40. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”

[Od: Cz. 16.09.] [Od: Pt. 17.09.] [Od: So. 18.09.] [Od: Nd. 19.09.]

16.09 godz. 19:00 KUP BILET

17.09. godz. 19:00 KUP BILET

18.09. godz. 17:00 KUP BILET

18.09. godz. 22:00 KUP BILET

19.09. godz. 17:00 KUP BILET

19.09. godz. 19:00 KUP BILET

Szanowni Państwo – Drodzy Melomani,

Mija czterdziesty rok, gdy Antonin zaistniał, jako miejsce kultu i popularyzacji muzyki naszego Największego Kompozytora. Niezwykle cenne jest to, że cały czas jesteśmy właśnie tu, gdzie Fryderyk przebywał i że Pałac Gospodarza – księcia Antoniego Radziwiłła, stoi tak, jak wtedy – w kształcie niezmienionym. Słowem, pozostaje świadkiem cudownej historii, ożywianej każdej jesieni, jakąż to muzyką!
Szanowni Państwo, jak zawsze, w imieniu organizatorów Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zapraszamy na koncerty w dniach od 16 do 19 września, przy czym już kilka dni wcześniej, 12 września odbędzie się Prolog FORTE-piano, czyli koncert z udziałem artystów wywodzących się z regionu, wszak to najlepszy moment, żeby „pokazać się” przy okazji tak znaczącego wydarzenia, jakim jest Festiwal Antoniński.
Cenimy sobie niezwykle fakt, że inauguracja festiwalu może się odbywać przy współudziale orkiestry, bo to nieczęsta okazja, żeby prezentować tak wspaniałe dzieła, jakimi są oba koncerty fortepianowe Chopina, a ponadto cztery inne jeszcze utwory skomponowane przez niego na fortepian i orkiestrę. Jest to również doskonała okoliczność, by te Fryderykowe arcydzieła zestawiać z podobnymi utworami innych kompozytorów. Tak było w ubiegłym roku, gdy Koncert f-moll op. 21 połączyliśmy z IV Koncertem Beethovena, jako że przypadała wówczas, obchodzona przez muzyczny świat, beethovenowska rocznica. W tym roku mamy 230-rocznicę śmierci Mozarta. To zbyt ważny twórca i jakże wysoko ceniony przez naszego Fryderyka (słynne chopinowskie Wariacje na temat z opery „Don Giovanni”, które nie kto inny, jak Robert Schumann uznał za dzieło prawdziwego muzycznego geniusza), żeby nie uwzględnić jego muzyki w naszym programie. Właśnie podczas koncertu inauguracyjnego, 16 września o godz. 19.00 w Ostrowie Wielkopolskim, nasz znakomity pianista, również wybitny chopinista EDWARD WOLANIN, będzie solistą w XII Koncercie fortepianowym A-dur KV 414 Wolfganga Amadeusa. Dodajmy, że prof. Edward Wolanin pełni w tym roku rolę artysty-rezydenta naszego festiwalu i usłyszymy go w innych jeszcze programach. Podczas inauguracji będzie mu towarzyszyła Filharmonia Poznańska w składzie kameralnym pod dyr. Marka Pijarowskiego.
Jak zawsze, zostanie wykonany jeden z koncertów Chopina. Będzie to  I Koncert fortepianowy e-moll op. 11, a partię solową zagra młodziutka nasza pianistka JULIA ŁOZOWSKA. Właśnie z sukcesem przeszła przez lipcowe eliminacje i już w październiku będzie naszą przedstawicielką na XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Chcemy oczywiście jej posłuchać, ale też stworzyć sytuację, żeby przed tak poważną próbą, mogła wystąpić z orkiestrą i nabrać pewności przed ewentualnym finałowym występem, czego jej z gorącego serca życzymy.
W piątek, 17 września o godz. 18.00 już w Antoninie, składamy kwiaty pod pomnikiem Chopina. Witamy gości i oficjalnie otwieramy antonińską część 40. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Recital otwarcia powierzamy EWIE POBŁOCKIEJ, będącej dziś jedną z najwspanialszych osobistości naszej współczesnej szkoły pianistycznej. Wszystko, już na dobre, zaczęło się w roku 1980, kiedy to w niezwykle silnej obsadzie pianistów światowych (Dang Thai-Son, Tatiana Szebanowa, Arutiun Papazjan, Ivo Pogorelich i wielu innych) zdobyła jedną z głównych nagród (VI) i Nagrodę Specjalną Polskiego Radia za Najlepsze Wykonanie Mazurków. Używając określenia „szkoły współczesnej”, mamy na myśli to, że repertuar Artystki, poza Chopinem, rozszerzał się szeroko, również w stronę muzyki współczesnej. Stąd takie pozycje, jak koncerty fortepianowe Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Pawła Szymańskiego czy Pawła Mykietyna. Specjalne miejsce zajmował zawsze Bach. Obecnie jedną z kulminacji zafascynowania jego twórczością, stała się rejestracja na płytach wielkiego cyklu Das Wohltemperierte Klavier. W Antoninie usłyszymy utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdy;ego, Johna Fielda i oczywiście Chopina.
Ubiegłoroczna sytuacja związana z pandemią wykluczyła możliwość organizacji specjalnego, nocnego koncertu „Chopin w aksamicie nocy”. Mamy nadzieję, że w tym roku owa przeszkoda już nie stanie nam na drodze i w sobotę 18 września o godz. 22.00 spotkamy się w Salonie Radziwiłłów i w takich, kameralnych warunkach, również przy poezji, tym razem w mistrzowskich recytacjach KRZYSZTOFA GOSZTYŁY, posłuchamy muzyki Chopina w wykonaniu artystów, biorących udział w 40. Festiwalu. Nie zabraknie też pieśni Fryderyka, które w tym roku wykona, akompaniować sobie przy fortepianie EWA LESZCZYŃSKA. Mamy więc nadzieję, że Sala Kominkowa Pałacu Radziwiłłów znów stanie się nastrojowym salonem muzycznym przy świecach.
palac tablicaWcześniej tego dnia o godz. 17. 00 mamy w programie debiut młodej artystki rosyjskiej YANY KOSTINY. W roku 2017 zdobyła jedną z głównych nagród (II) na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu, a w ramach nagród specjalnych, zaproszenie na debiut w Antoninie. Jej przyjazd będzie kolejnym akcentem rocznicowym, bo w tym roku obchodzimy 20-lecie śmierci Haliny Czerny-Stefańskiej (1922-2001). Była wybitną przedstawicielką polskiej szkoły chopinowskiej. Jak wiadomo, wygrała IV Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w 1949 roku i w ślad za tym rozwinęła wspaniałą, karierę światową. Koncertowała również w Antoninie. Ostatni raz w 1997 roku. Yana Kostina łączy w swoim programie twórczość Chopina i Skriabina, co wydaje się szczególnie interesujące, gdy stawiamy pytanie: „jaka była dalsza droga i kontynuacja rozwoju twórczości Chopina w późniejszych latach?”. Jedną z tych dróg była twórczość Aleksandra Skriabina, zwłaszcza w pierwszym okresie.
Udział wiolonczeli w każdym z antonińskich festiwali, znajduje uzasadnienie w tym oto fakcie, że książę Antoni Radziwiłł, choć zastał odnotowany w historii muzyki, jako kompozytor muzyki do “Fausta” Goethego – był również wiolonczelistą. Podobno, jego barytonowy głos, uznawano za godny sceny operowej. Grał również na gitarze. Z Fryderykiem, podczas jego pobytu w Antoninie, prowadził ożywione rozmowy przy fortepianie, ale gdy przychodziło do koncertowania, sięgał po wiolonczelę. W takich warunkach powstał właśnie Polonez wiolonczelowy dedykowany Radziwiłłowi, do którego kilka lat później dopisał Chopin Introdukcję. Zatem dwa jego najważniejsze utwory wiolonczelowe: Introdukcję z Polonezem oraz Sonatę g-moll usłyszymy w wykonaniu KAROLA MARIANOWSKIEGO – wielce utalentowanego i o znaczących już osiągnięciach artystycznych, przedstawiciela młodego pokolenia naszych wiolonczelistów. Partnerował mu będzie (tym razem w roli kameralisty) pianista-rezydent 40. Festiwalu – prof. Edward Wolanin.
W recitalu pianistycznym zamykającym Festiwal „Chopin w barwach jesieni” 2021 w Antoninie wystąpi ROBERTO COMINATI. Reprezentuje on dojrzałe pokolenie pianistów włoskich i jest bardzo wysoko notowany w rankingu światowym, żeby wspomnieć jego udział w słynnej serii recitali pianistów „Meesterpianisten”, od 33 lat organizowanej w Concertgebouw w Amsterdamie, w której występuje obok takich pianistów, jak Grigorij Sokolov, Evgeny Kissin, Arcadi Volodos, Krystian Zimerman i inni. Od Konkursu Chopinowskiego w roku 1995, na którym dał się poznać, jako jedna z najciekawszych osobowości (doszedł wówczas do III etapu), nie pojawiał się na naszych estradach. Jego powrót, można oczekiwać, okaże się spotkaniem z pianistą, który będzie w stanie zachwycić swoimi interpretacjami dzieł nie tylko Chopina. Warto zwrócić uwagę na repertuar, bo poza III Sonatą h-moll op. 58 Chopina usłyszymy muzykę Johanna Sebastiana Bach, ale w formie transkrypcji dokonanych przez wielkich polskich pianistów-chopinistów. Mówimy tu o Leopoldzie Godowskim (1870-1938), który przeniósł na fortepian – II Suitę d-moll w oryginale napisaną na wiolonczelę solo BWV 1008 i Ignacym Friedmanie (1882-1948) – z kolei, autorze fortepianowego ujęcia słynnej, organowej Toccaty i Fugi d-moll BWV 565.
Podczas Festiwalu, 26 września o godz. 17.00 w Forum Synagoga zapraszamy Państwa na promocję I tomu książki pt. „Radziwiłłowie. Książęta z cesarza łaski. Linia antonińsko-berlińska” autorstwa Dariusza Peśli. Po jakże ciekawym literackim spotkaniu wysłuchamy Koncertu EPILOGU tegorocznego Festiwalu. Recital fortepianowy wykona laureat 34. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła.
Tak pokrótce przedstawia się program tegorocznego festiwalu. Zapraszamy Państwa do Ostrowa i do Antonina na 40. Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, w przekonaniu, że będzie to czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.

W imieniu organizatorów
Jan Popis
dyrektor artystyczny


PROGRAM

12.09.2021 g. 18:00 Forum Synagoga
KONCERT PROLOG – FORTE piano z udziałem uczniów, absolwentów i studentów szkół muzycznych Ostrowa Wielkopolskiego i regionu
ANDRZEJ HENRYK BĄCZYK
Treny na flet & gitarę
AMELIA LEWANDOWSKA-WOJTUCH – flet
WOJCIECH WOJTUCH – gitara
Fryderyk Chopin
Scherzo b-moll op. 31
ANNA GREL – fortepian; nauczyciel Anna Bąk
Johannes Brahms
III Sonata fortepianowa f-moll op. 5
1. Allegro maestoso
2. Andante espressivo
3. Scherzo
4. Intermezzo
5. Finale
PIOTR ZUCHOWSKI – fortepian
Prowadzenie: Andrzej Henryk Bączyk


Czwartek, 16.09.2021 g. 19:00 Ostrów Wielkopolski – SCENA Ostrowskie Centrum Kultury
19.oo INAUGURACYJNY KONCERT SYMFONICZNY
JULIA ŁOZOWSKA – pianistka – (Chopin)
Członkini polskiej ekipy na XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie w październiku 2021 r.
EDWARD WOLANIN – pianista (Mozart)
MAREK PIJAROWSKI – dyrygent
Kameraliści Orkiestry Filharmonii Poznańskiej
Program
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 (wersja kameralna)
1. Allegro maestoso
2. Romans. Larghetto
3. Rondo. Vivace
Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791)
XII Koncert fortepianowy A-dur KV 414 (wersja kameralna)
1. Allegro moderato
2. Andante con moto
3. Rondo. Vivace
Słowo o muzyce: Jan Popis

W przerwie koncertu nastąpi otwarcie 29. Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisu Muzycznego – Antonin 2021 i wystawy dotychczasowych plakatów festiwalowych.


Piątek, 17.09.2021 Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie
18.oo Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina
* Wydarzenie preformatywne. Przyjazd do Antonina i przywitanie z księciem Antonim Radziwiłłem
* Otwarcie wystawy na galeriach pałacowych
 Prowadzenie: Krystyna Pietranek-Kulis

19.oo RECITAL FORTEPIANOWY
EWA POBŁOCKA – pianistka
Program
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847)
5 Pieśni bez słów
John Field (1782 – 1837)
 3 Nokturny
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
Nokturn f-moll op. 55 nr 1
Impromptu As-dur op. 29
III Ballada As-dur op. 47
Mazurki i Walce (wybór)

Słowo o muzyce: Jan Popis

Otwarcie wystawy na galeriach pałacowych.


Sobota, 18.09.2021 Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie
17.oo Recital fortepianowy
YANA KOSTINA – pianistka (Rosja)
Laureatka IV Międzynarodowego Konkursu „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu w 2017 roku
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
Fantazja f-moll op. 49
2 Nokturny op. 27: cis-moll, Des-dur
Barkarola Fis-dur op. 60
Aleksander Skriabin (1872 – 1915)
2 Poematy op. 32:
Fis-dur (Andante cantabile)
D-dur (Allegro, con eleganza, con fiducia)
III Sonata fortepianowa fis-moll op. 23Drammàtico
1. Drammàtico
2. Allegretto
3. Andante
4.Presto con fuoco

Słowo o muzyce: Jan Popis

22:00 KONCERT SPECJALNY „Chopin w aksamicie nocy”
Wieczór słowno–muzyczny, w którym m.in. udział biorą:
KRZYSZTOF GOSZTYŁA – aktor
YANA GOSTINA – pianistka
EDWARD WOLANIN – pianista
KAROL MARIANOWSKI – wiolonczelista
EWA LESZCZYŃSKA – śpiewaczka (sopran
oraz Laureaci Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę Księcia Antoniego Radziwiłła

W programie utwory Fryderyka Chopina oraz wiersze związane z osobą i muzyką Patrona Festiwalu
Prowadzenie koncertu: Krystyna Pietranek-Kulis i Jan Popis


Niedziela, 19.09.2021 Pałac Książąt Radziwiłłów w Antoninie
17.oo KONCERT KAMERALNY
KAROL MARIANOWSKI – wiolonczelista
EDWARD WOLANIN – pianista
Program
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3
Nokturny (wybór)
Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65
1. Allegro moderato
2. Scherzo
3. Largo
4. Finale. Allegro

Słowo o muzyce: Krystyna Pietranek-Kulis

19.oo FINAŁOWY RECITAL FORTEPIANOWY
ROBERTO COMINATI – pianista (Włochy)
Program
Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) / Leopold Godowski (1870 – 1938)
II Suita d-moll BWV 1008
Johann Sebastian Bach / Ignacy Friedman (1882 – 1948)
Toccata i fuga d-moll BWV 565
Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
III Sonata fortepianowa h-moll op. 58
1. Allegro maestoso
2. Scherzo
3. Largo
4. Finale. Presto, non tanto

Słowo o muzyce: Jan Popis


26.09.2021 Forum Synagoga
17:00 Promocja I tomu książki autorstwa Dariusza Peśli pt.: „Radziwiłłowie. Książęta z Cesarza  łaski. Linia antonińsko-berlińska”.

18:00 KONCERT EPILOG
Recital fortepianowy JANA JAKUBA ZIELIŃSKIEGO (Francja) zdobywcy tegorocznego Grand Prix 34. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła.

Festiwal zorganizowano ze środków: Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Powiatu ostrowskiego, Towarzystwa im Fryderyka Chopina w Warszawie i sponsorów.


Ceny karnetów i biletów:
K a r n e t y na parterze w Sali Pałacu Książąt Radziwiłłów PARTER A:
• w cenie 200 zł dla osób legitymujących się unijnym certyfikatem COVID
• w cenie 220 zł dla osób nielegitymujących się unijnym certyfikatem COVID

K a r n e t y na I galerii rząd I miejsca od 1 do 16 w Pałacu Książąt Radziwiłłów
• w cenie 150 zł dla osób legitymujących się unijnym certyfikatem COVID
• w cenie 170 zł dla osób nielegitymujących się unijnym certyfikatem COVID

B i l e t y na I i II galerii, rząd I i II w Pałacu Książąt Radziwiłłów (Galeria I rząd I, miejsca od 17 do 24)
• w cenie 35 zł dla osób legitymujących się unijnym certyfikatem COVID
• w cenie 45 zł dla osób nielegitymujących się unijnym certyfikatem COVID

B i l e t y na Koncert Inauguracyjny OCK w Ostrowie Wielkopolskim w cenie 40 zł


 

DZIAŁAMY DALEJ! - WPROWADZAMY NOWY RODZAJ BILETU ULGOWEGO dla osób posiadających Unijny Certyfikat COVID!

Zasady uczestnictwa w 40. Międzynarodowym Festiwalu  „Chopin w barwach jesieni”.

  1. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym jest nabycie biletu.
  2. Wprowadza się do sprzedaży dwa rodzaje biletów:
    • bilety ulgowe – dla osób posiadających Unijny Certyfikat COVID (wersja papierowa lub w aplikacji mObywatel);
    • bilety standardowe – dla osób nieposiadających Unijnego Certyfikatu COVID.
  3. Bilet należy okazać obsłudze przed wstępem. Osoba, która nabyła bilet ulgowy jest zobowiązana do okazania wraz z biletem dowodu osobistego oraz Unijnego Certyfikatu COVID. Obsługa potwierdza autentyczność okazanego dokumentu Unijnego Certyfikatu COVID porównując dane z danymi z dowodu osobistego lub skanując kod QR i porównując dane z państwowej bazy danych z danymi z dowodu osobistego. Nieokazanie Unijnego Certyfikatu COVID uniemożliwia wstęp.
  4. Uczestniczący w wydarzeniu kulturalnym są zobowiązani do realizowania nakazu zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki, z wyjątkiem osób zwolnionych z tego obowiązku przez obowiązujące przepisy prawa.
  5. Powyższe zasady uczestnictwa mogą ulec zmianie w wypadku zmiany obowiązujących przepisów prawa w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Sprawdź więcej informacji, dlaczego wprowadzamy nowy rodzaj biletu ulgowego.


* Organizatorzy Festiwalu zastrzegają sobie możliwość zmian w repertuarze.

W trakcie koncertu obowiązuje zachowanie dystansu oraz środków ochrony osobistej – nakaz zakrywania ust i nosa. 

Organizatorzy nie zapewniają uczestnikom festiwalu przejazdu do Antonina i z powrotem. 


SPONSORZY CKIS:

logo1    rosenthal-garbacz          

Partner medialny: radioCENTRUM_106.4