Opowieści zaklęte w muzyce. Lynyrd Skynyrd – Still Unbroken

Opowieści zaklęte w muzyce. Lynyrd Skynyrd - Still Unbroken

[Od: Śr. 24.02.]
za wikipedia

OPOWIEŚCI ZAKLĘTE W MUZYCE
druga odsłona
LYNYRD SKYNYRD – STILL UNBROKEN

prowadzenie Paweł Freebird Michaliszyn

każda ostatnia środa miesiąca
sala widowiskowa – wstęp wolny

Gdy, w nocy 20 października 1977 roku , ze szczątków rozbitego Convaira wydobywano rannych i martwych muzyków zespołu, nikt nie dawał im szans na powrót. Zginęli Dean Kilpatrick, Cassie Gaines, jej brat Steve i twórca całości, wokalista Ronnie Van Zant.
Światowa prasa pisała jednoznacznie, że zespół przepadł w tej katastrofie bezpowrotnie. Byli i tacy, którzy twierdzili, że tego dnia umarł również prawdziwy southern rock.
Ci, którzy przeżyli, spotkali się ponownie w 1987 roku, by uczcić tragiczną rocznicę serią koncertów. Wszystkie wyprzedano na pniu. Kiedy młodszy brat zmarłego wokalisty, Johnny Van Zant dostał propozycję od pozostałych muzyków aby stanąć przy mikrofonie w miejsce Ronniego , był przerażony.
„Idź bracie, idź, nie bój się; wesprzyj ich w tym co chcą zrobić. Spowoduj aby to wróciło żywe. Będę przy tobie.” – zdawał się szeptać mu do ucha Ronnie.
Po triumfalnej trasie Tribute To Lynyrd Skynyrd doszli do wniosku, że nie mają prawa zaniechać czegoś, co tak mozolnie z pozostałymi muzykami budował Ronnie .
Billy Powell wspominał: „Nie zdawaliśmy sobie sprawy z rozmiaru sukcesu, dopóki ten nam się nie ziścił.”
Nowe studyjne albumy, Lynyrd Skynyrd 1991 i The Last Rebel w stu procentach przywróciły należną chwałę tym buntownikom z Południa Stanów. Właśnie dzięki nim to dość prowincjonalne określenie uznał cały świat. Muzyka amerykańskiego Południa dotarła wszędzie. Legenda powróciła żywa w wielkim stylu. Przesłanie Ronniego młodszy brat dumnie poniósł dalej. Lynyrd Skynyrd to nie tylko muzyka. To postawa, to braterstwo i niestety to również historie znaczone śmiercią. Od 1990 roku odeszli kolejni muzycy: Allen Collins, Leon Wilkeson, Hughie Thomasson, Billy Powell i Ean Evans. Wielokrotnie zastanawiano się kiedy nastąpi nieuchronny koniec. Niełatwo jest jednak złamać prawdziwego rebelianta. Jak wojownik , zawsze wstawali z kolan i nagrywali kolejne znakomite albumy: Twenty, Edge Of Forever czy Vicious Cycle. Bardziej popularni nie byli nigdy wcześniej. Okrutny los ponownie upomniał się o swoje w 2009 roku, a oni , jakby na przekór losowi , nagrywają jeden z najlepszych swych albumów God and Guns. Płytę otwiera autobiograficzny, fenomenalny Still Unbroken. To muzyka z wysoko uniesioną pięścią; patrzcie, ciągle żyjemy, nic nie jest w stanie nas złamać.
Ich ostatnia płyta Last Of a Dyin’ Breed to nawiązanie do historii sprzed lat, do The Last Rebel.
Opowieść, z którą ruszyli w trasę po debiucie w 1973 roku, ciągle trwa i ciągle jest aktualna. Mimo ogromu cierpień, pożegnań i wszechobecnej śmierci, ciągle wychodzą na scenę wyprostowani, z dumnie uniesionymi głowami.

„…Nie poddam się dopóki będę oddychał
Nie jestem martwy, przynajmniej jeszcze nie teraz
Wciąż sam, wciąż żywy, wciąż niezłamany
Nigdy nie schwytany i nigdy nie oswojony…” – Still Unbroken
Są jedną z największych legend rockowego świata.
Paweł Freebird Michaliszyn

Lynyrd Skynyrd – amerykański zespół southern-rockowy, którego początki sięgają 1964. Utworzony w 1965 w Jacksonville na Florydzie. Początkowo znany jako The Wild Thing, The Noble Five i One Per Cent. W 1972 przyjął nazwę Lynyrd Skynyrd (zniekształcając imię i nazwisko znienawidzonego nauczyciela – Leonarda Skinnera). Największe sukcesy grupa odnosiła w latach 70. pod przewodnictwem wokalisty i twórcy tekstów Ronniego van Zanta. 20 października 1977 w katastrofie lotniczej zginęli Ronnie van Zant, gitarzysta Steve Gaines i wokalistka Cassie Gaines, a pozostali członkowie zespołu odnieśli poważne obrażenia. Grupa została reaktywowana w innym składzie w 1987. W 2006 zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
/ za Wikipedia/