Opowieści zaklęte w muzyce. Peter Gabriel.

Paweł Michaliszyn zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką...
Peter Gabriel - wokalista, pianista, kompozytor i producent, współtwórca legendarnego zespołu Genesis, z którym nagrał miedzy innymi albumy "Nursery Cryme" (1971), "Foxtrot" (1972), "Selling England by the Pound" (1973) i rock-operę "The Lamb Lies Down on Broadway" (1974)...

[Od: Śr. 25.05.]
peter-gabriel-so

na fot.: Peter Gabriel- za: wikipedia.org

Peter Brian Gabriel /ur.13 lutego 1950 w Chobham / brytyjski muzyk progresywnego rocka, wokalista, pianista i producent działający na scenie muzycznej od 1967. Jest współzałożycielem i współtwórcą grupy Genesis, po odejściu z której poświęcił się karierze solowej. Największym sukcesem komercyjnym był jego piąty solowy album „So”, który wybił się na szczyty list przebojów takimi piosenkami jak „Sledgehammer”, „In your Eyes” czy duetem z Kate Bush „Don’t Give Up”. Napisał również muzykę do filmów, m.in. „Ptasiek” (reż. Alan Parker), „Ostatnie kuszenie Chrystusa” i „Gangi Nowego Jorku” (reż. Martin Scorsese).
Peter Gabriel zaangażowany był także w wiele interdyscyplinarnych, multimedialnych projektów. Był jednym z pierwszych artystów traktujących teledysk jako autonomiczny gatunek sztuki, a nie tylko jako środek promocji albumu. W grudniu 1993 wkroczył na arenę multimediów z kolejnym w jego karierze osiągnięciem: „Xplora 1: Peter Gabriel’s Secret World”. W ten sposób został pierwszym artystą rockowym, który aktywnie włączył się do tworzenia programów multimedialnych (CD-ROM). W 2004 przygotował nową wersję utworu pod tytułem „Curtains” na potrzeby gry Myst IV: „Objawienie”. Jest członkiem Amnesty International i współzałożycielem organizacji Witness. Czynnie udziela się w akcjach charytatywnych (koncert „46664” czy „Live Aid”).

Opracowanie tekstu na podstawie: wikipedia.org


na fot.: Paweł Freebid Michaliszyn

na fot.: Paweł Freebid Michaliszyn

Paweł Freebird Michaliszyn – z wykształcenia zootechnik, z pasji i zamiłowania dziennikarz muzyczny. Współpracował ze specjalistycznymi magazynami muzycznymi Metal Hammer i Twój Blues. Autor cyklu Magia Białego Południa. Popularyzator amerykańskiego southern rocka i tzw. jam bands. Autor suplementów do książki Scotta Freemana „Jeźdźcy Północy. Historia The Allman Brothers Band” wydanej nakładem poznańskiej firmy Kagra. W polskim wydaniu tejże książki jest autorem historii zespołu Gov’t Mule. Długoletni gospodarz autorskiej, środowej audycji w Radio Centrum 106.4 FM „Wieczór Nie Tylko Rockowy”.
freebird@pawelfreebirdmichaliszyn.pl
http://www.facebook.com/PawelFreebirdMichaliszyn
fot. – za: wikipedia.org