Fotoplastikon. „Hotel Polski na Złotym Rogu i inne gościńce Kalisza”

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza na wykład popularno-naukowy z cyklu FOTOPLASTIKON - KALISZ NA FOTOGRAFIACH XIX I XX W.
Wykład zatytułowany „Hotel Polski na Złotym Rogu i inne gościńce Kalisza” poprowadzą Maciej Błachowicz i Joanna Bruś-Kosińska.

[Od: Nd. 17.04.]

Niedziela – 17 kwietnia 2016 – godz. 17.00 – sala studio – wstęp wolny

W XIX wieku, wraz ze zwiększającą się mobilnością Europejczyków, pojawiła się potrzeba komfortowego odpoczynku na trasie podróży. W ten sposób rozwinęły się mało dotychczas znane usługi hotelowe. Kalisz, ostatnia stacja przesiadkowa między Rosją a Prusami (od 1870 Niemcami),  siłą rzeczy musiał posiadać rozbudowaną bazę hotelową. Jej złoty okres wiążę się z 1835 rokiem, kiedy przy okazji spotkania władców państw zaborczych do naszego grodu zawitała śmietanka europejskiej arystokracji. To złoty okres Hotelu Polskiego przy Moście Kamiennym. Choć po tej dacie kaliskie hotele nigdy nie gościły już tylu znamienitych podróżnych, swoją renomę miały też hotele przy ulicy Grodzkiej, Hotel Wiedeński przy ulicy Kanonickiej, a od pocz. XX wieku Hotel Berliński przy ulicy Mariańskiej. Opowieść nie może się obyć bez odniesienia do czasów współczesnych. W 2014 r. po trzydziestu sześciu latach istnienia zniknął symbol peerelowskiego luksusu  Hotel Orbis Prosna.