Młodzi muzykanci na Festiwalu w Kazimierzu

Młodzi muzykanci z Dziecięcej kapeli dudziarskiej „Swojacy” z Moszczanki k. Raszkowa biorą udział w tegorocznym 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Skrzypek i dudziarz ze swoim nauczycielem są w tym roku jedynymi przedstawicielami Południowej Wielkopolski na tym najważniejszym dla folklorystów konkursie.

[Od: So. 29.08.]

To największe święto muzyki tradycyjnej w Polsce z wiadomych powodów nie odbyło się w czerwcu. Okrojona, dwudniowa edycja Festiwalu potrwa w dniach 28-29 sierpnia 2020 w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W sobotnim koncercie w Konkursie „Mistrz i uczeń” zaprezentują się: Wiktor Marszał na dudach wielkopolskich i Cezary Bednarczyk na skrzypcach ze swoim mistrzem Michałem Umławskim. Zagrają dwa utwory z regionu – wiwata Bladnom oczka, bladnom… – równego Pod dymbym zielonym… Młodzi wykonawcy zostali delegowani do udziału w konkursie przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Ich opiekunami są Karol Marszał i Jolanta Marszał, założyciele i kierownicy Zespołu „Swojacy” w gminie Raszków k. Ostrowa Wielkopolskiego.

Kapela dziecięca „Swojacy” gra pod kierunkiem Michała Umławskiego od 2018 roku – mówi Karol Marszał. W zeszłym roku kapela brała udział w kilku regionalnych przeglądach: Festiwalu Muzyki Tradycyjnej „Melodie stamtąd” w Kaliszu (zdobywając jedną z równorzędnych nagród), Wielkopolskim Turnieju Dudziarzy w Kościanie i w Starym Gołębinie (zdobywając wyróżnienie) oraz w Konkursie Kapel Dudziarskich im. Floriana i Piotra Ratajczaków w Bukówcu Górnym (I miejsce w kategorii kapel początkujących).

Życzymy Kapeli dziecięcej powodzenia!

 

 

Więcej o FESTIWALU w Kazimierzu Dolnym