Fotoplastikon. „Włoska podróż Tadeusza Kulisiewicza. Szkicownik 1937”

Zapraszamy na marcowy wykład popularnonaukowy, z cyklu „Fotoplastikon. Kalisz na zdjęciach z XIX i XX wieku”. Udamy się w podróż po Europie Zachodniej śladami wybitnego polskiego rysownika i grafika, Tadeusza Kulisiewicza. Wykład wygłosi Anna Tabaka.

[Od: Nd. 24.03.]

Rysunki włoskie Tadeusza Kulisiewicza ze zb. Centrum Rysunki i Grafiki im.Tadeusza Kulisiewicza Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

Wiosną 1937 roku Tadeusz Kulisiewicz (1899-1988), urodzony w Kaliszu wybitny polski rysownik i grafik, wyjechał w ośmiomiesięczną podróż po Europie Zachodniej. Trasa prowadząca przez Austrię, Włochy, Francję i Wielką Brytanię, ułożyła się w klasyczną grand tour, tj. drogę podejmowaną przez Europejczyków dla poszerzenia intelektualnych horyzontów. W tym czasie artysta zobaczył dziesiątki miast i miasteczek oraz – biorąc pod uwagę kolekcje muzealne – obejrzał tysiące dzieł sztuki. Nie był to jego pierwszy zagraniczny wyjazd; na początku lat 30. odwiedził Francję, skąd przywiózł głęboką fascynację średniowieczną rzeźbą. Kolejna podróż trwała jednak znacznie dłużej i obfitowała w różnorodne estetyczne doznania. Zgodnie z określeniem samego Kulisiewicza, jego wyprawę z 1937 r. należy rozumieć jako studia artystyczne.

(Fragm. Wstępu, za: Anna Tabaka, Tadeusz Kulisiewicz. Szkicownik z podróży. Włochy 1937,
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Kalisz 2018).


Patronem 2019 roku w Kaliszu jest profesor Tadeusz Kulisiewicz – jeden z najbardziej znanych artystów kaliskich, wybitny grafik i rysownik, Honorowy Obywatel Miasta Kalisza.

W tym roku w szczególny sposób chcemy oddać hołd prof. T. Kulisiewiczowi – twórcy, który na trwałe wpisał się do historii plastyki polskiej. Podczas kolejnego Fotoplastikonu udamy się w podróż po Europie Zachodniej śladami artysty, w szczególności będziemy chodzić ścieżkami włoskimi, które grafik opisał w swoim szkicowniku. Przyjrzymy się nie tylko temu, co rysownik oglądał, ale zadamy sobie pytania, czego poszukiwał w sztuce, jacy mistrzowie pozostali dla niego najważniejsi, co zwróciło jego uwagę, kogo spotkał na swoich drogach. Przyjrzymy się również okolicznościom wyjazdu i czasom, w których dojrzewał talent artysty. Wykład będzie ilustrowany szkicami i rysunkami ze zbiorów Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Serdecznie zapraszamy.

Rysunki włoskie Tadeusza Kulisiewicza ze zb. Centrum Rysunki i Grafiki im.Tadeusza Kulisiewicza Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.