47. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych – PROGRAM

Zapraszamy na 47. edycję Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych. Znakomity program zaprezentują wyjątkowi Artyści. Festiwal odbędzie się w trybie online.

[Od: Cz. 17.12.] [Od: Pt. 18.12.] [Od: So. 19.12.] [Od: Nd. 20.12.] Potrwa do: Nd. 20.12.

KALISZ ONLINE
Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych zbliża się powoli do pięćdziesiątki. Do złotego jubileuszu pozostały nam już tylko trzy oczka. Tegoroczna, czterdziesta siódma edycja odbędzie się wyjątkowo w grudniu, na tydzień przed Świętami. Termin grudniowy w historii naszego festiwalu nie jest czymś nadzwyczajnym, to powrót do pierwotnej tradycji, bowiem przez pierwsze 15 lat festiwale kaliskie organizowane były w grudniu, dopiero od 1990 roku zostały przesunięte na końcówkę listopada. Niezwykły będzie natomiast sam format, gdyż ze względu na pandemię wszystkie bez wyjątku koncerty odbywać się będą online, bez udziału publiczności. Wyjątkowo też wieczory będą nie trzy, a cztery, ale odsłon nie trzy lecz po dwie. Cztery wieczory, w sumie osiem setów.
Obsada prawie wyłącznie, z jednym wyjątkiem, krajowa, ale za to najsilniejsza z możliwych, bowiem na scenie Centrum Kultury i Sztuki pojawi się prawie cała czołówka naszego pianistycznego olimpu! Adam Makowicz, Leszek Możdżer, Dominik Wania, Andrzej Jagodziński (Marcin Wasilewski występował rok temu). Maestrię Makowicza i Wani podziwiać będziemy w ich recitalach solowych. Mistrz Możdżer wystąpi w duecie z gwiazdą włoskiej pianistyki Glorią Campaner (to jedyny w tym roku zagraniczny akcent).
Zamykający całość recital Adama Makowicza będzie zwieńczeniem obchodów 80. rocznicy urodzin wirtuoza fortepianu o międzynarodowej sławie. Dominik Wania zagra premierowy materiał z autorskiej płyty wydanej przez ECM. Trio Andrzeja Jagodzińskiego przedstawi nowy program, którego bohaterem nie jest Chopin, lecz Bach (zagadka: Kto był pierwszym w historii improwizującym muzykiem jazzowym – Chopin czy Bach?).
Zadebiutują na naszym festiwalu: jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia Grzegorz Tarwid (z zespołem Sundial) i Paulina Atmańska (z żeńskim kwintetem O.N.E., który ostatnio robi furorę), po długiej pauzie na deski CKiS powróci ze swoim triem Maciej Tubis.
Centrum Kultury i Sztuki będzie zamknięte dla publiczności. Ale nie rezygnujemy z towarzyszących festiwalowi wystaw fotograficznych, które zawsze dopełniały jego artystyczny sens. Do obejrzenia online będziemy mieli aż dwie różne wystawy poświęcone Leopoldowi Tyrmandowi w stulecie urodzin guru polskiego jazzu – ekspozycję IPN pt. „Leopold Tyrmand. O stylu bycia w kontrze” oraz przygotowane przez Muzeum Jazzu „Tyrmand – kalendarium życia”.
Na czterdziestej siódmej edycji kaliskiego festiwalu muzycy grać będą do wirtualnego audytorium, zamilknie gwar tłumu przeciskającego się w wąskim foyer podczas przerwy w koncertach, nie będzie tym razem nocnych jamów w klubie Komoda i niekończących się rozmów do świtu. Aura festiwalu promieniować będzie w innej przestrzeni – online. Aura i magia najwspanialszej muzyki, jaką ma dziś do zaproponowania światu polski jazz.
Paweł Brodowski


47. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu
17 – 20 grudnia 2020 online

 

Obejrzyj cały Festiwal na naszym YouTube!


CZWARTEK, 17 grudnia • godz. 19:00 
Tubis Trio
Maciej Tubis – p
Paweł Puszczało – b
Przemysław Pacan – dr

O.N.E. Quintet
Pola Atmańska – p
Monika Muc – as
Dominika Rusinowska – viol
Kamila Drabek – b
Patrycja Wybrańczyk – dr

Czwartek, dzień 1.


PIĄTEK, 18 grudnia • godz. 19:00
Dominik Wania – piano solo

Sundial feat. Irek Wojtczak
Grzegorz Tarwid – p
Wojciech Jachna – tp
Krzysztof Szmańda – dr
Irek Wojtczak – ts, ss

Piątek, dzień 2.


SOBOTA, 19 grudnia • godz. 19:00
Ilona Damięcka Trio
Ilona Damięcka – p
Michał Jaros – b
Krzysztof Szmańda – dr

Gloria Campaner  & Leszek Możdżer (Włochy/Polska)
Gloria Campaner – p
Leszek Możdżer – p

Sobota, dzień 3.


NIEDZIELA, 20 grudnia • godz. 19:00
Andrzej Jagodziński TRIO – Bach
Andrzej Jagodziński – p
Adam Cegielski – b
Czesław „Mały” Bartkowski – dr

Adam Makowicz – piano solo

Niedziela, dzień 4.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany w programie. Festiwal odbędzie się w trybie online.


W galeriach CKiS zaprezentowane  zostaną dwie wystawy poświęcone Leopoldowi Tyrmandowi w stulecie urodzin legendarnego pisarza i guru polskiego jazzu. Jedną ekspozycję przygotowało Muzeum Jazzu, drugą IPN.

„Leopold Tyrmand – o stylu bycia »w kontrze«”
Leopold Tyrmand to wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jeden z najbardziej oryginalnych polskich prozaików drugiej połowy XX wieku, który w najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną. Był nie tylko zdecydowanym przeciwnikiem komunizmu, ale także arbitrem elegancji, miłośnikiem kobiet, mody, architektury oraz wielkim propagatorem jazzu.
Ekspozycja składa się z 13 plansz o wymiarach 100 x 200 cm. Bogato ilustrowane plansze zawierają syntetyczne teksty oraz cytaty z dzieł Tyrmanda. Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. ze zbiorów Mary Ellen Tyrmand, Litewskiego Archiwum Specjalnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Oslo oraz Instytutu Hoovera.
Wystawa przygotowana przez IPN w Katowicach.

„TYRMAND, kalendarium życia”
Wystawa Andrzeja Rumianowskiego, przedstawiająca życiorys Leopolda Tyrmanda, opisująca w bardzo zwięzłej formie wszystkie etapy jego trudnego, ale jakże barwnego życia. Z wystawy dowiemy się o jego przedwojennej historii, wyjeździe do Paryża, okresie wojennym spędzonym w Wilnie, a także Niemczech, Austrii, Norwegii, powojennym powrocie do Polski i wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Ekspozycja to także opowieść o jego książkach, pasji do jazzu i kobiet.
To wszystko na 32 planszach z fotografiami i tekstem w języku polskim i angielskim.
Każda z plansz zawiera kod QR, przekierowujący do uzupełniającego wpisu na stronie www.muzeumjazzu.pl
Wystawa przygotowana przez Muzeum Jazzu.

 


Organizator

    

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych , w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

Mecenasi Festiwalu: