienie się muzyki Karola Szymanowskiego, co pozostaje w związku z 80.rocznicą jego śmierci, ale też stanowi pretekst, by przypomnieć znaczące jego słowa dotyczące postaci Chopina i jego muzyki. Zawracajcie! – miał powiedzieć w 1930 roku, gdyż dotychczasowy punkt widzenia, poprzez pryzmat XIX-wiecznego „rozczulania się” nad Chopinem i jego dziełem – jest błędem.

„Dzieło Fryderyka Chopina stało się wieloznacznym symbolem dla tych wszystkich, którzy dziś w niestrudzonej pracy poszukują nowego wyrazu, nowej myśli, nowych form”. Do myśli Karola Szymanowskiego o Chopinie będziemy powracać podczas festiwalu, a ich większy wybór zostanie zaprezentowany podczas programu „Chopin w aksamicie nocy” – w sobotę 23.09. o godz. 22:00,
w którym oprócz wszystkich wykonawców festiwalu wystąpi aktorka OLGA BOŃCZA.
W sobotę, 23 września o godz. 17:00 mamy w programie koncert składający się z dwóch części. Najpierw pochodząca z Gruzji – pianistka EKA BOKOCHAVA zagra recital podczas którego usłyszymy Scherzo h-moll op. 20 i Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 Chopina, po czym wykona słynny cykl, wymagający najwyższych umiejętności wykonawczych: „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego. Bokuchava w roku 2014 została laureatką II nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu oraz nagrody specjalnej (obecnie realizowanej) w formie występu na Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”.
Następnie słuchać będziemy recitalu wokalnego MARTY WRYK – mezzosopran, z towarzyszeniem pianistki LAURY SOBOLEWSKIEJ. W jego programie, poza pieśniami Chopina, znalazły się kompozycje słynnej śpiewaczki i przyjaciółki Fryderyka – Pauline Viardot oraz bardzo ciekawie dobrane pieśni kompozytorów francuskich: Hectora Berlioza, Gabriela Fauré, Henri Duparca i Francisa Poulenca.
W niedzielnym koncercie kameralnym – 24.09. o godz. 17:00 wystąpią: pianistka AGNIESZKA PRZEMYK-BRYŁA, skrzypek KONSTANTY ANDRZEJ KULKA i wiolonczelista TOMASZ STRAHL. Wspólnie wykonają Trio g-moll Chopina, związane z Antoninem poprzez dedykację tego utworu dla księcia Radziwiłła. Usłyszymy też słynną Sonatę „Wiosenną” Beethovena (duet Konstanty Andrzej Kulka i Agnieszka Przemyk-Bryła) oraz Chopina: Grand Duo Concertante na tematy z opery „Robert Diabeł” Meyebeera (duet Tomasz Strahl i Agnieszka Przemyk-Bryła). Artyści ci nagrali właśnie płytę CD
z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina i jej promocję zaplanowaliśmy na ten sam dzień ,
w niedzielę o godz. 15:00.
Zapraszamy Państwa do Ostrowa i do Antonina, w przekonaniu, że zaproponowany program oraz artyści, którzy przyjęli zaproszenie wzięcia udziału w Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” 2017, sprawią, iż będzie to dla nas wszystkich czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.

W imieniu organizatorów
Jan Popis


WYSTAWA TOWARZYSZĄCA FESTIWALOWI

Wystawa plakatów chopinowskich składa z 24 prac związanych z konkretnymi wydarzeniami muzycznymi, przede wszystkim międzynarodowymi konkursami i festiwalami chopinowskimi, jak również z koncertami i imprezami dedykowanymi Chopinowi. Wśród autorów znajdziemy Jerzego Czerniawskiego, Mieczysława Wasilewskiego, Karola Śliwkę, Henryka Tomaszewskiego, Waldemara Świerzego, Wiesława Wałkuskiego, a także plakaty młodych grafików wykorzystujących język popkultury, komiksu, reklamy, tworzących plakaty zagadkowe, czasami zabawne: Jana Bajtlika, Ryszarda Kajzera, Piotra Micherewicza, Pawła Osiala i innych.

Plakaty prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Galerii Plakatu Poster.pl

      

 

program ramowy, cennik

Kup bilet online:

Inauguracyjny recital fortepianowy, 22.09.2017, godz. 19:00

Recital fortepianowy Chopin w barwach jesieni, 23.09.2017, godz. 17:00

Recital wokalny Chopin w barwach jesieni, 23.09.2017, godz. 19:00

Chopin w aksamicie nocy koncert specjalny, 23.09.2017, godz. 22:00

Koncert kameralny Chopin w barwach jesieni, 24.09.2017, godz. 17:00

Finałowy recital fortepianowy Chopin w barwach jesieni, 24.09.2017, godz. 19:00

Koncert Epilog Hymn Zachwytu, 1.10.2017, godz. 18:00

Organizatorzy zapewniają bezpłatne przejazdy do Ostrowa Wielkopolskiego oraz Antonina (i z powrotem) autokarami, które będą podstawione:
– w Kaliszu przed Teatrem (pl. Bogusławskiego)
– w Ostrowie Wielkopolskim (ul. Wolności 20)

w czwartek 21.09.
w Kaliszu, godz. 18.00
powrót po koncercie

w piątek 22.09.
w Kaliszu, godz. 17.00
w Ostrowie Wlkp., godz. 17.30
powrót po koncercie

w sobotę 23.09.
w Kaliszu, godz. 15.30 i 20.30
w Ostrowie Wlkp., godz. 16.00 i 21.00
powrót po koncertach

w niedzielę 24.09.
w Kaliszu, godz. 15.30
w Ostrowie Wlkp., godz. 16.00
powrót po 2.  koncercie

w niedzielę 01.10.
w Kaliszu, godz. 17.00
powrót po koncercie