Natalia Przybysz & Raphael Rogiński „Shy Albatros”

[Od: So. 16.04.]

SHY ALBATROSS  
Zespół powołany przez Raphaela Rogińskiego to łączące muzycznie różne kultury – medium.Teksty zaczerpnięte z tradycji opowiadają o perspektywie kobiety, często postawionej w skrajnych sytuacjach. Tak więc obok lamentów, pieśni głodu i beznadziei, możemy usłyszeć teksty o kobietach gangsterach, czy obdarzonych paranormalnymi zdolnościami. Łącznikiem jest kultura Ameryki, w której zawarł się dramat i nadzieja kobiet przybywających do niej z własnej woli lub jako niewolnice. Instrumentarium zespołu jest odzwierciedleniem tej podróży; usłyszymy cymbały, balafon, gitarę, mandolinę, wibrafon i inne. Tak samo stylistycznie zabrzmi tu blues, by doszukać się w nim muzyki Afryki, a irlandzkie romanse wymieszają się z muzyką najdalszej prerii.

 

 

Natalia Przybysz – śpiew
Raphael Rogiński – gitara, mandolina, ngoni
Miłosz Pękala – wibrafon, santur, instrumenty perkusyjne
Hubert Zemler – perkusja, balafon, instrumenty perkusyjne

natalia1Natalia Przybysz
Znana szeroko jako wokalistka najlepszego polskiego zespołu soul i R&B „Sistars”. Po zawieszeniu zespołu „Sistars”, działalność Natalii możemy śledzić głównie pod nazwą NATU (solowy projekt) gdzie poza kompozycjami i licznymi kolaboracjami producenckimi stała się liderem zespołu z niepowtarzalną energią, którą można poczuć podczas występów live. Inspirowana soulem, jazzem and funkiem nie kryje pasji dla starych ciepłych motown’owskich brzmień i vintage’owych instrumentów. Wydała dwa albumy: „Natu & Envee – Maupka comes home” i „Gram Duszy”. Dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka (w kategorii wokalista roku i album reggae i r&b). Album „Gram Duszy” spotkał się z uznaniem krytyków w Polsce i był porównywany do najlepszego soulu zagranicznego. W sierpniu 2011 „Natu” supportowała Erykę Badu na jej koncercie w Warszawie. Latem 2012 stworzyła projekt z okazji 50-lecia debiutu artystycznego JANIS JOPLIN. Przedsięwzięcie zostało uznane i niesamowicie odebrane przez publiczność i recenzentów na letnich festiwalach, m.in.: Woodstock 2012 (premiera projektu), Męskie Granie 2012, 2013, jak również na jesiennej trasie koncertowej. Wg redaktorów „Jazzsoul” przedpremierowa trasa koncertowa „Kozmic Blues” była jednym z najważniejszych wydarzeń w 2012 r. Miłe słowa, uznanie i wielka frekwencja podczas koncertów zarówno fanów Natalii Przybysz jak i miłośników utworów Janis Joplin, pozwalające cieszyć się z tak doskonałego odbioru projektu, przyczyniły się do wydania w czerwcu 2013 płyty „Kozmic Blues: Tribute to Janis Joplin”, Ostatnią solową płytą Natalii jest album pt. „Prąd” wydany również w tej samej wytwórni 17 listopada 2014 roku.

 

Raphael Rogiński

Raphael Rogiński
Gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację poszerzył o muzykologię i etnomuzykologię. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim oraz wykonawczym.
Głęboko związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami przekładając ich znaczenie na współczesność. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem („Shofar” i „Cukunft”).
Gra także muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne, wykonując ją z muzykami z tych miejsc. Prymitywna muzyka Ameryki, blues i rock lat 60. to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego, która to przefiltrowana daje o sobie znać w zespołach oraz koncertach solo. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50. i 60. jest podstawą jego brzmienia.

Miłosz PękalaMiłosz Pękala
Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. Jest absolwentem klasy perkusji Stanisława Skoczyńskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem. Studia kontynuował w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze u Gerta Mortensena (dzięki stypendium w ramach programu Socrates/Erasmus). Swoje umiejętności rozwijał pod kierunkiem takich artystów, jak Andrzej Kruk, Katarzyna Myćka, Jean Geoffroy, Nippy Noya, Ricardo Flores, Gustavo Aquilar, William Moersch, Daniel Berg.
Prowadzi aktywną działalność koncertową, bierze udział w wielu prestiżowych festiwalach i projektach artystycznych, uczestnicząc w wykonywaniu zarówno muzyki współczesnej, jak i rozrywkowej oraz etnicznej.

zelmerHubert Zemler
Perkusista wykształcony akademicko. Podczas nauki w szkole muzycznej, gdzie umiłowanie wolności i zamiłowanie do wykorzystywania barwowych możliwości instrumentów perkusyjnych spowodowało, że zainteresował się muzyką improwizowaną. Zainteresowania te szlifował także podczas studiów w warszawskiej Akademii Muzycznej, poszerzając swoje muzyczne horyzonty o muzykę współczesną. Podczas kilku lat współpracy z kubańskim pianistą Reiem Ceballo zgłębił tajniki rytmów afro-kubańskich niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry. Ostatnio nawiązał współpracę z zespołem „Loco Star” oraz „Incarnations” projektu Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka z „Kapeli Ze Wsi Warszawa”. Jest zdobywcą brązowego medalu na międzynarodowej Defiladzie (odpowiednik olimpiady dla ludzi sztuki, w której udział wzięło przeszło 1000 uczestników z ponad 50 krajów) na wyspie Jeju w Korei Południowej w kategorii perkusja solo.

 

50,00 zł – przedsprzedaż do 31.03. / 60,00 zł od 01.04.

 

PRZEDPREMIEROWY koncert w Trójce