IX Festiwal Kultur Europy – LITWA – filmy

[Od: Nd. 22.10.]

22 października
godz. 14.00 – cykl filmów krótkometrażowych

„Powrót” (Namo) reż. Gabrielė Urbonaitė, 19’, 2016.
Początkująca aktorka wraca z Hollywood do swego rodzinnego Wilna. Uświadamia sobie, jak bardzo zmienili się ludzie i samo miasto.

 

„Pies” (Sobaka) reż. Domas Petronis, 10’, 2014.
Para postanawia uśpić swojego psa, co prowadzi do kłótni. W jakich okolicznościach stajemy się panami czyjegoś życia? Które metody zabijania są dopuszczalne? Kiedy życie staje się przedmiotem? Paradoks zabijania w sposób humanitarny.

„Pieskie życie” (Šuns dienos) reż. Ieva Veiverytė, 24’,  2013.
Dla 50-letniej Diane pomysł wypuszczenia psa na wolność kończy się tragicznie – czworonoga przejeżdża samochód. Pochówek staje się dla kobiety prawdziwym wyzwaniem, gdyż do tej pory, podejmując decyzje, była podporządkowana matce.

„Wiele hałasu o nic” (Triukšmadarys), reż. Karolis Kaupinis, 20’, 2014
W oczekiwaniu na przyjazd delegacji z ministerstwa, dyrektor prowincjonalnej szkoły robi wszystko, by zamaskować niedobór uczniów i nie doprowadzić do zamknięcia placówki.

Wybór filmów, współpraca: Festiwal Filmów Krótkometrażowych „ŻubrOFFka”

Wstęp wolny

 

godz. 15:20 „Powrócić w twe ramiona” (Litwa-Polska-Niemcy, reż. Kristijonas Vildžiūnas, 90’, 2010. )
Młoda Litwinka Rūta przebywająca na emigracji w USA, przyjeżdża w 1961 roku do Berlina, by po 14 latach rozłąki spotkać się ze swoim ojcem, znanym pisarzem mieszkającym w ZSRR. Bohaterowie nie wiedzą, że Berlin podzieli wkrótce Mur, a ich spotkanie, na skutek działań agentów KGB, nie będzie takie, jak sobie wymarzyli. Film inspirowany autentyczną historią, prezentuje liczne zdjęcia archiwalne, świetnie oddając atmosferę napięcia pomiędzy Wschodem i Zachodem w szczytowym okresie Zimnej Wojny.

 

godz. 17:00 „Lato Sangaile” (Litwa-Francja-Holandia, reż. Alantė Kavaïtė, 88’, 2015)
Siedemnastoletnia Sangailė spędza z rodzicami wakacje nad jeziorem. Fascynują ją samoloty, jednak nigdy nie latała, ze względu na paniczny lęk wysokości. W czasie pokazu lotniczego poznaje przebojową Austė. To spotkanie i namiętność, która rozwinie się między dziewczynami, pozwoli Sangailė pokonać własne ograniczenia. Film otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na festiwalu w Sundance. Był prezentowany na wielu festiwalach filmowych (Berlinale Panorama, Camerimage, Litewski Festiwal Filmowy, festiwale w Sztokholmie, Warszawie, Atenach).

 

Główny Organizator i