Ewa Ratajczyk „W kole barw”. Galeria w Hallu

[Wernisaż: Śr. 12.10.] Potrwa do: Nd. 13.11.

ba1-2015Ewa Ratajczyk ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Duńską Szkołę Projektowania w Kopenhadze. Uprawia malarstwo, rysunek, a także ceramikę artystyczną. Jest autorką licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Na wystawie zobaczymy kilkadziesiąt prac malarskich w małych formatach, powstałych pod wpływem fascynacji barwą.

„Prowadzę zajęcia z dziećmi  i młodzieżą od wielu lat. Pamiętam  odpowiedź jednej z dziewczynek, która na pytanie , który kolor lubi najbardziej odpowiedziała, że „Spośród wielu kolorów najbardziej lubi wszystkie kolory”. Wydało mi się to bardzo zabawne a jednocześnie niezwykle prawdziwe.
Ponieważ dzięki temu zrozumiałam, że  w swojej twórczości miewałam „przygodę z wieloma  barwami”. Kolory te zmieniały się często w zależności  od nastroju, emocji, chwili. Czasami  był to błękit, który kojarzył mi się z przestrzenią, wodą, powietrzem  innym razem  cała gama barw, która przywodziła  na myśl niuanse  tysiąca rozedrganych  blików  światła i koloru o wschodzie słońca  nad morzem.  W takim momencie człowiek uświadamia sobie, że paleta barw tak naprawdę rozpoczyna się od trzech najważniejszych, od koła barw: żółtej, niebieskiej i czerwonej.  W wyniku mieszania tych  barw  powstaje szeroka gama nieokreślonych kombinacji na temat i to ona buduje obraz.
W swoich pracach prezentowanych w CKiS chciałam pokazać tą niezwykłą wrażliwość. Zwrócić uwagę  na możliwości, które dzięki stosowanej przeze mnie technice udało mi się osiągnąć, ale również możliwości tych jeszcze nie odkrytych. Tych, które przede mną.”

Ewa Ratajczyk