Festiwal Literacki ENDEMITY

Endemity to pojęcie wywodzące się z nauk przyrodniczych. Oznacza gatunki unikatowe, występujące tylko i wyłącznie na konkretnym, niewielkim obszarze. Festiwal Endemity, dedykowany literaturze Europy Środkowo-Wschodniej, zadaje pytanie, czy twórczość pisarzy z tego regionu jest wyjątkowa. Czy kombinacja doświadczeń historycznych, niepewnej, połamanej, budowanej wciąż na nowo tożsamości, połączone z uwarunkowaniem geograficznym, są tworzącą specyficzną atmosferę osnową, na której wzrastają dzieła unikalne, obdarzone charakterystycznym kolorytem, niespotykane nigdzie indziej?
Podczas Festiwalu w Kaliszu zapraszamy na warsztaty literacko-kreacyjne dla dzieci, performance poetycki psię$winiő oraz spotkanie autorskie z Biancą Bellovą.

[Od: So. 17.10.] [Od: So. 17.10.] [Od: Nd. 18.10.] Potrwa do: Nd. 18.10.
Bilety: na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny; liczba miejsc ograniczona

 

festiwal literacki

 

17.10 |Centrum Kultury i Sztuki Kalisz, ul. Łazienna 6

Uprzejmie informujemy, że z przyczyn niezależnych od Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, warsztaty literacko-kreacyjne dla dzieci „Historie z niczego” zostały ODWOŁANE.

11:00 | Historie z niczego. Warsztaty literacko-kreacyjne dla dzieci.
Prowadzenie: Kuba Kapral
Warsztat dedykowany dzieciom w wieku od 6 do 9 roku życia. Zgłoszenia: Bożena Henczyca tel. 607 182 066, bhenczyca@ckis.kalisz.pl

Warsztat składać się będzie z dwóch części: w pierwszej wymyślamy wspólnie kilka bardzo krótkich historyjek, których punktem wyjścia są każdorazowo błahe wydarzenia, najzwyklejsze przedmioty, „nieciekawe” sytuacje, związane jednak z obszarami, w których pojawiają się tematy ekologiczne (woda, powietrze, śmieci). W części drugiej, za pomocą fabularnych łączników scalimy te historyjki w jedną, trochę dłuższą opowieść, którą zapiszemy w formie tekstu.
Na zakończenie rozrysujemy opowieści w krótki, kilkuplanszowy komiks, tak by nasza opowieść zyskała walor graficzny.

Warsztat ma na celu rozbudzenie w dzieciach zdolności opowiadania historii, poprzez ćwiczenie posiadanego przez każdego człowieka zmysłu fabularnego. Ma też pokazać, że ludzka wyobraźnia faktycznie nie ma granic i nawet na pozór nieciekawe obszary rzeczywistości mogą ulec magicznej przemianie, gdy puścić wodze fantazji. Uczy też pracy w grupie, dzięki czemu dziecko jest w stanie dostrzec walory nie tylko własnej wyobraźni, ale i tej, którą można nazwać zbiorową. Dodatkową warstwą merytoryczną warsztatu jest poruszenie tematu kryzysu ekologicznego, z którym mamy obecnie do czynienia.

Kuba Kapral/
twórca teatralny, dramaturg, prozaik, autor słuchowisk i scenariuszy filmowych, wykładowca Studia Aktorskiego STA.


18:00 | Performance poetycki psię$winiő.

Performance Marcina Czerwińskiego oparty na wierszach „zwierzęcych” Konrada Góry i Ilony Witkowskiej.

Kot niesie w pysku łożysko. Jest jego.
Moje są muchy w miejscu po łożysku.
Nie wydaję ci się podobny?
– pisze Konrad Góra

miłość, k*a! a mi się pies dzisiaj popłakał pod sklepem
i próbował umrzeć
– pisze Ilona Witkowska

Po performansie zapraszamy do rozmowy o zwierzętach. Punktem wyjścia będzie tekst Giorgio Agambena L’aperto. Może potrafimy sobie wyobrazić zwierzę nie z naszej perspektywy? Gdzie leży granica między nimi a nami? Na ile możemy stanąć po stronie zwierzęcia w czasach kryzysu, który płynnie przeszedł w katastrofę?

Marcin Czerwiński /
literaturoznawca, poeta, wydawca. Założyciel i przez dwie dekady szef pisma Rita Baum. Autor książek o literaturze: Smutek labiryntu (2013) oraz Maszyna przecząca (2014); redaktor zbioru Od antropozofii po Schulza (2016). Aktualnie zajmuje się projektem literackim i teatralnym plazaciemnia.pl. Jeszcze w tym roku ukaże się jego książka poetycka Miniaturzyści esperanto.


18.10 | Centrum Kultury i Sztuki Kalisz, ul. Łazienna 6

17:00 |Spotkanie autorskie z Biancą Bellovą.

Prowadzenie: Maria Czarnecka
Tłumaczenie: Anna Radwan-Żbikowska

Bianca Bellová /
prozaiczka, absolwentka praskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, tłumaczka symultaniczna z języka angielskiego. Książka Jezioro (2016) uczyniła z niej gwiazdę współczesnej literatury czeskiej. Otrzymała za nią Nagrodę Literacką Unii Europejskiej 2017, Magnesię Literę 2017 w kategorii Książka Roku oraz nagrodę studencką Česká kniha. W Polsce Jezioro w przekładzie Anny Radwan-Żbikowskiej znalazło się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus 2019. Prawa do książki zostały jak dotąd sprzedane do ponad dwudziestu krajów. W roku 2019 ukazała się najnowsza powieść autorki Mona, której polska premiera już w październiku 2020.
Maria Czarnecka – prezeska Stowarzyszenia Antropologów Kultury Etnosfera, dyrektorka i twórczyni Festiwalu Literackiego Endemity.

Po spotkaniu istnieje możliwość zakupu książek i zdobycia autografu Autorki.