Kultura i Sztuka Nocą…

W przypadającą z 14 na 15 maja Noc Muzeów Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na cykl imprez pod wspólną nazwą „Kultura i Sztuka Nocą...”.

[Od: So. 14.05.]

SALA STUDIO:
fotoplatikon extra
17.00 Fotoplastikon Extra „Centrum Kultury i Sztuki wczoraj i dziś”.
Wykład popularno-naukowy duetu historyków Anny Tabaki i Macieja Błachowicza o losach budynku przy Łaziennej 6, połączony ze spacerem.

kultura i sztuka noca
19.30 Spektakl „Helena Modrzejewska – zakazany występ… po 121 latach” *
Spektakl nawiązuje do zakazanego przez władze carskie występu Heleny Modrzejewskiej w Kaliszu.
121 lat temu, w lutym 1895 roku, w sali musztry Korpusu Kadetów, która znajdowała się w obecnym budynku Centrum Kultury i Sztuki, zaplanowano występ wielkiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Jej związek z Wielkopolską kształtował się na relacjach przyjacielskich z rodziną męża, Karola Chłapowskiego. Jego brat Józef miał majątek w Żegocinie. Jednak pomysł ściągnięcia wielkiej i znanej już w Polsce i Ameryce aktorki do Kalisza wypłynął na prośbę Komitetu Towarzystwa Muzycznego.
,,Tak, rzeczywiście, wszechświatowa gwiazda raczyła skłonić się do prośby Komitetu Towarzystwa Muzycznego i przyjeżdża do naszego miasta na dwa występy, które odbędą się w nadchodzącą sobotę i w niedzielę 2 i 3 lutego. Bilety już wysprzedane…” – anonsowała gazeta. Bilety za sumę 1500 rubli wysprzedano przez dwa dni.
Jednak do występu nie doszło. Jeszcze 1 lutego 1895 r. Helena Modrzejewska otrzymała depeszę. Policja nie zezwoliła na występ. Publiczność zwróciła bilety, kasa pieniądze… sprawa ucichła. Co było przyczyną takiej sytuacji? Prawdopodobnie miało na to wpływ wygłoszone przez Modrzejewską dwa lata wcześniej wystąpienie na Kongresie Kobiet w Chicago. Aktorka dała wówczas przykład mocnego słowa w obronie Polek pod zaborem rosyjskim. To zwróciło uwagę carskich władz. Wydano zakaz dla jej wjazdu i występów na terenie Rosji. Zakazu tego nigdy nie cofnięto.
Jak wyglądałby występ Heleny Modrzejewskiej w Kaliszu, gdyby odbył się w 1895 roku? Tej roli podjęła się Katarzyna Zawada, studentka Akademii Muzycznej im. Jana I. Paderewskiego w Poznaniu, prywatnie zaś mieszkanka Żegocina.

22.00 Koncert zespołu Rozmark Café *
PATRYCJA KLIBER z zespołem w recitalu pt. „Była tu kiedyś ulica Złota”, na który składają się kompozycje Ireny Piechoty oraz Dominika Piechoty do tekstów Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Izabeli Fietkiewicz-Paszek opisujących nieistniejący świat kaliskich Żydów.

Leszek Żuliński: Koncert Rozmark Café ma w sobie coś z fenomenu – przenosimy się w epokę sprzed lat do sztetla, z którego wyłaniają się duchy i fluidy zatopionej żydowskiej Atlantydy. Muzyka Piechoty oraz teksty Fietkiewicz-Paszek i Rudowicz z zagadkową empatią przywróciły do życia to, czego już nie ma. Ożywiły cienie. Wypowiedziały ból żydowskiego losu. Przeniosły nas w straszne lata, które dziś można pięknie, choć nadal boleśnie wyśpiewać. Koncert to niezwykły, po którym jesteśmy bliżej z tymi, których pochłonął Czas.

fot. A. Łusczyk rozmark.wordpress.com/zespol/

rozmark.wordpress.com/zespol/ fot. A. Łuszczyk


SALA WIDOWISKOWA:
24.00 Seans Filmowy „Performer” *
Dramat / POLSKA / 1 h 03 Reżyseria: Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda
„Performer” to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka dla siebie miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, znany między innymi z performensu „Baloniarz”, w trakcie którego powiesił się  na sznurze pod sufitem galerii. Przed uduszeniem ratowały go jedynie balony wypełnione helem.  Oskar żyje swoją sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własne życie lub zdrowie. Znakiem rozpoznawczym jego performensów jest lśniąca brokatowa marynarka. Poznajemy go w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką.

performer


SALA KONFERENCYJNA:
17.00 i 19.00 Fundacja Kwadraturawarsztaty teatralne dla dzieci (od 5 do 10 lat)
Fundacja Kwadratura zaprasza dzieci na warsztaty teatralne „Przestrzeń, słowo i gest”, które poprowadzą instruktorki Majka Graf i Agnieszka Wypych.
Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się: słuchania, współpracy w grupie, twórczego myślenia i działania, wychodzenia poza schematy myślowe, rozwijania wyobraźni i fantazji, pracy nad uświadomieniem swoich twórczych możliwości, odblokowywania spontanicznej aktywności. Zajęcia teatralne pozwolą przeżyć niezwykłą, radosną i niezapomnianą przygodę tworzenia.

kwadratura_02


TARAS:
17.00 Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza – wystawa i warsztaty ceramiczne
Magia ceramiki, to temat tegorocznych warsztatów na kortach CkiS organizowanych przez Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu
Liceum Plastyczne kształci w trzech specjalnościach: aranżacja przestrzeni, renowacja elementów architektury i ceramika. W sobotni wieczór zobaczyć będzie można prace uczniów kaliskiego plastyka, a także poznać tajniki ceramiki próbując swoich sił lepiąc z wałeczków, czy tocząc na kole garncarskim. Zajęcia ceramiczne rozwijają nie tylko zdolności manualne ale rozbudzają kreatywność i twórcze myślenie. Wszystkich, którzy chcą zmierzyć się z ceramiką tego wieczoru serdecznie zapraszamy.

lp1    Rysunek1


PLAC PRZY CKIS:
18.00 i 20.00 „Uciechowo” – warsztaty artystyczne dla dzieci (od 6 lat) – projektowanie kostiumów
W trakcie warsztatów zamienimy się w projektantów i będziemy tworzyć kostiumy teatralne. Wykorzystując wizje powstałe w naszych głowach, będziemy bawić się formą i tkaniną tworząc kreacje na manekinach. Użyjemy różnorodnych materiałów i zaprojektowanych przez siebie dodatków.

uciechowo1

10257785_726247774158320_8677688246419914050_o 12771463_869969953119434_1488676449670182654_o


ART CAFÉ:
Łyżka Mleka w Centrum nocy
17.00 Próba otwarta spektaklu pt. „Na pełnym morzu” wg Sławomira Mrożka, w reż. Macieja Michalskiego z udziałem Sergiusza Gołyskiego, Pawła Siemińskiego i Jerzego Szukalskiego
18.30  Gawęda Literacka
Opowieść ANETY KOLAŃCZYK, od lat zafascynowanej Kaliszem w literaturze i literaturą w Kaliszu. Asnyk? Dąbrowska? Konopnicka? Karczewska? Dybowski? Otwinowski? Aneta Kolańczyk opowiada o nich z pasją. Będzie z pewnością ciekawiej niż w oficjalnych biogramach i podręcznikach.

Wystawa rysunków Joanny Michalskiej
Joanna Michalska (ur. 1999) kształci się w zawodzie grafika w Zespole Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu. Kocha sztukę, neurobiologię i ludzi, przy czym nie zna się na żadnej z tych rzeczy. Rysuje właściwie od zawsze. Dotychczas największym jej osiągnięciem była mini-wystawa na V Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. W. Karczewskiej w Kaliszu (XI 2015). Na łamach Salonu Literackiego (4/2016) ukazała się prezentacja prac Joanny Michalskiej, a najbliższy numer Gazety Literackiej Migotania będzie w całości przez nią zilustrowany.

Krzysztof Schodowski: Jej rysunki mają już w sobie pewną dojrzałość, a ich największą siłą jest wyobraźnia. Michalska ma świetną kreskę, jej wizje są odważne. Przedstawione postaci grają u niej pierwsze skrzypce, są przejmujące i – choć zdeformowane – niezwykle autentyczne, prawie realne. Mimo młodego wieku, artystka ma swój własny, odrębny głos, a to w sztuce jest przecież najważniejsze. Mówi się, że każdy może nauczyć się rysować, nie każdy jednak potrafi poprzez linię i plamę wyrażać coś więcej: bogactwo osobowości. Joanna Michalska już to umie. Jestem ciekawy, dokąd zaprowadzi ją pasja, którą rysunek niewątpliwie jest.

 Poczęstuj się wierszem (poetycka niespodzianka)

lyzka mleka logo

* wstęp wolny za wejściówkami do odbioru w kasie CKiS