Galeria w Hallu. Waldemar Świerzy „Portrety“.

Galeria w Hallu zaprasza na wystawę plakatów Waldemara Świerzego, jednego z najwybitniejszych twórców polskiej szkoły plakatu.

[Od: Śr. 17.07.] Potrwa do: Nd. 22.09.

wystawa czynna: 17.07.-22.09.2019

Waldemar Świerzy,  jeden z najwybitniejszych twórców polskiej szkoły plakatu.
Na stałe wprowadził do plakatu koncepcję portretu jako znaku graficznego.

Waldemar Świerzy (1931-2013) studiował na Wydziale Grafiki w Katowicach (filia Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie). Grafiki uczył się w pracowni profesora Józefa Mroszczaka, malarstwa u Rafała Pomorskiego. Dyplom z grafiki obronił w 1952 r. Po studiach za namową profesora Mroszczaka przeniósł się do Warszawy. Współpracował z WAG-iem i Centralą Wynajmu Filmów. Nawiązał współpracę z teatrami i wydawnictwami. Projektował plakaty o tematyce społecznej, turystycznej, sportowej, kulturalnej i filmowej. Waldemar Świerzy jest jednym z najważniejszych twórców polskiego plakatu. Jego dorobek obejmuje ponad 1000 plakatów.
W twórczości artysty bardzo ważne miejsce zajmują plakaty z portretem. Na początku lat 70-tych na zamówienie Muzeum Narodowego w Poznaniu tworzy plakaty-portrety artystów plastyków reklamujące ich wystawy monograficzne. Plakaty spotykały się z dużym uznaniem, zamawiały je też inne ośrodki sztuki w Polsce. Od tego czasu portret zaczyna dominować w twórczości artysty, pojawia się w plakatach wystawowych, filmowych, teatralnych, muzycznych – z genialną serią Wielcy Ludzie Jazzu, która przyniosła artyście sławę międzynarodową.
Bardzo utalentowany jako portrecista, w portretach Świerzy zawarł coś więcej niż tylko podobieństwo do modela. W powiększonym wizerunku postaci tkwiła bardzo duża siła wyrazu. Artysta używał doskonałego warsztatu malarskiego. Sięgając po estetykę pop-artu stworzył z portretu znak graficzny. Wykorzystując właściwości ludzkiego oka do rekonstrukcji obrazu, wykreował niezwykle ekspresyjne obrazy składające się z abstrakcyjnych kresek, plątaniny linii. Waldemar Świerzy to nie tylko wybitny plastyk, jego wrodzona muzykalność pozwoliła mu na przetworzenie wartości muzycznych na kolor i stworzenie harmonii barw w plakatach muzycznych. Plakat-portret stał się znakiem rozpoznawczym artysty.
Na wystawie prezentowane są 24 plakaty Waldemara Świerzego prezentujące sylwetki znanych postaci. Plakaty pochodzą z Galerii Plakatu Poster.pl w Warszawie.

Tekst i wybór plakatów: Dariusz Zgutka