„Poza portretem” Tomasz Jankowski – wystawa fotografii

„Poza portretem” Tomasz Jankowski fotografia

[Wernisaż: Śr. 16.03.] Potrwa do: Nd. 08.05.

Tomek Jankowski urodził się w 1965 roku w Kaliszu. Fotograf, projektant, freelancer. Prekursor technologii graficznych i animacyjnych stosowanych w mediach cyfrowych. Nagrodzony na festiwalach filmowych Flashforward w 2000 r. w Londynie i w 2003 r. w San Francisco. Współautor bestsellerowej książki „New Masters of Flash”. Publikował autorskie projekty w wydawnictwie Taschen.

Od 15 lat pasjonuje się fotografią, która obecnie odgrywa w jego twórczości rolę dominującą. Zajmuje się fotografią mody, portretową i reklamową. Współpracuje z agencjami modelek, stylistami i projektantami mody. Tworzy również autorskie, artystyczne eventy fotograficzne oraz projektuje dla firm i klientów indywidualnych. Mieszka w Kaliszu, pracuje na całym świecie w duecie ze stylistką i wizażystką, Karoliną Szumilas (www.karolinashumilas.com).

Wielokrotnie publikowany w periodykach fotograficznych w kraju i za granicą. Wyróżniony w konkursie fotograficznym magazynu National Geographic w 2005 r. Uhonorowany wyróżnieniem Viva Photo Awards 2009, w kategorii Moda i Portret. Publikowany na okładkach renomowanego brytyjskiego magazynu Black & White Photography (kwiecień, maj, 2010). Wyróżniony w konkursie Sony World Photography Awards w 2010 i 2011 r., w kategorii Moda. Nagrodzony i wyróżniony w prestiżowym konkursie Prix de la Photographie Paris PX3 w 2012 r. Autor projektu B ALBUM – podróży wyobraźni przez jeden rok z życia wschodzącej gwiazdy światowego modelingu, Basi Szkałuby (IMG Models, New York) – 2012 r.

tomek_jankowski_ckis_9W kaliskim środowisku artystycznym współpracuje z Centrum Kultury i Sztuki (projekty plakatów 34-go i 35-go Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych, 2007 i 2008 r.). Tworzy autorskie projekty fotograficzne z artystką i kostiumologiem, Bogną Rząd (www.kokoshe.com). Wspólne projekty: „Zin Ethnic”, „Tissue”, „Androgyn”, „Dangerous Liaisons”, „Well of Nightmares”. Tomek Jankowski w 2009 r. został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

W chwilach wolnych od pracy twórczej, Tomek fotografuje życie przyjaciół i znajomych. Pracuje również nad książką podsumowującą 15 lat pracy w branży fotograficzno-modowej. Będzie to osobista podróż i przewrotne spojrzenie na blaski, cienie i mity środowiska, jak również praktyczny poradnik na temat jak znaleźć swój własny, unikalny styl w fotografii.

Wystawa POZA PORTRETEM to retrospektywny zbiór prac artysty, powstałych w latach 2000 – 2015. Ten niewielki wycinek portfolio Tomka Jankowskiego pokazuje jednak dobrze proces tworzenia własnego stylu – swoistej hybrydy fotografii artystycznej, portretowej i modowej, łamiącej często sztywne, akademickie zasady kompozycji.

Portfolio autorskie:

www.tomekjankowski.net

www.tomekjankowski.photography

www.facebook.com/tomekjankowski.net

www.designby.tomekjankowski.net

www.facebook.com/designby.tomekjankowski