41. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”

Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają na 41. edycję Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”, Antonin 2022.

[Od: Cz. 15.09.] [Od: Pt. 16.09.] [Od: So. 17.09.] [Od: Nd. 18.09.] Potrwa do: Nd. 18.09.
Bilety: sprzedaż od 10 sierpnia KASY ANTONIN, OCK, CKiS i online/ bilety 30 zł, 40 zł, 50 zł / karnety 180 zł, 200 zł, 220

16.09.  godz. 19.00  KUP BILET

16.09.  godz. 21.00  KUP BILET

17.09.  godz. 17.00  KUP BILET

17.09.  godz. 19.00  KUP BILET

17.09.  godz. 22.00  KUP BILET

18.09.  godz. 17.00  KUP BILET

18.09.  godz. 19.00 KUP BILET

Zakup karnetu możliwy tylko w kasach biletowych Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu; tel. 62  76 52 552 oraz Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w Antoninie; tel 62 73 48 300, kom. 602 267 796.

 

 


Szanowni Państwo – Drodzy Melomani,

To wielka radość, gdy uświadamiamy sobie, że oto już po raz czterdziesty pierwszy spotykamy się na Festiwalu naszego Największego Kompozytora i to w miejscu, gdzie Fryderyk przebywał – u księcia Antoniego Radziwiłła, w Pałacu, który stoi tak, jak wtedy – w swoim kształcie niezmienionym. W imieniu organizatorów Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zapraszamy na koncerty w dniach od 11, 15 -18, 25.09 i 18.10.2022.
11 września zapraszamy na Prolog FORTE-piano, na godz. 18:00, czyli na koncert z udziałem nauczycieli, uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, żeby „się pokazać” (swoje osiągnięcia artystyczne) przy okazji tak znaczącego wydarzenia, jakim jest Festiwal Antoniński.
Na inaugurację w dniu 15 września o godz. 19:00 przy współudziale Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyr. ŁUKASZA BOROWICZA usłyszymy dwoje znakomitych pianistów: MAGDALENĘ LISAK w Koncercie f-moll op. 21 Fryderyka Chopina i JACKA KORTUSA – wykonawcę solowej partii, mało znanego Koncertu fortepianowego d-moll „Słowiańskiego” op. 60 Feliksa Nowowiejskiego. Utwór powstał w 1941 roku i obecnie powraca, po zaledwie trzech dotychczasowych jego wykonaniach (pierwsze w 1963 roku); powraca również na estradę naszego Festiwalu.
W piątek, 16 września o godz. 18.00 już w Antoninie, składamy kwiaty pod pomnikiem Chopina. Witamy gości i oficjalnie otwieramy antonińską część 41. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Wykonawcą Recitalu inauguracyjnego będzie ANDRZEJ WIERCIŃSKI – półfinalista ubiegłorocznego XVIII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym laureat nagród specjalnych za interpretację utworów Chopina. Swój recital rozpocznie od Sonaty f-moll K. 466 Domenica Scarlattiego, po czym usłyszymy słynny utwór cykliczny skomponowany przez Roberta Schumanna, a dedykowany Chopinowi: Kreisleriana op. 16 powstały z inspiracji twórczością literacką E.T.A. Hoffmanna, a z kompozycji Chopina: Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22.
palac tablicaRównież w piątek, dwie godziny później (o 21:00) w programie „Chopin – Jazz – Inspiracje” zaprezentują się dwaj wybitni muzycy: saksofonista PIOTR BARON i, tym razem mierzący się z materią muzyki synkopowanej, pianista PAWEŁ KOWALSKI. Aura stylu improwizowanego, jesteśmy przekonani, że znacząco wzbogaci koloryt tegorocznej, muzycznej jesieni w Antoninie.
W trzecim dniu 41. Festiwalu mamy w programie 3 wydarzenia. O godzinie 17:00 w programie solowym usłyszymy pianistę MATEUSZA KRZYŻOWSKIEGO. Niespełna rok temu podziwialiśmy jego występy na XVIII Konkursie Chopinowskim, w którym doszedł do półfinału, jak najlepiej reprezentując naszą szkołę chopinowską (jest studentem UMFC w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just). Najwyższe laury zdobywał na wielu innych krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, w grudniu ubiegłego roku, gdzie otrzymał Grand Prix. Do Antonina przyjeżdża w ramach specjalnej nagrody przyznanej przez Festiwal „Chopin w barwach jesieni” z repertuarem zawierającym utwory Johannesa Brahmsa, Alberto Ginastery i oczywiście Fryderyka Chopina.
Polecamy uwadze Państwa recital wokalny EWY BIEGAS – sopran, przy współudziale pianisty GRZEGORZA BIEGASA (17.09 g. 19:00); program, w całości pieśniarski – w całości też poświęcony muzyce polskiej, bo obok liryki wokalnej Chopina, będą także pieśni Stanisława Moniuszki (w 150.rocznicę śmierci), Karola Szymanowskiego (podwójna rocznica) – mało znane Pieśni żołnierskie i Henryka Mikołaja Góreckiego.
Tego samego dnia o godz. 22:00 rozpocznie się koncert specjalny „Chopin w aksamicie nocy” utrzymany w charakterze salonu muzyczno – poetyckiego, w którym, w repertuarze tylko chopinowskim zaprezentują się artyści – wykonawcy 41.Festiwalu. Będzie też miejsce na debiuty festiwalowe i prezentacje laureatów konkursów, zaś aktor KRZYSZTOF KWIATKOWSKI przedstawi teksty poetyckie m.in. Adama Mickiewicza. Mija właśnie 200 lat, gdy w 1822 roku wydano drukiem jego „Ballady i romanse”. Był to moment, od którego przyjęło się datować początek romantyzmu w Polsce. Jak wiadomo Chopin skomponował 4 ballady. Czy pozostają one w jakimś związku z dziełami Mistrza Adama? Czy mogły inspirować Fryderyka, gdy tworzył swoje, owiane duchem romantycznej tajemniczości, ale też i dramatu, utwory? Choć wydaje się to dość oczywiste, sam Chopin tego nigdy nie potwierdził.
Jak zawsze od wielu już lat, mamy w programie koncert z udziałem instrumentu poniekąd emblematycznego dla Festiwalu w Antoninie. Mówimy tu o wiolonczeli, jako że gospodarz Pałacu – książę Antoni Radziwiłł właśnie grał na niej – „całkiem biegle”. Ponadto komponował (jego Muzykę do „Fausta” Goethego wysoko cenił Beethoven) i dysponował, jak to wówczas wspominano, interesującym głosem tenorowym. W niedzielę 18 września o godz. 17:00 odbędzie się koncert kameralny, podczas którego zostaną wykonane wszystkie trzy utwory Chopina napisane na wiolonczelę i fortepian: Introdukcja i Polonez C-dur op. 3, Grand Duo Concertante i Sonata g-moll op. 65. Znalazły się one na niedawno nagranej płycie duetu młodych muzyków: WOJTKA FUDALI – wiolonczelisty i MICHAŁA ROTA – pianisty i ich właśnie zaprosiliśmy jako wykonawców tego koncertu.
Podczas finału 41.Festiwalu o godz. 19:00, również 18 września, wystąpi laureat III nagrody ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Jak pamiętamy został nim fantastyczny artysta hiszpański MARTIN GARCIA GARCIA. Publiczność konkursowa zachwyciła się jego najwyższej klasy wirtuozerią pianistyczną, polotem i prawdziwie iberyjską spontanicznością. W ten sposób jego interpretacje chopinowskie nabrały innego jeszcze kolorytu, jakby „doświetlonego” ciepłem śródziemnomorskiego słońca. Możemy oczekiwać, że również w Antoninie usłyszymy takiego właśnie Chopina.
Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, jako główne i o najdłuższej tradycji wydarzenie muzyczne odbywające się w regionie, pozostaje w ścisłym związku programowo-organizacyjnym z Turniejem Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. księcia Antoniego Radziwiłła. W tym roku, w kwietniu mieliśmy trzydziestą piątą, jubileuszową jego edycję. Uczestnicy Turnieju są więc zapraszani do udziału w naszym Festiwalu Międzynarodowym, a w tym roku będzie to pianistka z Japonii KARIN TAMURA, która studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie dr hab. Magdaleny Lisak. Usłyszmy ją podczas Epilogu 25 września o godz. 18:00 w Ostrowie Wielkopolskim w Forum Synagoga.
W tym roku 18 października o godz. 18:00, również w Forum Synagoga młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina dołączy do wydarzeń festiwalowych autorskim widowiskiem literacko – muzycznym „ Chopin w oczach dzisiejszej młodzieży”, podczas którego usłyszymy werdykt jurorów VI Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu”.
Tak pokrótce przedstawia się program tegorocznego Festiwalu. Zapraszamy Państwa do Ostrowa i do Antonina na 41. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, w przekonaniu, że będzie to czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.

W imieniu organizatorów
Jan Popis
dyrektor artystyczny


PROGRAM

15.09.2022 Ostrowskie Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim

I n a u g u r a c j a  Festiwalu 

19.00 K o n c e r t   s y m f o n i c z n y w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej  i solistów:
JACEK KORTUS – pianista
MAGDALENA LISAK – pianistka
ŁUKASZ BOROWICZ – dyrygent
Program:
FELIKS NOWOWIEJSKI – Koncert fortepianowy „Słowiański”
FRYDERYK CHOPIN – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Otwarcie 30. Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisu Muzycznego – Antonin 2022. Jest to wydarzenie unikatowe, tematycznie bardzo mocno związane z festiwalem, a najlepsze prace o tematyce chopinowskiej i festiwalowej będą reprodukowane w katalogu festiwalowym.


16.09.2022 Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

18.00 Powitanie wykonawców i gości festiwalowych
Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina
Otwarcie wystawy plakatów na galeriach pałacowych pt. „Chopin” ze zbiorów Galerii Plakatu poster.pl

19.00  R e c i t a l   i n a u g u r a c y j n y:
ANDRZEJ WIERCIŃSKI  –  indywidualność XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w 2021 roku
Program:
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART
FRYDERYK CHOPIN

21.00 „Chopin – Jazz – Inspiracje”:
PAWEŁ KOWALSKI – pianista
PIOTR BARON – saksofonista
Program:
Impresje jazzowe na tematy utworów Fryderyka Chopina i m.in. Krzysztofa Komedy


17.09.2022 Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

17.00   R e c i t a l   f o r t e p i a n o w y  (debiut):
MATEUSZ KRZYŻOWSKI  –  laureat XII Międzynarodowego Konkursu „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy w 2021

19.00  R e c i t a l  w o k a l n y:
EWA BIEGAS – sopranistka
GRZEGORZ BIEGAS – pianista
Program:
Pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki (150-rocznica śmierci), Karola Szymanowskiego (podwójna rocznica) i Henryka Mikołaja Góreckiego

22.00   K o n c e r t   s p e c j a l n y
„Chopin w aksamicie nocy”. Wieczór muzyczno-poetycki z udziałem pianistów – wykonawców 41. Festiwalu, śpiewaczki Ewy Biegas z towarzyszącym przy fortepianie Grzegorzem Biegasem, wiolonczelisty i pianisty Wojtka Fudali i Michała Rota, młodych pianistów-debiutantów oraz KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO – aktora, który zaprezentuje utwory ze zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ten zbiór ballad wydany w 1822 roku w Wilnie wyznacza początek polskiego romantyzmu.
Program:
Utwory Fryderyka Chopina


18.09.2022 Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie

17.00  K o n c e r t   k a m e r a l n y:
WOJTEK FUDALA – wiolonczelista
MICHAŁ ROT – pianista
Program:
FRYDERYK CHOPIN
Introdukcja i Polonez C-dur na wiolonczelę i fortepian op. 3
Grand Duo Concertante na wiolonczelę i fortepian
Sonata g-moll na wiolonczelę i fortepian op. 65

19.00  R e c i t a l   f i n a ł o w y
Indywidualności XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w 2021 roku:
MARTIN GARCIA GARCIA  – Recital Chopinowski


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

WSTĘP WOLNY. ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

11.09.2022 Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim

P r o l o g  Forte-Piano
18.00 Koncert z udziałem nauczycieli, uczniów i studentów szkół muzycznych w Polsce:
ANTONI STAWIK  – gitarzysta
MONIKA WOŹNIAK – klawesynistka
AGNIESZKA BROJEK – wiolonczelistka
ORKIESTRA KAMERALNA „ORFEUSZ” – z Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim pod kierunkiem Andrzeja Henryka Bączyka
Program:
Gitarowa transkrypcja koncertu obojowego Alessandra Marcellego.
Kompozycje: Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha, Antoniego Vivaldiego, Andrzeja Henryka Bączyka.

25.09.2022 Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim

K o n c e r t  e p i l o g
18.00 Recital fortepianowy laureata Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła

18.10.2022 Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim
18.00 Widowisko  literacko-muzyczne realizowane przez młodzież IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina pt. „Chopin w oczach dzisiejszej młodzieży” oraz ogłoszenie wyników i prezentacja pokonkursowa VI  Konkursu Poetyckiego „Hymn zachwytu”.

Program festiwalu


SPONSORZY CKIS:

logo1    rosenthal-garbacz          

Partner medialny: radioCENTRUM_106.4