Spektakl LEAR – Teatr Nowy w Poznaniu

Spektakl na motywach tragedii Williama Shakespeare'a "Król Lear", współorganizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, odbędzie się na scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Spektakl zrealizowany został w ramach poddziałania 4.4.2 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

[Od: Pn. 28.11.]
Bilety: do nabycia w kasie CKiS od poniedziałku, 14 listopada - 15.00

Apodyktyczny i totalitarny Lear, król, władca absolutny i kolonizator, w obliczu zbliżającej się śmierci rozdaje swoim dzieciom wszystko, co jeszcze posiada, ślepo licząc, że w ten sposób uda mu się zachować chociaż tytuł oraz przynależne władcy przywileje. Odrzucony przez rodzinę, odarty z mienia i godności, popada jednak stopniowo w coraz większy obłęd. Czy przyszłość będzie w stanie powiedzieć o przeszłości, że zrozumiała swoje szaleństwo, uznała swoje winy? Idąc za adnotacją autora przekładu, Józefa Paszkowskiego, twórcy spektaklu przenieśli jego akcję do XXXII wieku n.e. Lear staje się dzięki temu zabiegowi fantastycznym i abstrakcyjnym studium dzisiejszej sytuacji Europy i Polski z perspektywy przyszłości. W tym kontekście Lear, rozumiany zarówno jako postać, jak i wciąż odtwarzany tekst kultury, staje się figurą powrotu do (pamięci) przeszłości.

Reżyseria i opracowanie muzyczne: JĘDRZEJ PIASKOWSKI

Dramaturgia: MICHAŁ PABIAN
Scenografia i kostiumy: JUSTYNA ELMINOWSKA
Opracowanie dźwięku: KAMIL KĘSKA
Reżyseria świateł: PAULINA GÓRAL
Projekcje video: MARTA NAWROT

Inspicjent, asystent reżysera: JÓZEF PIECHOWIAK

Asystentki scenografki: ZOFIA JAKUBOWSKA, MARTYNA KARPETA (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)

Aktorzy:

ALEKSANDER MACHALICA – Lear
PAWEŁ HADYŃSKI – Lear II, Johann Sebastian Bach
ANTONINA CHOROSZY – Błazen
MATEUSZ ŁAWRYNOWICZ – Kordelia
DOROTA ABBE – Regana
GABRIELA FRYCZ – Goneryla
TADEUSZ DRZEWIECKI – Gloster
ANDRZEJ NIEMYT – Kent
SZYMON MYSŁAKOWSKI – Edgar/Szalony Tomek, Król Francji
NIKODEM KASPROWICZ – Edmund
WALDEMAR SZCZEPANIAK – Książę Burgundii/Szalony Tomek 1992
FILIP FRĄTCZAK – Książę Kornwalii
ILDEFONS STACHOWIAK – Książę Albanii

Scenariusz spektaklu oparto na motywach tragedii KRÓL LEAR Williama Shakespeare’a w tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego, a także na wątkach pochodzących z KRÓLA LEARA Rodriga Garcii, tekstów Johanna Wolfganga von Goethego, kantat Johanna Sebastiana Bacha, twórczości Elfriede Jelinek i Gerharda Sholema oraz rozmów i improwizacji aktorskich.

UWAGA!

Spektakl jest dozwolony dla widzów od lat 16.

W spektaklu używane są silne światła stroboskopowe!  W przypadku złego samopoczucia prosimy o natychmiastowe opuszczenie widowni i kontakt z Obsługą Widowni Teatru.

Przed spektaklem, o godz. 17.00 w ART Cafe CKiS odbędzie się spotkanie z Markiem Grześkowiakiem – Asystentem artystycznym d.s. literackich Teatru Nowego w Poznaniu dotyczące spektaklu. Wstęp wolny. Zapraszamy.

1a  1b  1c