Noc Kultury 2018

W ramach tegorocznej Nocy Kultury zapraszamy na recital Karoliny Stankiewicz, spektakl taneczny Teatru Tańca SZAFA oraz na film studyjny zapowiadający wystawę Normana Leto w Kaliszu.

[Od: So. 09.06.]
Bilety: recital w sali studio i spektakl taneczny na placu CKiS wstęp wolny, film w Kinie Centrum 10

godz. 20.00 sala studio wstęp wolny

„Możliwie najciszej” – recital Karoliny Stankiewicz

 Karolina Stankiewicz- Wokalistka/ Pianistka/ Kompozytorka/ Autorka tekstów.

Pochodzi z rodziny, w której muzyka odgrywa największą rolę. Na początku największą miłością była muzyka klasyczna z biegiem lat jednak jazz zaczął się wkradać w serce Karoliny i do dziś ciągle tam siedzi. Jej pierwszym zespołem jazzowym był Darek Otwórz, z którym działali w Poznaniu i grali tylko autorską muzykę Karoliny. Jednak po kilku latach Karolina zaczęła się otwierać na inne gatunki muzyczne i założyła kaliski projekt Noł Prablem, w którym także było miejsce na autorską muzykę, a jazz zaczął oscylować z elektroniką, muzyką pop, a nawet momentami z ludowizną.
Stworzyła kilka klimatycznych koncertów solo ukazując swoją twórczość.

Jeżeli chodzi o osiągnięcia Karoliny to z pewnością może się pochwalić prawykonaniem kolędy swojego autorstwa „Piękna noc” przez Filharmonię Kaliską w 2011 r. W roku 2012 i 2014 wykonywała własne kompozycje na Majówce z Filharmonią pod patronatem Filharmonii Kaliskiej. Jest dwukrotną laureatką I miejsca w konkursie pianistycznym w Kaliszu „Co jest grane?”.

W sierpniu 2016 roku zdobyła I miejsce na II ogólnopolskim konkursie piosenki autorskiej „Artis” w Środzie Wielkopolskiej. W grudniu 2016 roku brała udział w największym muzycznym projekcie jakim był koncert na 21 fortepianów wraz z filharmonią kaliską gdzie śpiewała w duecie z Mietkiem Szcześniakiem. Również w grudniu 2016 i  2017 roku brała udział w koncercie Kolęd Pełni, który był transmitowany na antenie TVP 3.

W kwietniu 2017 roku została finalistką X festiwalu im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie tak samo jak i w lipcu 2017 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki “Muzyka Otwiera Duszę” w Sierpcu.

Karolina swoimi koncertami czynnie wspiera różne akcje charytatywne w Kaliszu.
Jest autorką słów i muzyki Hymnu Wigilii na Kaliskim Rynku, który jest wykonywany co roku pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza


godz. 21.00 plac przy CKiS wstęp wolny (w przypadku niepogody zapraszamy do sali studio)

„Mistrz i Małgorzata” – spektakl taneczny Teatru Tańca SZAFA (dla widzów dorosłych)

 Teatr tańca SZAFA zajmuje się szeroko pojętą techniką tańca współczesnego która w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza. Tancerze starają się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Taniec współczesny nie ma ograniczeń tak, jak w balecie, co do ustawienia ciała – tutaj tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, swingi itp. Jest mieszaniną wielu tańców jak na przykład: modern dance, taniec nowoczesny, taniec jazzowy a nawet niektóre z tańców towarzyskich. W choreografii mogą mieć także miejsce elementy akrobatyki. Jednak głównym źródłem jest taniec klasyczny, znany jako balet. Jednak pomimo tak bliskiej więzi, taniec współczesny powstał jako całkowicie inny taniec, różniący się od baletu przede wszystkim tym, iż mniej ważna jest technika i triki, w przeciwieństwie do uczuć i emocji tancerza. Dlatego znakomity tancerz powinien być uzdolniony aktorsko – i z tą myślą powstał Teatr Tańca Współczesnego.


godz. 22.00 Kino Centrum bilet 10 zł

tutaj kupisz bilet online: http://s6.systembiletowy.pl/kck/system_portal.php/repertoire.html?id=2883

Photon – film studyjny Normana Leto 

współorganizacja – Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

 Film „Photon” jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata. Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet.Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę. W drugiej części narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny, poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek? Takie sprawy, dotyczące bezpośrednio wszystkich ludzi, ukazane zostają na przykładzie jednego dnia z życia Wojciecha i jego żony, Emilii. W ostatnim akcie filmu przyszłość ukazana jest w formie programu telewizyjnego, oglądanego przez wspomniane małżeństwo. Przewidywania oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Podczas gdy Emilia i Wojciech zasypiają przed ekranem, film sięga dalej, odważnie prognozując dalsze łączenie człowieka z technologią. Narracja jest tutaj niezwykle realistycznymi „ujęciami” przyszłych baz danych, miast przyszłości. Widzimy nie tylko znane z filmów sci-fi metropolie, ale również mniejsze obszary miejskie. Jak może wyglądać Płock albo Lublin za 500 lat? W dalszych prognozach film ukazuje zaskakujące rozwiązania architektoniczne oraz samo replikujące się maszyny. Jaki będzie koniec wszechświata.