Koncert MARII PESZEK

Imprezą towarzyszącą 24. Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA będzie koncert znakomitej polskiej aktorki i piosenkarki młodego pokolenia - Marii Peszek.

[Od: So. 17.06.]
Bilety: Wstęp wolny
fot. Zuza Warner-Peszek

fot. Zuza Warner-Peszek

Na początku była MIASTOMANIA (2005). Projekt składający się z płyty, przygotowanej przy współpracy z Wojtkiem Waglewskim i spektaklu teatralnego wystawianego w warszawskiej Fabryce Trzciny. MIASTOMANIA wywindowała artystkę na sam szczyt polskiej sceny muzycznej.

Jej drugi album MARIA AWARIA ukazał się we wrześniu 2009 roku i okazał się być jednym z największych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Wielki sukces komercyjny i artystyczny, ponad 120 koncertów w całej Polsce i za granicą, zaproszenia na występy na najważniejszych festiwalach muzycznych (Heineken Open’er, Sopot, Jarocin i OFF Festiwal) ostatecznie potwierdziły status Marii Peszek jako jednej z najważniejszych postaci polskiej sceny rozrywkowej.

W 2010 roku ukazało się DVD NAJMNIEJSZY KONCERT ŚWIATA, które było zapisem koncertu w Alvernia Studios zagranego dla 20 osób rok wcześniej.

3 października 2012 ukazała się trzecia płyta JEZUS MARIA PESZEK, która jest zamknięciem muzycznego tryptyku. To najbardziej przejmujący i bezkompromisowy album w dorobku artystki. Ta bezkompromisowość na pewno wywołuje skrajne emocje — jednych zachwyca i uzależnia, innych może drażnić i boleć, ale nikogo nie pozostawia obojętnym.

fot. Zuza Krajewska

fot. Zuza Krajewska

Kolejny krążek – KARABIN –  wstrzelił się we właściwy moment. Płyta zapowiadana jako jedenaście piosenek na niespokojne czasy okazała się zaskakująco aktualna, trafna i dla wielu osób ważna. Nie jest łatwo mówić prawdę o nas, o tu i teraz, a seria z karabinu trafiła wyjątkowo celnie, jak zwykle wywołując potężną falę emocji. Po raz kolejny Marii Peszek udało się nagrać płytę niepokojąco aktualną, ważną i jak się okazało potrzebną.
I choć poglądy Marii są wyraźnie czytelne, ona sama podkreśla swoją apolityczność, broniąc prawa do bycia tylko artystą. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że KARABIN to w pewnym sensie kolejny manifest określonego światopoglądu, wspólnego coraz większej grupie ludzi, a kilkadziesiąt żywiołowo przyjętych, w większości wyprzedanych koncertów, jest tego najlepszym dowodem.

Plac przy CKiS w Kaliszu, ul. Łazienna 6 (wejście od strony Parku Miejskiego)