Galeria w Hallu. Ptaki Nadleśnictwa Turek w obiektywie Karola Fornalczyka.

Galeria w Hallu zaprasza na spotkanie z fotografią przyrodniczą autorstwa Karola Fornalczyka.

[Od: Śr. 19.07.] Potrwa do: Nd. 10.09.

Karol Fornalczyk jest miłośnikiem fotografii przyrodniczej, którą zajmuje się od ponad 20 lat. Swoją uwagę skupia na ptakach dziko żyjących w Polsce. Większość prac tworzy na terenie powiatu tureckiego. Jest laureatem wielu konkursów min: „Ptaki latem w obiektywie Olympus”, „Ptaki przy karmniku”, publikacja fotografii w Instytucie Ochrony Przyrody PAN „Chrońmy Przyrodę Ojczystą” oraz w wydawnictwach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu „Moja Wielkopolska 2014”. Jego prace wielokrotnie były wybierane przez National Geographic Polska, jako zdjęcie dnia. Wystawa składa się z 25 fotografii, w większości formacie 100 x 70 cm przedstawiających ptaki żyjące na wolności w Nadleśnictwie Turek. Wszystkie powstały w warunkach terenowych.

Fotografia przyrodnicza, a w szczególności fotografia dziko żyjących ptaków, jest niewątpliwie jedną z najbardziej wymagających, czasochłonnych i wyspecjalizowanych praktyk fotograficznych. Wymaga od fotografującego wielu osobistych wyrzeczeń oraz olbrzymich zasobów czasu, energii i cierpliwości.

Wybór stosownych miejsc do fotografowania, sprzętu fotograficznego oraz dodatkowego wyposażenia warsztatu nie jest przypadkiem. Należy liczyć się z wieloma niedogodnościami – wysiłek fizyczny, niekomfortowe warunki oraz nakłady finansowe nie są nam obce. Leżenie w błocie, nieprzyjemny zapach, ukąszenia owadów, deszcz, upał i mróz staja się codziennością. Pomysłowość, instynkt, znajomość gatunków i przetrwanie w trudnych warunkach jest niewątpliwie najważniejszym czynnikiem wpływającym na powstające zdjęcie…