IX Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej

Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie Promocji Sztuki "Łyżka Mleka" oraz Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej.

[Od: Pt. 08.11.] [Od: So. 09.11.] [Od: Nd. 10.11.] Potrwa do: Nd. 10.11.

W dniach 8-10 listopada 2019 w Centrum Kultury i Sztuki (Kalisz, ul. Łazienna 6) czeka Was kilkadziesiąt godzin bliskich spotkań z literaturą, muzyką, fotografią, obrazem, teatrem. Rozmowy z twórcami, koncerty, wystawy, Turniej Jednego Wiersza, rozstrzygnięcie konkurów, podsumowanie sezonu, kilka premier, kilka wspomnień, a do tego genius loci CKiS i Duch Opiekuńczy Patronki Festiwalu. Tyle gwarantujemy my, organizatorzy. Resztę, jak co roku, przywozicie Wy. I ta reszta jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza, od naszej tu roboty. A z tej sumy dzieje się – już po raz dziewiąty – jakaś niesamowitość, dla której warto tu być.

ZAPROSZENIE:


PIĄTEK, 8 listopada

godz. 13:00

Jak co roku – festiwalowym wydarzeniom towarzyszy wystawa, tym razem będzie ona szczególna: prace uczestników warsztatów artystycznych One Day in Calisia

 

 

 

 

 

 


godz. 14:15

Zaczynamy od spotkania z poetą, który jest z nami od pierwszej edycji festiwalu i towarzyszy co roku festiwalowym i nie tylko działaniom Łyżki: Leszek Żuliński.

 

 

 

 

 

 

Rozmowę z Leszkiem Żulińskim o jego najnowszej książce pt. WIERSZE Z LAMUSA poprowadzi Bogdan Zdanowicz.

Te wiersze zbierały się przez kilka ostatnich lat. Kilka z nich było już publikowanych, ale większość leżała w lamusie.Specyfikują się one tradycyjną, niemodną dziś dykcją, a przecież od długiego czasu tzw. nowa poezja wyszukuje nowych i wciąż innych „oryginalności” i niemal każdy, kto pisze wiersze, szuka dziś niepowtarzalnego , wyróżniającego go z tłumu języka i wyobraźni. I ja to doceniam. Ośmielam się jednak w tym tomiku być „staromodny”, bowiem mimo to te wiersze mają (przynajmniej dla mnie) coś istotnego do powiedzenia. Niechaj ten argument za mną stoi.

Polecamy:
Cezary Sikorski, Leszek Żuliński i Leszek Szaruga – autorzy Zaułka Wydawniczego Pomyłka w rozmowie z Beatą Patrycją Klary – VIII Festiwal im. W. Karczewskiej (2018)
Leszek Żuliński „Moje podróże literackie”, Stefan Jurkowski „Spacer do siebie” – VII Festiwal im. W. Karczewskiej (2017)
Magdalena Krytkowska i Leszek Żuliński w rozmowie z Anetą Kolańczyk – IV Festiwal im. W. Karczewskiej (2014)


godz. 15:00

Kolejny nasz gość to także poetka od lat obecna w łyżkowych działaniach – Beata Patrycja Klary, laureatka drugiej edycji Turnieju Jednego Wiersza z 2012 roku i – tradycyjnie dla naszego turnieju – jurorka jego kolejnej edycji.

 

 

 

 

 

 

Z autorką porozmawiamy o najnowszej książce poetyckiej pt. Martwia, w spotkaniu weźmie udział także wydawca, Cezary Sikorski. Na początek – kilka wierszy z książki-bohaterki spotkania:

MARTWIA
kiedy się złości mruży oczy i wsysa usta
do środka. Przypomina wtedy zdechłą rybę.
Taką, co leży na brzegu zmarzniętego stawu,
a złość jak szron wypełnia jej sine łuski.

ORODÓWKA
tym razem otwiera się na strychu. Wiesza zimne pranie
na sznurze. Wiesza za wysoko. Brzuch opada wodą do
miednicy. To(nie)my. Niemy płacz słychać aż w piwnicy.

POTULIA
jest jak mała Julia. Sine łokcie i
dziurawe kolana. W nich zarośnięte
kamyki. Już zawsze będzie nosić
piasek jak talizman dzieciństwa,
którego nie było. Się zmyło. Upiło.

Polecamy:
Prezentacja książki Beaty Patrycji Klary – wywiady z 12 poetami: Izabela Fietkiewicz-Paszek, Karol Samsel, Jerzy Suchanek, Leszek Żuliński – II Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej (2012)
Festiwale Regionów – prezentacja: Gorzów Wielkopolski i Festiwal Literacki im. Kazimierza Furmana FURMANKA oraz prezentacja środowiska gorzowskich poetów – IV Festiwal Poetycki im. W. Karczewskiej (2014)

Książka B. P. Klary jest wydana przez Zaułek Wydawniczy Pomyłka, związany ze stowarzyszeniem i obecny na festiwalu także od początku. Wielokrotnie prezentowaliśmy zaułkowych autorów i ich książki, tym razem przy okazji promocji Martwi będziemy rozmawiać z Cezarym Sikorskim, właścicielem wydawnictwa. Porozmawiamy jednak nie tylko o najnowszej książce Beaty Patrycji Klary, ale także o zbiorze 47 sonneniziów. Sonety z pierwszej linii Janusza Solorza.

 

 

 

 

 

 

Janusz Solorz (ur. 1959) – absolwent krakowskiej anglistyki (1983) i studiów podyplomowych z literatury amerykańskiej na Syracuse University (1989) i z literatury porównawczej na New York University (1993). Zajmował się historią literatur żydowskich w Europie Wschodniej i studiami nad współczesną poezją amerykańską. Wykładowca na kilku amerykańskich uniwersytetach, obecnie na Indiana University w Bloomington. Nagradzany w kilkunastu konkursach poetyckich w Polsce.


godz.16:00

Na festiwalowej scenie pojawi się żołnierz i poeta, Maciej Filipek (ur. 1982), w towarzystwie Marcina Królikowskiego. Najnowsza jego książka (Formalina) ukaże się w październiku nakładem wydawnictwa Domu Literatury w Łodzi jako wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Instytut Literatury w Krakowie i (słowami autora) będzie to „zapis przeżyć wewnętrznych po stracie ojca, z którym nie było kontaktu przez 18 lat”. Pierwszy tomik (wydany w 2014 r. przez Stowarzyszenie Żywych Poetów w Brzegu i wyróżniony przez jury konkursu Złoty Środek Poezji w Kutnie), Rezystory, dotyczył w dużej mierze życia wojskowego, podobnie będzie z kolejną planowaną książką pt. Spłonka. Filipek jest laureatem kilku konkursów poetyckich, publikował w pismach papierowych oraz w magazynach internetowych.

 

 

 

 

 

 


godz. 16:45

Wiersze z ostatniej książki poetyckiej pt. POGAŃSKIE MORZE opowie PAWEŁ KOZIOŁ, poeta i krytyk literacki, związany z warszawskim Staromiejskim Domem Kultury. współredaktor kwartalnika literackiego Wakat, od 2008 r. doktor nauk humanistycznych ze specjalizacją w średniowiecznych kronikach, szachista, współautor (wraz z Austriakiem Edmundem Moshammerem) programu szachowego Glass oraz autor programu Rodent . Rozmowę poprowadzi Joanna Chachuła.

  

 

 

 

 

 


godz. 17:30

Kolejne premierowe spotkanie festiwalu, czyli rozmowa z Michałem Czają – poetą, krytykiem literackim, wykładowcą, pracownikiem Instytutu Badań Literackich, redaktorem magazynu literackiego „Wakat”. Rozmowę o najnowszej książce poety, a także o biopoetyce poprowadzi Joanna Chachuła.

 

 

 

 

 

 


godz. 18:15

Także po raz pierwszy na festiwalu będziemy gościć Natalię Malek, poetkę, kuratorkę wydarzeń literackich, autorkę książek poetyckich Pracowite popołudnia (2010), Szaber [z ilustracjami Joanny Grochockiej] (2014) oraz Kord [z fotografiami Anny Grzelewskiej] (2017). Rozmowę poprowadzi Beata Patrycja Klary.

 

 

 

 

 

 


godz. 20:00

Tradycyjnie piątkowy festiwalowy wieczór to czas na spotkanie z teatrem, w tym roku: TU WIELOPOLE wg Tadeusza Kantora w opracowaniu scenariusza i reżyserii Macieja Michalskiego i wykonaniu kaliskich artystów amatorów ze Stowarzyszenia Inicjatyw Teatralnych „Mundi” przy kaliskim Klubie „Serbinów” KSM oraz Teatrze na Widoku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy:
Wojaczek Plath. Program poetycki oparty na wierszach Sylwii Plath i Rafała Wojaczka Wybór tekstów i opracowanie dramaturgiczne – Maciej Michalski; IV Festiwal Poetycki im. W. Karczewskiej (2014)
Projekt teatralny i parateatralny: Kalisz – jerusza szalom – IV Festiwal Poetycki im. W. Karczewskiej (2014)


SOBOTA, 9 listopada 

godz. 11:00

Każda edycja festiwalu to także okazja na prezentację własnej twórczości – czyli udział w Turnieju Jednego Wiersza. Pula nagród jest niemała – 4 tys. zł, a poza nagrodą finansową można zdobyć unikatową statuetkę, co roku na nowo projektowaną i wykonywaną przez kaliskiego rzeźbiarza, Włodzimierz Ćwira.

 

 

 

 

 

 

Jury naszego turnieju w każdej edycji jest inne, tradycją stało się przy tym, że zapraszamy do składu laureata ubiegłorocznego turnieju (tym razem do poeta z Tarnowskich Gór, GRZEGORZ KIELAR). Turniej – jak zawsze – rozpoczyna festiwalową sobotę, zapraszamy do udziału – a tymczasem: do lektury regulaminu.

REGULAMIN TURNIEJU JEDNEGO WIERSZA 

OGŁOSZENIE WYNIKÓW TURNIEJU NASTĄPI PRZED KONCERTEM DUETU KASPROWICZ i MARINCZENKO, tj. przed godz 21


godz. 15:00

Jak co roku – podsumujemy krótko sezon, czyli wszystko, co działo się od ubiegłorocznej edycji festiwalu do listopada 2019, a także odczytamy werdykt konkursu na wiersz-ekfrazę do pracy Tadeusza Kulisiewicza

 

 

 

 

 

 


godz. 16:00

Pierwsza popołudniowa propozycja poetycka to spotkanie z właścicielką i autorkami wydawnictwa ANAGRAM. Magdalena Koperska kilkukrotnie prezentowała na festiwalu anagramowe książki i ich autorów, tym razem będziemy mieć przyjemność rozmowy z Joanną Wicherkiewicz i Katarzyną Zwolską-Płusą o ich najnowszych tomach poetyckich. Trzecią bohaterką spotkania będzie książka Józefa Czechowicza pt. Prowincja noc. Rozmowę poprowadzą Izabela Fietkiewicz-Paszek i Karol Samsel.

 

Polecamy:
Nowości w wydawnictwie ANAGRAM (Barbara Janas-Dudek „za wcześnie na rytuały”, Marcin Królikowski, Joanna Michalska „Opowieść dwunastopiętrowa. Grozy poetyckie”, Robert Kania „wołynie i inne wiersze” – VII Festiwal im. W/ Karczewskiej (2017)
Magdalena Koperska prezentuje: nowości wydawnictwa ANAGRAM w rozmowie z Izą Fietkiewicz-Paszek i Leszkiem Żulińskim – VI Festiwal im. W. Karczewskiej (2016)


godz. 16:45

W festiwalowe sobotnie popołudnie gościć będziemy – także po raz kolejny na festiwalu – Marcina Królikowskiego, który w rozmowie z Karolem Samselem opowie o swojej drugiej książce, zbiorze tekstów pisanych wierszem i prozą pt. NIELUDZKA RĘKA. Wydanie tej książki to nagroda w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2018.

Marcin Królikowski jest z nami od 3 edycji festiwalu, dwa lata temu wygrał Turniej Jednego Wiersza i wyjechał z Kalisza ze statuetką Wandy Karczewskiej, a w ub. r. – zgodnie z turniejową tradycją – zasiadł w jury kolejnej edycji TJW.

 

 

 

 

 

 

Polecamy:
Honoriusz Grozak: GROZAK & UNDER THE TABLE, czyli Marcin Królikowski, Rafał Koptoń i Mateusz Sadowski – VIII Festiwal im. Karczewskiej (2018)
Rozstrzygnięcie VII Turnieju Jednego Wiersza im. W. Karczewskiej w ramach VII Festiwalu im. W. Karczewskiej (2017)
zwycięski wiersz Marcina Królikowskiego (2017) 


godz. 17:30

Spotkanie z Karolem Samselem, można powiedzieć: weteranem naszego festiwalu – laureatem pierwszej edycji Turnieju Jednego Wiersza z 2011 roku, jurorem w kolejnej edycji, wielokrotnym gościem, ale i prowadzącym wiele festiwalowych spotkań, wykładów, paneli dyskusyjnych. Karol Samsel to także redaktor łyżkowej serii wydawniczej pt. Powrót do Karczewskiej, którą od lat przypominamy twórczość i sylwetkę patronki festiwalu. Rozmowę z poetą prowadzi Izabela Fietkiewicz-Paszek.

 

 

 

 

 

 

Porozmawiamy o najnowszej książce poetyckiej, o której tak piszą krytycy:

Można się nie zgadzać z nihilistycznymi wiwisekcjami, brutalnymi skojarzeniami i wyznaniami bohatera-autora, ale nie można przejść obojętnie wobec takiego oczyszczającego dynamitu emocji, neurotycznych analiz, intelektualnych skojarzeń, które z intymnego tekstu wyznawczego tworzą wieloznaczny i radykalny utwór wykraczający poza bezpieczną literaturę.  (Kazimierz Brakoniecki)

Piękno Autodafe rodzi się z katastroficznej problematyki, z walki rozgrywającej się między Erosem a Tanatosem. Poza tym wszystkim to także hipermetaforyczny poemat rozkwitająco-obumierający. Rzecz niezmiernie ciekawa. (Przemysław Koniuszy)

Czytelnik odkrywa totalną przypadkowość, jednak tok literackiego przekazu przebiega zgodnie z planem. Projekt mistyczny łączy się tutaj z perwersyjnym odsłanianiem tekstualności. (Anna Łozowska-Patynowska)

Trzeba stawiać opór, dawać odpór, bo dopiero w takim zderzeniu wyświetla się cień znaczenia albo wirująca gwiazda Nietzschego. To oznacza, że jest to poezja doświadczenia. (Piotr Mitzner)

Polecamy:
Wykład Karola Samsela: „Jestem Ariadna z Naksos. Wanda Karczewska w latach 1981-1995” – IV Festiwal Poetycki im. W. Karczewskiej (2014) 
Wykład Karola Samsela: WANDA, KTÓREJ NIE ZNAMY: Listy do Anny Kamieńskiej, „Rezerwat”, „Tragedia prowincjonalna” – V Festiwal Poetycki im. W. Karczewskiej (2015)
Dyskusja o powieściach Wandy Karczewskiej: „Odejście”, „Wizerunek otwarty”, „Głębokie źródła” — Karol Maliszewski, Karol Samsel, Jerzy Suchanek – II Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej (2012)


godz. 19:00

Po raz pierwszy na festiwalu gościmy poetkę i prozaiczkę JUSTYNĘ BARGIELSKĄ, z którą porozmawiamy o najnowszej książce poetyckiej pt. Dziecko z darów.

 

 

 

 

 

 

Justyna Sobolewska o książce: „Dziecko z darów”, nowa poetycka książka Justyny Bargielskiej jest jedną z jej najlepszych obok „Dwóch fiatów” czy „Bach for my baby”. Kto tak pisze o żałobie, o miłości, o dzieciach i o Matce Boskiej? Madonna to „żelazna bogini miłosierdzia”. (…) Ironia Bargielskiej łączy najodleglejsze zjawiska, cały czas wyłania się tu też podszewka rzeczywistości, czyli utrata, żałoba, rozpad. Niezwykłe, ile może się wydarzyć w obrębie jednego wiersza, tak jak w „Zrodzona niestworzona”, w którym córka rozmawia z Siri, a matka patrzy na córkę i widzi, jak piękna będzie w przyszłości. To właśnie dzieci są na pierwszym planie w tej książce, ich niezależność, wyobraźnia, ich umiejętność łączenia wszystkiego ze wszystkim. W dzieciach powraca nasze dzieciństwo, a wiersz „Na dzieci (spojler)” to jeden z najważniejszych wierszy, jakie o dzieciach w ogóle napisano. (…) [fragment recenzji, Polityka 36.2019 (3226), 03.09.2019; Afisz. Premiery; s. 80]

 

 

 

 

 

 

 

 


godz. 20:00

wieczór dwóch autorek, JOANNY MULLER (poetki, eseistki, redaktorki) i JOANNY ŁAŃCUCKIEJ (malarki, graficzki, pisarki), które w rozmowie z Karolem Samselem i Marcinem Królikowskim opowiedzą – m.in. – o wspólnej książce pt. WARUJ, poemiksie, czyli połączeniu poezji i komiksu.

 

 

 

 

 


godz. 21:00

Tradycyjnie w sobotni wieczór festiwalowy zapraszamy na koncert – tym razem to recital DUETU KASPROWICZ i MARINCZENKO. W programie usłyszymy utwory Włodzimierza Wysockiego, Jacka Kaczmarskiego, Leonarda Cohena oraz autorskie utwory m.in. do wierszy Andrzeja Bursy i Jana Kasprowicza.

 

 

 

 

 

 

fragment koncertu

strona autorska Janusza Kasprowicza


NIEDZIELA, 10 listopada 

godz. 11:00

Od kilku lat festiwal rozrósł się do imprezy trzydniowej, w tym roku również mamy kilka interesujących niedzielnych propozycji – i mamy też nadzieję, że świąteczny poniedziałek zatrzyma naszych gości w Kaliszu do końca. Ostatni dzień – to także już tradycja – w niemal całym programie będzie „kaliski”,a  zaczniemy od spotkania z MAGDALENĄ KRYTKOWSKĄ, z którą Aneta Kolańczyk porozmawia o najnowszej książce: Dziennik pisany jutro.

Magdalena Krytkowska, od 2011 r. członkini Łyżki Mleka, jest obecna na festiwalu od samego początku, zarówno jako moderatorka spotkań, jak i autorka (m.in. promowała na festiwalu tomik wydany w serii Biblioteka Łyżki Mleka pt. Szuflada świętej Anny).

Dzienniku pisanym jutro znajdziemy krótkie felietony z lat 1990-2018 o wielkopolskim miasteczku, jego historii, życiu mieszkańców i o podróżach autorki, a także wiersze o miejscach, w których spotyka się ludowa tradycja z religijną obrzędowością. Książka w opracowaniu graficznym Marii Kuczary ukazała się w tym roku w Krakowie.

 

 

 

 

 

 

Polecamy:
wspomnienie Magdy Krytkowskiej o Michale Gajdzie
Szuflada świętej Anny w ramach prezentacji nowych książek – V Festiwal Poetycki im. W. Karczewskiej (2015) 


godz. 11:45

Kolejny niedzielny punkt to spotkanie poświęcone książce, której nasze stowarzyszenie jest dumnym wydawcą – ADAM SZTARK. OPOWIEŚĆ O ODWADZE: publikacja trzech uczennic Aleksandry Gadzinowskiej, Doroty Kowalskiej, Eweliny Wojtynki oraz ich nauczycielki, redaktorki publikacji, Izabelli Galuby-Bryi. Książka poświęcona jest sylwetce jezuity o. Adama Sztarka, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, związanego z Kaliszem. Rozmowę z autorkami poprowadzi Aneta Kolańczyk.

polecamy: strona książki 

 

 

 

 

 

 


godz. 13:00

I tak właśnie kończy się świat. Nie hukiem, lecz skomleniem. Spektakl wg pomysłu, scenariusza i w reżyserii WIKTORA PŁUCIENNIKA, tegorocznego absolwenta Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu, obecnie studenta 1. roku informatyki, znanego stałym bywalcom festiwalu od lat w roli konferansjera. Wiktor Płuciennik wraz z przyjaciółmi – obecnymi i byłymi uczennicami i uczniami ZSTE – rysuje mroczną wizję końca świata, do którego nieuchronnie, sami, codziennie się zbliżamy.

STRONA SPEKTAKLU

 

 

 

 

 

 

 

 


godz. 14:00

A koniec festiwalu wyznaczy w tym roku muzyczny akcent, czyli Trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz – cytując ze strony artystów – eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną i trąbką, w otwartych kompozycjach i improwizacjach; poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule.

 

 

 

 

 

 

CD/DIGITAL

YOUTUBE

https://www.youtube.com/watch?v=bEr500FTMx4

https://www.youtube.com/watch?v=j9lHKaD4yC8

https://www.youtube.com/watch?v=47T9WZU87IU&t=1s

strona na FB


Festiwal realizowany jest przy udziale środków finansowych budżetu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą i Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach umów: Urząd Miejski w Kaliszu – umowa nr UA/111/WKST/2019 z dnia 15 marca 2019 oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – umowa nr 90/DK/2019 z dnia 16 kwietnia 2019.

Prowadzenie imprez: Joanna Chachuła, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Beata Patrycja Klary, Aneta Kolańczyk, Marcin Królikowski, Tomasz Paszek, Karol Samsel, Marek Stachowiak, Beata Wicenciak, Bogdan Zdanowicz

Oprawa muzyczna: Jan Derbiszewski

Konferansjer festiwalu: Wiktor Płuciennik

Recytacja: Jerzy Szukalski oraz uczniowie ZSTE w Kaliszu