40. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”

W czwartek 22 lutego na deskach sceny CKiS odbędzie się Koncert Specjalny Baletu Dworskiego Cracovia Danza „Balet o kawie” z udziałem Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS", a w piątek - 23 lutego w ramach przesłuchań 40. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” zaprezentuje się Zespół Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej z Krakowa.

[Od: Cz. 22.02.] [Od: Pt. 23.02.]
Bilety: wstęp za wejściówkami, 0,00

22 lutego – godz. 17:00

UWAGA! WEJŚCIÓWEK JUŻ BRAK!

Cracovia Danza „Balet o kawie” FTD 2015, fot. Ilja Van de Pavert

Koncert Specjalny – Balet Dworski Cracovia Danza „Balet o kawie” z udziałem Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS

Inscenizacja: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek
Scenografia i kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Muzyka: Jan Sebastian Bach (wybór z Suit Orkiestrowych, aria Lizy z Kantaty o kawie
w spektaklu udział biorą uczniowie ze szkół baletowych

Premiera: 11 września 2008, Muzeum Inżynierii Miejskiej

Spektakl Balet o kawie wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów o tematyce fantazyjnej i egzotycznej. Stworzony został na bazie kroków oraz figur tańca barokowego, a także elementów ówczesnej pantomimy. To pełne humoru przedstawienie w warstwie fabularnej i muzycznej nawiązuje do słynnej Kantaty o kawie Jana Sebastiana Bacha. Tancerze występują w fantastycznych kostiumach, przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską. Dzieci, występujące w spektaklu jako ziarenka kawy, nadają mu niepowtarzalnego uroku.

Cracovia Danza „Balet o kawie”, fot. Ilja Van de Pavert

Cracovia Danza „Balet o kawie”, fot. Ilja Van de Pavert

Obraz I. PRZED KAWIARNIĄ
Liza spotyka się z przyjaciółkami przed kawiarnią. Wspólną zabawę i tańce dziewcząt przerywa wejście jej ojca, który zapowiada przybycie konkurentów do ręki córki. Jednak popisowe i wytworne tańce adoratorów nie są w stanie wzbudzić zainteresowania Lizy. Wykorzystując moment nieuwagi zebranych, dziewczyna ucieka i ukrywa się wewnątrz tajemniczej kawiarni, do której zaprasza ją nieznajomy turecki sprzedawca kawy.
Obraz II. PRODUKCJA KAWY
Turek oprowadza Lizę po zakamarkach kawiarni, odkrywając przed nią świat wytwarzania tego wspaniałego napoju. Pojawiają się zabawne, roztańczone ziarenka kawy, a także największa duma właściciela kawiarni – jego niesamowity serwis kawowy.
Obraz III. AWANTURA O KAWĘ
Wszystkie postaci rozkoszują się piciem kawy. Scena ta doprowadza do awantury o Filiżankę, gdyż zauroczona nią Liza chce zabrać ją do domu. Turek stanowczo się temu sprzeciwia, a w obronie Lizy występuje cały serwis oraz ziarenka kawy.

Za ten spektakl Balet Dworski Cracovia Danza został uhonorowany przez portal Czas Dzieci Złotym Słonecznikiem 2014 w kategorii muzyka.

Cracovia Danza „Balet o kawie”, fot. Tomasz Korczynski

Balet Cracovia Danza, założony i prowadzony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym. Repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Balet, który od 2006 roku jest Miejską Instytucją Kultury, propaguje także polską tradycję tańca. Aktualny repertuar zespołu liczy ponad 20 przedstawień. Doskonałe choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, pracowicie wykonane kostiumy szyte z duchem minionych czasów, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli Baletu Cracovia Danza.
Balet występuje na wielkich teatralnych scenach, jak i podczas kameralnych prywatnych wydarzeń. Zespół pokazał się m.in. w: Teatrze Wielkim w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Centrum Kongresowym ICE, Narodowym Forum Muzyki, Operze Margrabiów w Bayreuth czy Teatro di Villa Torlonia w Rzymie, a także w filharmoniach w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi. Jest także częstym gościem w królewskich zamkach: na Wawelu, w Warszawie i Niepołomicach oraz w pałacach: w Wilanowie czy Nieborowie, jak i w krakowskich muzeach: Narodowym oraz Historycznym. Zespół w ciągu roku wystawia ponad 200 spektakli, w tym premiery. Balet zajmuje się także edukacją. W licznych warsztatach i wykładach co roku bierze udział kilka tysięcy osób.
Cracovia Danza występuje nie tylko na terenie całej Polski ale i poza jej granicami. Zespół przyczyniając się do doskonałej promocji naszego kraju i Krakowa, odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Francję, Niemcy, Włochy, Rosję, Ukrainę, Białoruś, Bułgarię, Chiny, Japonię, Indie, Maroko, Stany Zjednoczone czy Koreę.

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS” powstał w 1998 roku w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku. W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni z epoki renesansu i baroku: starofrancuskie, włoskie, angielskie i polskie. Członkami zespołu są dzieci i młodzież białostockich szkół i uczelni wyższych.
Zespół jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, w czasie którego zdobywał Brązowe, Srebrne i Złote Harfy Eola oraz najwyższą nagrodę GRAND PRIX Festiwalu. Od wielu lat prezentuje swoje umiejętności i kształci się warsztatowo m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” w Krakowie.
Tancerze z zespołu od kilku lat współpracują z zawodowymi tancerzami i muzykami przy realizacji projektów artystycznych. Zespół zapraszany jest do wspólnych działań artystycznych przez m.in. Balet Dworski „Cracovia Danza” z Krakowa, Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego „Ars Nova” z Warszawy, Zespół Muzyki Dawnej Diletto i Fundację „Pro Anima” z Białegostoku.
Zespół wydał 4 płyty dvd: Na królewskim dworze, 2007; U Pani Branickiej, 2010; Bajka o Księżniczkach, 2012; W sklepie z zabawkami, 2014.
Kierownik artystyczny zespołu i instruktor grupy tanecznej – Helena Szuhalska

 


23 lutego – godz. 12:30

Zespół Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej z Krakowa.

Przesłuchanie  w ramach  40. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”

Zespół Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej z Krakowa.

Zespół Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej został założony w 2010r. przez Hannę Malską. Myślą przewodnią było nawiązanie do renesansowej kultury muzycznej okresu życia Matki Zofii z Maciejowskich Czeskiej (1584-1650), założycielki najstarszej szkoły żeńskiej w Polsce oraz Zgromadzenia Sióstr Prezentek. We września 2011r. powstała grupa tańca dworskiego, której instruktorem była Anna Petrus. Od września 2014 r instruktorem sekcji taneczno-aktorskiej jest Justyna Kulczycka.

40. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”