Kwartet Fortepianowy „Arte dei Suonatori” – koncert w Antoninie

Fundacja Arte dei Suonatori, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, koło w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają na koncert Kwartetu Fortepianowego „Arte dei Suonatori”. Za sprawą programu pn. Salon Muzyczny Radziwiłłów słuchacze będą mogli przenieść się w atmosferę artystycznego wieczoru w pałacowym salonie z początków XIX wieku. Wykonawcy będą grać utwory z czasów Księcia Antoniego Radziwiłła i jemu dedykowane. Pośród instrumentów historycznych, które zaprezentują, znajdzie się fortepian historyczny podobny do tego, na którym koncertował w Antoninie sam Fryderyk Chopin.

[Od: Nd. 23.08.]
Bilety: 20/30/40/45/50zł

Muzyczny Salon Radziwiłłów
Pałac Myśliwski w Antoninie

Wykonawcy:

Kwartet Fortepianowy Arte dei Suonatori
Katarzyna Drogosz – fortepian
Ewa Golińska – skrzypce
Natalia Reichert – altówka
Maciej Łukaszuk – wiolonczela

W programie:

Józef Elsner
Kwartet fortepianowy Es-dur op. 15
Fryderyk Chopin
Largo z Sonaty g-moll op. 65 na wiolonczelę i fortepian
Maria Szymanowska
Serenada C-dur na wiolonczelę i fortepian
Felix Mendelssohn-Bartholdy
Kwartet fortepianowy nr 1 c-moll op. 1

W prezentowanym programie przeniesiemy słuchacza w atmosferę̨ wieczoru muzycznego w salonie Radziwiłłów w początkach XIX wieku. Termin „salon” odnosił się zarówno do miejsc, jak i wydarzeń. W bogato umeblowanych komnatach arystokratów regularnie zbierała się grupa możnych, artystów, pisarzy, filozofów, polityków, naukowców, muzyków i uzdolnionej młodzieży, żeby rozmawiać, czytać, słuchać muzyki, jeść i czasami tańczyć. Wyobraźmy sobie, że goście zgromadzili się już we wnętrzu i prowadzą ciche rozmowy w oczekiwaniu na rozpoczęcie koncertu. Nie ma tu za wiele melancholii, dominuje szlachetny umiar z domieszką lekkości, swady i pogody ducha. Utworem otwierającym muzyczny wieczór jest Kwartet fortepianowy Es-dur uznanego warszawskiego twórcy i pedagoga Józefa Elsnera. W programie nie może zabraknąć chociażby krótkich kompozycji najwspanialszych polskich pianistów tamtych czasów: Marii Szymanowskiej – jednej z pierwszych w Europie koncertujących kobiet o światowej renomie – oraz Fryderyka Chopina, który pozostawał w kontaktach z Księciem Antonim Radziwiłłem pod koniec lat 20-tych XIX wieku. Na zakończenie, jako wspaniałe podsumowanie wieczoru, brzmi dzieło kilkunastoletniego geniusza Felixa Mendelssohna Bartholdy – Kwartet fortepianowy c-moll op.1 dedykowany właśnie Antoniemu Radziwiłłowi.


Arte dei Suonatori jest na międzynarodowej scenie muzycznej najlepiej rozpoznawalnym polskim zespołem wykonującym muzykę dawnych epok w sposób historycznie poinformowany. Po latach wspólnych i indywidualnych doświadczeń poszukiwania artystyczne muzyków koncentrują się na nieustannym zgłębianiu sedna języka muzycznego kompozytorów minionych epok, co w połączeniu z historycznym instrumentarium doprowadziło do stworzenia stylu jednocześnie historycznego, nowoczesnego, jak i na wskroś indywidualnego. Taki sposób rozumienia muzyki przyczynia się do budowania współpracy z wykonawcami, którzy myślą podobnie o kreowaniu muzycznej narracji. Spotkanie pianistki Katarzyny Drogosz, zaowocowało wyodrębnieniem z grona członków orkiestry kwartetu fortepianowego. Repertuar tej formacji obejmuje wielkie dzieła epoki klasycznej i romantycznej, przywracając także świetność zapomnianym utworom kameralnym kompozytorów polskich.

Arte dei Suonatori w swej 25-letniej historii zarejestrowało i wydało nakładem renomowanych firm fonograficznych (m.in. BIS Records, Alpha Productions, Channel Classics) 16 albumów płytowych, wyróżnionych przez międzynarodową krytykę muzyczną takimi nagrodami, jak Gramophone Award (The Best Baroque Recording in 2003 for Vivaldi’s Violin Concerti «La Stravaganza»), Diapason d’Or (Muthel’s The Five Keyboard Concertos), Diapason 5 i Choc du Monde de la Musique (wielokrotnie), Luister 10, 10 de Repertoire, Classics Today, Classic CD, Tokkata-Alte Musik Aktuell: «CD of the Month» (wielokrotnie), Month’s BBC Music Magazin Choice, Classic FM Magazin, Prelude Classical Music Awards 2009 (The Best Orchestral CD for Handel’s 12 Concerti grossi op. 6), BBC Music Magazine Editor’s Choice (wielokrotnie), Telerama ffff. Zespół koncertuje intensywnie w kraju, Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Arte dei Suonatori dokonało ponadto licznych nagrań dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. dla BBC, Radia Duńskiego DR, SWR, Programu 2 Polskiego Radia oraz rejestracji telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1.

KUP BILET